UWAGA!

Na dużym ekranie w lutym

Na dużym ekranie w lutym

W najbliższy poniedziałek, 3 lutego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Elbląg na dużym ekranie. Tym razem tematem będą opery dziecięce Józefa Karpińskiego – artystyczny fenomen sprzed pół wieku. Choć tematem przewodnim najbliższego spotkania Poniedziałkowego Uniwersytetu Filmowego będą opery dziecięce Józefa Karpińskiego, to w pierwszej części powrócimy do Ferdynanda Schichau’a i jego przedsiębiorstwa.

Działające do końca wojny zakłady Schichau’a w końcowym okresie nastawione były na produkcję wojenną. W Gdańsku budowano duże U-boty, w Elblągu czołgi, wozy opancerzone, torpedowce i miniaturowe łodzie podwodne. Do dziś wśród mieszkańców naszego miasta o tych ostatnich krąży wiele legend. Czy „Elbląg na dużym ekranie” je rozwieje? - 30 stycznia mija 200-tna rocznica urodzin Schichau’a, więc jest to dobry czas, by i o łodziach podwodnych z Elbląga cokolwiek powiedzieć.
       Druga części spotkania poświęcona będzie Józefowi Karpińskiemu, założycielowi i pierwszemu dyrektorowi Szkoły Muzycznej. W latach 1960-64 napisał i wystawił wraz z choreografką Zofią Trzosalską cztery opery dziecięce, które rozsławiły miasto i elbląską Szkołę Muzyczną na całą Polskę.
       - Elbląg na dużym ekranie. Poniedziałkowy Uniwersytet Filmowy w tym sezonie cieszy się olbrzymią popularnością – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej. – Podczas poprzedniego seansu kino „Światowid” nie było w stanie pomieścić wszystkich chętnych. Taka frekwencja jest zachętą dla organizatorów do szukania nowych pomysłów na popularyzację historii Elbląga i dorobku elbląskich filmowców.
      
       Seans „Opery dziecięce Józefa Karpińskiego – artystyczny fenomen sprzed pół wieku” rozpocznie się w poniedziałek, 3 lutego o godz. 18 w Kinie „Światowid”. Wstęp wolny. Przypominamy stałym bywalcom o zabraniu ze sobą indeksów.
      
       Organizatorami seansów są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska.
       Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
       Patronat medialny sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.
      

      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Te kino jest za ciasne dla mieszkańców Elbląga. Ostatnio trzeba było siedzieć na podłodze. WSTYD.
  • Dlaczego nie ma dużego napisu CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH nad wejściem głównym do Światowida.
  • To jakaś paranoja. Dlaczego w Elblagu wręcz się czci F. Schichaua? Człowieka produkującego podczas obydwu wojen światowych marzędzia mordu Polaków? O ile jeszcze można jako tako zaakceptować wyświetlanie o nim filmów z powodów czysto informacyjno-historycznych, tak robienie z niego patrona różnych rzeczy w Elblągu (Np. tramwaju), pisanie ile to on zrobił dla Elbląga, to jakaś choroba!!! Trzeba sobie uświadomić, że wtedy to wtedy, a teraz to teraz. Wtedy był tutaj Pruski Elbing, zamieszkany przez wrogo nastawionych do Polaków Niemców, i mający Polaków za coś gorszego. Gdy Niemców po wojnie wygoniono, zamieszkali tu Polacy. I teraz to są dwie różne bajki. Równie dobrze moglibyśmy czcić tutaj Hitlera albo Stalina gdyby tylko urodzili się w Elbingu, to byłoby to samo co teraz z Schichau. A nawet jeśli pominąć na moment kwestię komu Schichau służył, to jaką śpuściznę on zostawił? Stare hale produkcyjne? Bo wraz z zakończeniem 2WW, zakończyło sie też przedsiębiorstwo Schichau. Każda społeczność potrzebuje jakiegoś autorytetu, ale szukanie autorytetów wśród zbrodniarzy przeciwko Polsce w. .. .POLSKIM MIEŚCIE!!! uważam za skrajna głupotę i antypolskość!!!