UWAGA!

DKF: Włoskie kino polityczne

2010-01-13
Aktualizowany 2010-01-14 13:52
Elbląg, Kadr z filmu „Witaj, nocy”
Kadr z filmu „Witaj, nocy”

W czwartek 14 stycznia o godz. 18 kino Światowid zaprasza na wyjątkowe spotkanie DKF, podczas którego zaprezentowane będą dwa filmy „Witaj, nocy” i „Boski”. Gościem włoskiego wieczoru będzie dr Krzysztof Kornacki. Dla naszych Czytelników mamy 5 podwójnych zaproszeń na czwartkowe spotkanie DKF. Sprawdź, czy wygrałaś/wygrałeś.

- Wprawdzie określenie „włoskie kino polityczne” nie brzmi zachęcająco, ale przed nami wieczór z dwoma znakomitymi filmami, których treść wykracza poza doraźną, dla wielu pewnie mało znaną historię współczesnych Włoch – pisze dr Krzysztof Kornacki, znany z żywiołowych wykładów na temat historii kina polskiego w Uniwersytecie Gdańskim, a także ze spotkań z młodzieżą szkolną w kinie Światowid. – „Witaj, nocy” i „Boski” są tematycznie powiązane. Oba tytuły odnoszą się do losów Chrześcijańskiej Demokracji, partii rządzącej we Włoszech niemal przez cały okres powojenny, aż do połowy lat 90-tych.
       Recenzje dr Krzysztofa Kornackiego można przeczytać tu.
      
       O filmach:
       Witaj, nocy
       Rzym, rok 1978. Chiara, młoda kobieta, wprowadza się ze swoim chłopakiem do nowego mieszkania. Pozornie prowadzi zwyczajne, pełne rutyny życie. Jej kolega Enzo zaczyna jednak podejrzewać, że pod spokojem i opanowaniem Chiary kryje się coś tajemniczego. W istocie okazuje się ona członkinią Czerwonych Brygad, włoskiej podziemnej organizacji terrorystycznej, która przygotowuje się do uprowadzenia byłego premiera Włoch i dokonania na nim egzekucji za domniemane zbrodnie.
       Scenariusz i reżyseria Marco Bellocchio. Obsada: Luigi Lo Cascio, Maya Sansa, Roberto Herlitzka. dramat, Włochy, 2003.
      
       Boski
       Biografia włoskiego premiera Giulio Andreottiego, który w czasie swojej politycznej kariery siedmiokrotnie wybierany był do włoskiego parlamentu. Andreotti, oddany katolik o silnych więziach z Watykanem, poznał większość współczesnych mu amerykańskich prezydentów. Oskarżony o kontakty z mafią oraz o zlecenie morderstwa włoskiego dziennikarza, polityk został uniewinniony. Procesy sądowe zniszczyły jednak jego wizerunek.
       Scenariusz i reżyseria Paolo Sorrentino. Obsada: Toni Servillo, Anna Bonaiuto, Piera Degli Esposti, Paolo Graziosi. biograficzny, Włochy, Francja, 2008.
      
       Bilet na dwa seanse kosztuje 8 zł.
      
       Podwójne zaproszenia na spotkanie z włoskim kinem politycznym wygrali: Maria Górczyńska, Magdalena Gajewska, Urszula Mikulska, Przemysław Pacucha, Daniel Moszkowicz. Gratulujemy. Potwierdzenia wysłaliśmy mailem.
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama