UWAGA!

Kwarantanna rozpoczęła się później (śladem publikacji)

 Elbląg, Kwarantanna rozpoczęła się później  (śladem publikacji)

Po publikacji artykułu na temat przypadków zakażeń dotyczących żołnierzy NATO, stacjonujących w Elblągu i ich rodzin otrzymaliśmy pismo od rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Elblągu, który poniżej publikujemy.

Bardzo proszę o sprostowanie nieścisłości, do której doszło w artykule. Otóż zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Braniewie żona żołnierza (m.in. tej osoby dotyczy lead artykułu) została objęta kwarantanną 15.03.2020r., a nie 13.03.2020 r. Jest to o tyle istotne, że obecnie osobie tej – jest to asesor Sądu Rejonowego w Braniewie – przypisuje się w mediach społecznościowych stawienie się w pracy w okresie objęcia kwarantanną, co wywołuje hejterskie reakcje internautów. Wprawdzie faktycznie p. asesor była w pracy 13.03.2020 r., jednak nie była wówczas objęta kwarantanną, co jednoznacznie wynika z decyzji (do wiadomości redakcji - red.). Załączam także stosowny komunikat prezesa Sądu Rejonowego w Braniewie. Jeśli informacja o tym, jakoby kwarantanna p. asesor zaczęła się w piątek 13.03.2020 r. została powielona w innych artykułach na stronie portel.pl, bardzo proszę o sprostowanie również tych dalszych artykułów. 

Przy tej okazji informuję o zakończeniu z dniem 27.03.2020 r. kwarantanny pracowników Sądu Rejonowego w Braniewie, mających do dnia 13.03.2020 r. bezpośredni kontakt z asesorem tego Sądu, tj. osobą, u której następnie stwierdzono zakażanie COVID-19.

Przypomnę, że zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Braniewie żona jednego z żołnierzy z Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód w Elblągu, poinformowała w poniedziałek 16.03.2020 r. Prezesa Sądu Rejonowego w Braniewie o objęciu jej kwarantanną od niedzieli 15.03.2020 r. Należy dodać, że wg informacji udzielonej przez p. asesor, jej mąż został objęty kwarantanną dzień wcześniej, tj. w sobotę 14.03.2020 r., zatem p. asesor nie miała podstaw do niestawiania się do pracy w Sądzie w dniach poprzedzających.

W środę 18.03.2020 r. okazało się, że p. asesor ma wynik pozytywny testu zakażenia koronawirusem. Tego samego dnia Prezes Sądu Rejonowego w Braniewie podał służbom sanitarnym listę innych pracowników tego Sądu, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, co skutkowało objęciem kwarantanną tych osób (ponad 30, blisko połowy obsady Sądu). Kwarantanna ta trwała 2 tygodnie od dnia ostatniego kontaktu z osobą zakażoną, tj. do piątku 27.03.2020 r. włącznie. Co szczególnie istotne, przeprowadzone u osób poddanych kwarantannie testy wykluczyły zakażenie wirusem COVID-19. Wymieniona wyżej pracownica, u której stwierdzono zakażanie, już 21.03.2020r. została wypisana ze szpitala, jednak oczywiście nie stawia się w pracy – jest izolowana.

Wyjaśniam jednocześnie, że w okresie opisanej wyżej kwarantanny pozostali zatrudnieni w Sądzie Rejonowym zabezpieczyli rozpoznawanie wszystkich spraw pilnych w takim samym zakresie, w którym postępowania tego rodzaju są prowadzone we wszystkich sądach okręgu elbląskiego.

Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama