UWAGA!

Repliki gdyńskiego festiwalu

2008-09-04
Aktualizowany 2008-09-15 11:20
Elbląg, Gościem specjalnym Replik 33. FPFF w Gdyni będzie m.in. aktor Bartłomiej Topa (kadr z filmu "Boisko bezdomnych")
Gościem specjalnym Replik 33. FPFF w Gdyni będzie m.in. aktor Bartłomiej Topa (kadr z filmu "Boisko bezdomnych")

Kino Światowid zaprasza od 15 do 20 września na Repliki 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zaprezentowanych zostanie sześć filmów: „Niezawodny system”, „Boisko bezdomnych”, „Rysa”, „Lekcje Pana Kuki”, „0_1_0”, „Bracia Karamazow”. Będą też goście specjalni – aktor Bartłomiej Topa i reżyserka Kasia Adamik. Rozmowę z nimi poprowadzi dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego portalu FilmWeb, Michał Burszta.

Filmy, które zostaną wyświetlone w Światowidzie w ramach Replik 33. FPFF w Gdyni:
     1. „Niezawodny system”, reż. i scen. Izabela Szylko; obsada: Alina Janowska, Wojciech Siemion, Katarzyna Cynke; gatunek: obyczajowy
     Pogodna opowieść o starszej pani o imieniu Maria (Alina Janowska) próbującej naprawić błąd z przeszłości i odzyskać bezcenny naszyjnik. Bohaterka opracowuje niezawodny system, który ma jej zapewnić wygraną w kasynie. Poczynania wiekowej damy przyciągają zainteresowanie młodego hazardzisty (Szymon Bobrowski). Postanawia zdobyć jej zaufanie i rozpracować metodę. Osobą pani Marii interesuje się też emeryt z sąsiedztwa (Wojciech Siemion). W retrospekcjach śledzimy dramatyczne wydarzenia sprzed lat, w wyniku których Maria lekkomyślnie straciła naszyjnik – symbol młodzieńczej miłości.
     
     2. „Boisko bezdomnych” + spotkanie z Bartłomiejem Topą i Katarzyną Adamik; reż. Katarzyna Adamik; scen. Przemysław Nowakowski; obsada: Marcin Dorociński, Eryk Lubos, Joanna Grudzińska; gatunek: obyczajowy
     Historia założenia, przez bezdomnych, drużyny piłkarskiej. To również opowieść o Jacku Mrozie, czterdziestoletnim byłym zawodniku piłkarskiej reprezentacji Polski, obecnie życiowym rozbitku, zamieszkującym warszawski Dworzec Centralny.
     Film Katarzyny Adamik "Boisko bezdomnych" wykorzystuje ciekawy, aczkolwiek dobrze znany schemat - bohater w pewnym etapie swojego usłanego różami życia traci wszystko, co miał, stacza się na dno, a następnie, odnajdując alternatywną drogę do sukcesu, powstaje w glorii i chwale.
     
     3. „Lekcje Pana Kuki”; reż. Dariusz Gajewski; scen. Dariusz Gajewski, Radek Knapp; obsada: Łukasz Garlicki, Andrzej Grabowski, Anna Przybylska; gatunek: obyczajowy
     Historia zaczyna się niewinnie - dwudziestoparoletni Waldemar postanawia wyjechać na wakacje, by trochę pozwiedzać, a także poszukać sezonowej pracy. Zwraca się po radę do swego sąsiada, pana Kuki - w przeszłości turysty zarobkowego, który o krajach Zachodu wie więcej niż niejeden przewodnik - i za jego namową decyduje się na podróż do Wiednia. Film na podstawie powieści Radka Knappa "Lekcje pana Kuki".
     
     4. „Rysa”; reż. Michał Rosa; scen. Michał Rosa; obsada: Jadwiga Jankowska- Cieślak, Krzysztof Stroiński; gatunek: dramat psychologiczny
     Joanna (Jadwiga Jankowska-Cieślak) i Jan (Krzysztof Stroiński) są kochającym się małżeństwem z wieloletnim stażem. Pewnego dnia Joanna dostaje od „życzliwego nieznajomego" informacje o rzekomej podłości, której dopuścił się w przeszłości jej mąż. Niepotwierdzone podejrzenia stopniowo kładą się cieniem na ich związku.
     
     5. „0_1_0”; reż. Piotr Łazarkiewicz; scen: Piotr Łazarkiewicz, Krzysztof Bizio; obsada: Maria Seweryn, Rafał Mohr, Maria Peszek, Rafał Maćkowiak
     Jeden dzień w mieście nad morzem. To tu właśnie, obok siebie żyją bohaterowie siedmiu krótkich opowieści. Młodzi ludzie z różnych środowisk, o różnym statusie społecznym, wykształceniu, różnych temperamentach. Czasami mijają się na ulicy, na molo, na plaży. Niektórzy spośród nich się znają.
     Film opowiada ich historie przy pomocy scen dotykających istoty problemów, którymi żyją. Akcja filmu, rozgrywająca się w kilku domach oraz plenerze nadmorskiego miasta i trwa dobę. Zaczyna się o poranku i kończy następnego dnia o świcie.
     Te autonomiczne i niezależne opowieści łączy postać strażnika przystani, patrolującego wraz z psem rozległy teren sąsiadujący z bulwarem. Ważną rolę pełni też spiker miejscowej lokalnej radiostacji, zapowiadający pogodę i rozmawiający ze słuchaczami. Sceny z ich udziałem stanowią rodzaj leitmotivu filmu, wyznaczając rytm narracji.
     
     6. „Bracia Karamazow"; reż. Petr Helenka; scen. Petr Helenka; obsada: Ivan Trojan, Martin Mysicka, Roman Lukarn; gatunek: komediodramat
     Nietypowa ekranizacja słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego. Rzecz o polsko-czeskich odniesieniach i relacjach, a także sposobie widzenia świata. Bohaterami są autentyczni czescy aktorzy, którzy od lat grają z powodzeniem adaptację „Braci Karamazow" dokonaną przez Evalda Schorma, wybitnego reżysera i dramaturga czeskiego. I z tą ekranizacją zostają zaproszeni do Polski.
     
     Bilet na jeden film kosztuje 12 zł, zaś karnet na 6 filmów - 42 zł.
     
     Mówi Natalia Klonowska z kina Światowid:
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama