UWAGA!

Repliki: Italiani i Czarny czwartek

Elbląg, Repliki: Italiani i Czarny czwartek

Intrygujący filmowy świat, zbudowany ze wspomnień, obsesji i fantazji głównego bohatera oraz filmowa rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z grudnia 1970 roku - dziś w kinie Światowid, w ramach Replik 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, dwa filmy „Italiani" i „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł".

Italiani
       Najnowszy film w reżyserii Łukasza Barczyka, który zaprosił do współpracy wybitnego reżysera teatralnego, Krzysztofa Warlikowskiego i aktorów Teatru Nowego - Jacka Poniedziałka i Renate Jett. Główna rola w filmie "Gli Italiani", to debiut aktorski Krzysztofa Warlikowskiego. To podroż w głąb intymnego świata mężczyzny, jego relacji z rodziną i najbliższymi, wyprawa w głąb obrazów i przeżyć tak osobistych, że aż paradoksalnie uniwersalnych.
       "Gli Italiani" jest śmiałym poszukiwaniem języka filmowego dla wyrażenia podstawowych przeżyć i emocji, języka wychodzącego poza konwencjonalne filmy psychologiczne. To próba ukazania kluczowych wspomnień każdego człowieka, jakby były częścią baśni, którą każdy z nas sam sobie opowiada, która rośnie i ewoluuje z biegiem naszego życia.
       Film „Italiani" w kinie Światowid tylko w czwartek, 9 czerwca o godz. 18, w dużej sali kina.
      
       Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł
      
W grudniu 1970 roku na Wybrzeżu polskie wojsko wystrzeliło 46 tysięcy pocisków różnego kalibru do demonstrujących Polaków. Jeden z tych pocisków trafił w 18-latka, który przeszedł do legendy...
       W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem „Krwawej niedzieli" Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. W filmie wybitne kreacje zaprezentowali Piotr Fronczewski jako Zenon Kliszka oraz Wojciech Pszoniak jako Władysław Gomułka.
       Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc („Śluby panieńskie"). „Balladę o Janku Wiśniewskim" - porywający motyw przewodni do "Czarnego czwartku" - zaśpiewał Kazik Staszewski.
       Film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł " w kinie Światowid tylko dziś (czwartek, 9 czerwca) o godz. 20 w dużej sali kina.
      
       Bilety na film w cenie: 10 zł. Rezerwacja: 55 611 20 68, 76 i na http://kino.swiatowid.elblag.pl
      
Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama