UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Możemy szczepić 35 osób dziennie"

 
Elbląg, Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala wojewódzkiego, podczas konferencji prasowej,
Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala wojewódzkiego, podczas konferencji prasowej, fot. Anna Dembińska

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się na liście tzw. szpitali węzłowych, które będą szczepiły przeciw COVID-19 pracowników służby zdrowia: własny personel a także z innych jednostek - przychodni, aptek i szpitali. - Dziennie możemy szczepić 30-35 osób - mówi Elżbieta Gelert, dyrektor WSzZ w Elblągu.

Personel medyczny i niemedyczny, jak zapowiadał minister zdrowia Adama Niedzielski, ma być szczepiony w tzw. szpitalach węzłowych. Na opublikowanej przez resort liście jest ich 509. Wśród nich są: Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu oraz Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek: przychodni, aptek, gabinetów specjalistycznych i szpitali.

- Wyliczyliśmy, że dziennie moglibyśmy szczepić od 30 a 35 osób. Nasz szpital zatrudnia 1500 pracowników, jeżeli zaszczepi się z nich 500 osób będzie to dobry wynik – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Jednostki służby zdrowia, które chcą zaszczepić swój personel (także ten niemedyczny) mogą zgłaszać się do szpitala wojewódzkiego pod nr tel. 55 239 58 44 lub również mailowo: ewach@szpital.elblag.pl.

- Chciałabym zaapelować do jednostek, które nie zostały wytypowane, bo są zbyt małe albo nie spełniają wymogów, że jesteśmy otwarci na rejestrowanie tych podmiotów. Jeżeli chcecie szczepić się w naszym szpitalu, zgłoście się telefonicznie lub mailowo. Zgłoszenia będziemy ujmowali na liście szczepień. Do 17 stycznia musimy zgłosić Ministerstwu Zdrowia, ile osób wyraziło akces szczepienia się w naszym szpitalu. Gorąco do tego namawiam – mówi Elżbieta Gelert.

Dyrektor WSzZ podkreśla również, że obecnie sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim, a także w Elblągu jest zła. - Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców jest bardzo wysoka, bo wynosi powyżej 5, a ogólnopolski wskaźnik to 3,5 do 4. Przewodzi w tym również Elbląg i to nie jest straszenie, mamy 9 przypadków zakażenia na 10 tys. mieszkańców. To bardzo wysoki wskaźnik, który utrzymuje się od kilku dni. Nie każdy przechorowuje COVID lekko, są osoby, u których kończy się to śmiercią - podkreśla Elżbieta Gelert.

Jednostki medyczne mogą się również zgłaszać do Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu. 

- Jesteśmy na liście szpitali węzłowych i będziemy szczepili nie tylko nasz personel ale również innych podmiotów medycznych. Mogą się one do nas zgłaszać pod nr tel. 55 239 45 41 - mówi Małgorzata Adamowicz, rzeczniczka Szpitala Miejskiego. 

Przypomnijmy, że do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się 8 319 zespołów realizujących szczepienia, tak poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podczas sobotniej konferencji prasowej.  - Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie - mówił wówczas Michał Dworczyk.

Założenia programu szczepień wskazywały na to, że na mapie kraju pojawi się około 8 tys. punktów szczepień, a w kwalifikacji do szczepień udział weźmie 40-50 tys. lekarzy mających prawo do wykonywania zawodu. Szczepienia przeciw COVID mają być bezpłatne i dobrowolne.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama