UWAGA!

Najsłynniejsza z czeskich oper w Światowidzie

 Najsłynniejsza z czeskich oper w Światowidzie
fot. nadesłana

Rusałka”, najsłynniejsze dzieło operowe Antonína Dvořáka, od ponad 20 lat nie schodzi z afisza MET. To inspirowana czeskimi podaniami ludowymi i Andersenowską „Małą syrenką”, melancholijna baśń o istocie z wodnego królestwa zakochanej w człowieku. Na pokaz live prosto z Nowego Jorku kino „Światowid” zaprasza 8 lutego.

„Rusałka” to czeska opera w trzech aktach skomponowana przez Antonína Dvořáka w 1900 roku, wystawiona po raz pierwszy rok później. Czeskie libretto napisał Jaroslav Kvapil. To wyjątkowo piękna i barwna opera kompozytora, zwanego przez krytykę „czeskim Brahmsem”. W Polsce niemal wyłącznie prezentuje się jego twórczość symfoniczną i oratoryjną, czasem też "Tańce słowiańskie" i nastrojowe pieśni. Jednak mało który meloman wie, że ten kompozytor stworzył dziesięć oper. Spośród nich właśnie "Rusałka" jest tą najbardziej efektowną. W wersji operowej ta opowieść obfituje w pełne tajemniczości i romantycznego uroku sceny leśne, w barwne epizody rodzajowe i tańce wywiedzione z czeskiego folkloru.
       Dzieło Dvořáka czerpie inspiracje z podań ludowych o nimfie wodnej, która, zakochawszy się w człowieku, zapragnęła przybrać ludzką postać. Zamienić w kobietę może ją tylko Ježibaba, leśna wiedźma, jednak ta oczekuje za to zapłaty: ma nią być piękny głos nimfy. Rusałka staje się kobietą, ale nie może wypowiedzieć choćby jednego słowa.
       Główna rola Rusałki była przed laty, na scenie MET, wielkim sukcesem młodziutkiej Renée Fleming. Obecna odsłona tego spektaklu to być może ostatnia okazja, by posłuchać legendarnej artystki, śpiewającej „Pieśń do księżyca”. Wielkiej damie opery partnerować będzie znakomity polski tenor Piotr Beczała.
       Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.
      
       MET Live in HD: „Rusałka” Antonina Dvoraka
       8 lutego 2014 (sobota), godz. 18.45
       Cena biletu: 50 zł (bilet ulgowy: 40 zł)
       dyrygent: Yannick Nézet-Séguin
       reżyser.: Otto Schenk
       obsada: Renée Fleming (Rusałka), Emily Magee (Obca Księżna), Dolora Zajick (Czarownica), Piotr Beczała (Książę), John Relyea (Wodnik)
       Czas trwania: ok. 240 min
      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)