UWAGA!

Teatr Węgajty prezentuje Gombrowicza

Elbląg, Teatr Węgajty prezentuje Gombrowicza

W piątek 18 kwietnia o godz. 19, w ramach Elbląskiej Wiosny Teatralnej, zaprezentowany zostanie spektakl „Synczyzna” Teatru Węgajty. To swobodna interpretacja „Ślubu” oraz „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza.

„Nie obrzydłaż tobie polskość twoja? Nie dość tobie Męki? Nie dość odwiecznego Umęczenia, Udręczenia? A toż dzisiaj znowuż wam skórę łoją! Tak to przy skórze swojej się upierasz? Nie chcesz czym Innym, czym Nowym stać się? Chceszże aby wszyscy Chłopcy wasi tylko za Ojcami wszystko w kółko powtarzali? Oj, wypuścić Chłopaków z ojcowskiej klatki, a niech i po bezdrożach polatają, niechże i do Nieznanego zajrzą! Owóż to Ojciec stary dotąd na źrebaku swoim oklep jechał, a nim powodował wedle myśli swojej... a niechże tera źrebak na kieł weźmie, niech Ojca swego poniesie gdzie oczy poniesą! I już Ojcu mało oko nie zbieleje bo go Syn własny ponosi, ponosi! Hajda, hajda, wypuście wy Chłopaków swoich, niech Lecą, niech Pędzą, niech Ponoszą!” Tak mówił w Trans-Atlantyku Gonzalo, na co Gombrowicz odpowiedział: „Milcz, zaprzestań namowy swojej, bo niepodobna rzecz abym ja przeciw Ojcu i Ojczyźnie, a jeszcze w takiej jak obecna chwili!" Gonzalo zaś: „Do diabła z Ojcem i Ojczyzną! Syn, syn, to mi dopiero, to rozumiem! A po co tobie Ojczyzna? Nie lepsza Synczyzna? Synczyzną ty Ojczyznę zastąp, a zobaczysz!".
     Jeśliś ciekaw, jak z Gombrowiczem poradzili sobie aktorzy Teatru Węgajty, koniecznie wybierz się do elbląskiego teatru w piątek 18 kwietnia o godz. 19. Wówczas zostanie zaprezentowany spektakl „Synczyzna” w reżyserii Wacława Sobaszka. Występują: Monika Blige, Nelya Maria Lubyantseya, Erdmute Sobaszek, Justyna Wielgus, Daniel Brzeziński, Sławomir Gostański, Piotr Rogaliński, Wacław Sobaszek. Cena biletu 25 zł.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama