UWAGA!

Aplikacja obowiązkowa na kwarantannie

 Elbląg, Aplikacja obowiązkowa na kwarantannie

Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od 1 kwietnia dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Na początek – wyjaśnienie. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

 

Zdrowy obowiązek

A skąd ten obowiązek? Wprowadziła go podpisana przez prezydenta RP specustawa. Jej pełna nazwa to ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Informacje o obowiązku korzystania z naszej aplikacji znajdziecie w artykule 7e ust.1. Tyle formalności. Przejdźmy do praktyki.

Jeśli pierwszy raz słyszycie o naszej aplikacji (udostępniliśmy ją dwa tygodnie temu, do wczoraj była dobrowolna) powinniście wiedzieć, że jej główny cel to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie łamane są zasady kwarantanny. Jakie? Np. zakaz wychodzenia z domu.

To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią. - W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Aktywacja na miejscu

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do naszej aplikacji.

W tym momencie (po dotarciu danych do systemu naszej aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

 

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić?

To zależy od telefonu, którego używacie. Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android - znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon to iOS, zajrzyjcie do App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziecie na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpiszcie nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa. Po jej wyszukaniu kliknijcie w przycisk „Instaluj”.

Czas na aktywację aplikacji. Zrobicie to za pomocą numeru telefonu. Wasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymacie w wiadomości SMS.

 

Codzienne zadaniowanie

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z apki. Od tego momentu czekajcie na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniecie do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.

- W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na wykonanie zadania macie 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiecie zasad odbywania kwarantanny.

Wizyty policji możecie się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

 

WAŻNE! Będąc na kwarantannie nie zapominajcie o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie SMS-y.

 

Szybka ścieżka

Nasza aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników.

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Użytkownicy apki  mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii – dodaje szef MC.

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44.

 

Jeśli nie możecie zadzwonić, wypełniony druk przekażcie Policji. Wzór oświadczenia znajdziesz na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa

Na tej stronie znajdziecie też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania. Koniecznie przeczytajcie!

Wydział Komunikacji Ministerstwo Cyfryzacji

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na NOKII 6103 pójdzie ta aplikacja?
 • ja mam 6310i i chyba nie wracam do pl bo mnie posadzą :D
 • Niby nie współczesne, ale sfarmfona nie posiadam. Czy ktoś wie jak zainstalować tę aplikacje na stacjonarny? Funkcję SMS mam zainstalowaną, śmiga że hej.
 • Za 2 miesiące wracam do Polski i mam nadzieję, że to minie. Bo 2 tygodnie w domu to bym oszalał. A nawet bym chyba trafił do jakiegoś specjalnego ośrodka bo ponoć moje mieszkanie ze wspólokatorami nie nadaje się do odbywania kwarantanny.
 • Maciek nie wiem gdzie siedzisz ale siedź tam na razie. Nie ze względu że możesz coś ściągnąć bo i tak już naciągnęli. Ten kraj z dnia na dzień wprowadza coraz to nowsze obostrzenia nakazy i zakazy, stan wojenny to będzie pikuś przy tym co teraz będzie w stanie chodziło o walkę z komuną TYLKO u nas lub powiedzmy regionie i było ciężko teraz natomiast to coś znacznie większego i bardziej groźnego OGÓLNOŚWIATOWEGO tylko ludzie wciąż się łudzą że jest ok i nic się nie dzieje jakaś tam grypa BREDNIE. Przywieziesz kasę to ci ją inflacja zeżre albo rząd sprywatyzuje tylko czekać na kolejne "MONDREE"decyzje rządu dla ratowania kraju (własnych stołków)PANDEMIA to zasłona dla większej katastrofy jaka się wydarzy ale pandemia daje im możliwość pozamykania ludzi w domach, więzieniach. Tam gdzie siedzisz będzie podobnie może łagodniej jeśli kraj bardziej cywilizowany. BĘDZIE ŹLE na całym świecie ale wciąż wielu się łudzi że będzie ok a żaden rząd na świecie nie chce ogólnej paniki i anarchii
 • żałuję że nie udało mi się przekonać żony aby wyjechać na wieś teraz przyjdzie zdychać w betonowych ścianach
 • O tych telefonach minister zapomniał...Ale spokojnie dadzą kasę na zakup nowego...tylko trzeba się zgłosić...oczywiście po kwarantannę zwrot...dla kolejnego użytkownika będzie...
 • Wróć z kolegą...który mieszka sam...to zrobicie sobie dualną kwarantannę...tylko alkoholu nabierze odpowiednio dużo... Zawsze to miłej i raźniej pić z kolegą niż do lustra...:)
 • Racja, teraz mieszkanie na wsi byłoby jak wakacje na Hawajach, a tak kisimy się jak ogórki w słoiku. Ja już dawno męża namawiałam na życie na wsi, ale on miastowy- życie wygodniejsze, dziecko do szkoły ma bliżej... za nic nie dał się przekonać a teraz przyznaje mi rację, tylko że teraz to już za pôźno... także zupełnie Cię rozumiem i łączę w bólu. Pozdrawiam życząc cierpliwości i wytrwałości.
 • A moim zdaniem to obowiazkowe jest szcz ... i def ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bujdek(2020-04-05)
Reklama