UWAGA!

Kwintesencja rosyjskiej duszy

Kwintesencja rosyjskiej duszy

Rozmach, z jakim Borodin skomponował Kniazia, to kwintesencja rosyjskiej duszy. Epicka opera, słynna m.in. dzięki żywiołowemu tańcu Połowców, powraca po niemal stu latach do Met. Legenda założycielska państwa rosyjskiego staje się pretekstem do opowiedzenia barwnej, bogatej w nieoczekiwane zwroty akcji historii Kniazia Igora. Transmisja na żywo z Nowego Jorku w Kinie Światowid 1 marca o godz. 17.45.

Aleksander Borodin - kompozytor samouk, z wykształcenia lekarz i chemik, był jednym z najbardziej utalentowanych reprezentantów rosyjskiej szkoły narodowej XIX wieku. Obok Musorgskiego, Cui, Bałakiriewa i Rimskiego-Korsakowa współtworzył sławną grupę kompozytorów, zwaną Potężną Gromadką. Inspirowała ich rosyjska muzyka ludowa, narodowa tradycja i historia.
       W „Kniaziu Igorze” Borodin nawiązał do rosyjskiego eposu „Słowo o wyprawie Igora”, dając w swej operze barwny obraz dwunastowiecznej Rusi. Śmierć uniemożliwiła mu ukończenie operowego eposu, nad którym pracował 18 lat, mimo to do dziś „Kniaź Igor” z powodzeniem podbija światowe sceny teatrów operowych. Zawdzięcza to niezwykle barwnej muzyce, w której odnajdziemy m. in. tak lubiane przez publiczność Tańce połowieckie
       Po blisko 100 latach od premiery w 1915 roku na scenę Met wraca operowy epos o XII - wiecznym herosie Rusi. W rolę kniazia Igora Światosławowicza, który ruszył przeciwko najeżdżającym jego ziemie Połowcom, wcieli się wybitny rosyjski bas młodego pokolenia, a ten historyczny fresk wyreżyseruje Rosjanin znany ze zrywających z tradycją, często obrazoburczych inscenizacji, które są nowym odczytaniem klasycznych dzieł.
       Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.
      
       MET Live in HD: „Kniaź Igor” Aleksander Borodin
       1 marca 2014 (sobota), godz. 17.45
       Cena biletu: 50 zł (bilet ulgowy: 40 zł)
      
       dyrygent: Gianandrea Noseda
       reżyser.: Dimitri Tcherniakov
       obsada: Ildar Abdrazakov / Kniaź Igor, Oksana Dyka / Jarosławna, Anita Rachvelishvili / Konczakówna, Sergey Semishkur / Wadimir, Mikhail Petrenko / Książę Galicki, Štefan Kocán / Konczak
       Czas trwania: ok. 4 godzin i 30 minut (w tym 2 przerwy).
      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)