UWAGA!

Mazepa

2010-01-07
Aktualizowany 2010-01-21 12:48
Elbląg, Hanna Świętnicka-Grabowska  i Mirosław Siedler
Hanna Świętnicka-Grabowska i Mirosław Siedler (fot. PS)

Ona – piękna i młoda żona wojewody, rozkochała w sobie trzech mężczyzn: pasierba Zbigniew, goszczącego w jej domu króla Jana Kazimierza oraz jego dworzanina Jana Mazepę. Nie zapominajmy również o starym mężu. To nie wróży happy endu. Jest więc miłość, namiętność, zazdrość, zdrada. Wszystkie uczucia targające bohaterami „Mazepy” Juliusza Słowackiego prowadzą do tragicznego finału. Jakiego? Będzie można zobaczyć na deskach elbląskiego teatru w sobotę 23 stycznia o godz. 19. Sprawdź czy wygrałeś zaproszenie.

„Mazepa” (Tragedia w 5 aktach) to utwór dramatyczny powstały w Paryżu jesienią 1839 (I redakcja, została spalona po przeczytaniu „Pana Tadeusza" w 1834), wydany także w Paryżu 1840, wystawiony w 1847 w Budapeszcie, w języku polskim w Krakowie w 1851.
       Fabuła: Amelia jest młodą i piękną żoną niemłodego już wojewody. W dziewczynie zakochuje się trzech mężczyzn: syn wojewody z pierwszego małżeństwa Zbigniew oraz goszczący u wojewody król Jan Kazimierz i jego dworzanin, Jan Mazepa, charakteryzujący się fantazją i brawurową odwagą Kozak (przyszły Hetman). Walka o kobietę prowadzi do tragicznego finału, w którym śmierć zbiera obfite żniwo.
       Rzecz więc trudna, nasycona dramaturgią i dodatkowo napisana wierszem.
       - Bardzo trudnym – przyznaje Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru, a w spektaklu „Mazepa” Król Jan Kazimierz. – Każda postać inaczej mówi, nie zmienia się wierszyfikacja, lecz słownictwo. Są liczne przestawienia słów, wszyscy więc mamy bardzo trudne zadanie. Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko – dodaje Mirosław Siedler. – I dla mnie, i dla kolegów aktorów, i dla teatru.
       W roli tytułowej zobaczymy nowego, młodego aktora Krzysztofa Grabowskiego.
       Oprócz nich w spektaklu wyreżyserowanym przez Wiaczesława Żiłę (Ukraina) grają: Mariusz Michalski (Wojewoda), Hanna Świętnicka-Grabowska (Amelia), Sawa Fałkowska (Dama dworu – gościnnie), Paweł Skowron (Zbigniew), Teresa Suchodolska (Kasztelanowa), Jerzy Przewłocki (Chmara), Lesław Ostaszkiewicz (Chrząstka), Krzysztof Bartoszewicz (Pasek), Jacek Gudejko (Ksiądz).
      
        Podwójne zaproszenie na spektakl 23 stycznia o godz. 19 wygrała Anna Sołoma. Gratulujemy. Potwierdzenie wysłaliśmy mailem.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama