UWAGA!

Czytelniczka: Mogę iść na działkę?

 Elbląg, Na działkach na razie pustki
Na działkach na razie pustki (fot. Michał Skroboszewski)

Nadejście wiosny w Rodzinnych Ogrodach Działkowych oznaczało dotychczas więcej pracy. Działkowcy porządkowali grządki, sadzili nowe rośliny. W tym roku ruch na działkach jest mniejszy – wiele osób obawia się mandatu za złamanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Jak się okazuje – niepotrzebnie.

- Kiedy mam zacząć prace na działce? Teraz powinnam siać. Z drugiej strony nie chcę otrzymać mandatu, za to że wyszłam z domu. Na działce jestem sama, od sąsiada dzieli mnie kilkanaście metrów. Jeżeli teraz nie posadzę roślin, to później będzie za późno – mówi pani Grażyna, która ma działkę w jednym z elbląskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Wiosną powinny rozpocząć się pierwsze prace w ogródkach działkowych. Wielu działkowców ma jednak poważne obawy, czy przebywając na działce nie narażają się na mandaty z tytułu złamania obostrzeń wprowadzonych, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Sprawa jest na tyle poważna, że zajął się nią krajowy zarząd Polskiego Związku Działkowców.

Działkowcy od początku stali na stanowisku, że nie ma przeszkód prawnych, aby móc przebywać na swojej działce w związku z prowadzonymi pracami ogrodniczymi. W swoim komunikacie z 3 kwietnia zarząd krajowy PZD poinformował, że zamknął Rodzinne Ogrody Działkowe dla osób trzecich, z użytkowania wyłączono części wspólne ogrodów jak np. place zabaw, świetlice. Wystosowano też apel do działkowców, aby ograniczyli swoją obecność na działkach.

Zarząd krajowy PZD wystąpił także do komendanta głównego policji z wnioskiem o skierowanie do jednostek w całym kraju wytycznych w sprawie postępowania wobec osób przebywających na terenie działek.

Wczoraj (8 kwietnia) rzecznik prasowy komendanta głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka wyjaśnił wytyczne w sprawie działkowców.

- Z ogródków działkowych można korzystać, nie są wyłączone z użytkowania, tak jak chociażby parki, bulwary czy skwery. Autor rozporządzenia brał pod uwagę to, że jest to miejsce dla osób mniej zamożnych, które nie mają swoich ogrodów. Niektóre osoby mogą tam teraz spędzać czas. Natomiast ogródki działkowe nie mają służyć spotkaniom towarzyskim. Odradzałbym spotkanie na grilla czy biesiadowanie, należy je odłożyć. Może się to spotkać z różną reakcją policjantów. Te osoby, które chcą samotnie spędzić czas na działce, na przykład małżeństwo, które ma tam lepsze warunki na rekonwalescencję, jak najbardziej może tam przebywać – wyjaśnił inspektor Mariusz Ciarka we wczorajszym programie „Koronawirus. Raport” w TVN24.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W weekend pierwszy girl i piwko.
 • Na działkę nie wolno ,do sklepu wolno !
 • Biorąc pod uwagę ile ludzi było na działkach teraz, to połowa Elbląga tam teraz będzie :D
 • No i gdzie jest nasz tępiciel działkowców z sekcji komentarzy? Zatkało kakao? ;) Możesz sobie wydzwaniać na policję konfituro xD
 • Ja nie głosowałem na PIS wiec to prawo mnie nie dotyczy. będzie działka grill i znajomi !!
 • W zasadzie nie wiadomo do końca co można a czego nie można. Przepisy są uchwalane z godziny na godzinę, Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że niektóre regulacje prawne są niekonstytucyjne (np. zakaz wstępów do lasów). Problem polega na tym, że jeżeli dostanie się mandat od którego można się odwołać, to przy obecnym częściowym wyłączeniu z przeprowadzania rozpraw jawnych z powodu Covid-19 Sądów Powszechnych walka o sprawiedliwość (niesłusznie nałożonego mandatu)może się ciągnąć latami. Zdarzały się przecież przypadki w ostatnich dniach np. w Krakowie, w których rowerzysta otrzymał karę w wys. 12.000 zł tylko za to, że jechał na rowerze.
 • A przepraszam- mogę iść do WC?
 • Idź do WC jak masz taką sraczkę na tą działkę, ludzie czy wy myślicie? Im bardziej będziecie naginać tym dłużej to wszytko będzie trwać ruszcie trochę tymi głowami
 • Jest bardzo sucho i z robót działkowych pozostaje podlewanie, o ile jest dostęp do wody. Poziom wód gruntowych obniżył się o ponad metr. .. .. Praktycznie to mozna popatrzeć na żonkile i drobne listki na krzakach porzeczek czarnych. .. .Na 150 działek bywa od 3 do 8 osób. .. .. dokarmić gołebie i koty. .. .sa to starsi ludzie, którym działka ratuje życie! Już pojawiają się piewsze, ,lumpy, ,. .. po złotówkę. .. i to jest chyba problem narastający jako potencjalne zródło zakażeń. ..
 • Girl? Dziewczyna i piwko? Gratuluję rozumu
 • Możesz iść na działkę. Nie został spełniony art. 228 Konstytucji RP, toteż możesz spokojnie nie przyjąć mandatu , który policja Ci zechce wystawić z art. 54 KW. Powołując się na ten artykuł policja Kamie świadomie prawo . Te mandaty są tylko po to by uzupełnić dziury w budżecie państwa, które coraz większe będą.
 • Już dzwon i podpier....
Reklama