UWAGA!

Odmrażanie kultury i sportu. Mniej maseczek

 Elbląg, Odmrażanie kultury i sportu. Mniej maseczek
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Rząd ogłosił dzisiaj kolejny etap znoszenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Znikną limity klientów w sklepach, działalność będą mogły wznowić kina, teatry, filharmonie i inne instytucje kultury. Dozwolone też będzie organizowanie plenerowych koncertów, choć z ograniczeniami. Wkrótce też będą też mogły działać baseny, siłownie czy kluby fitness.

- Mamy coraz więcej wyzdrowień, przeprowadzamy coraz więcej testów, mamy wskaźnik 27 zgonów na milion mieszkańców – to kilkadziesiąt razy mniej niż np. w Belgii, kilkanaście razy mniej niż w Szwecji, kilka razy mniej niż w Niemczech. Możemy przejść do kolejnego etapu znoszenia różnych restrykcji i obostrzeń, by w miarę płynnie przejść do nowej normalności – mówił dzisiaj na konferencji prasowej rządu premier Mateusz Morawiecki. Premier ogłosił kolejne daty znoszenia restrykcji. I tak:

 

Od 30 maja

Od soboty 30 maja w przestrzeni publicznej maseczki nie będziemy musieli nosić, pod warunkiem że zachowamy dystans dwóch metrów od innych osób. - Ta zasada dotyczy też przestrzeni zamkniętych, pod warunkiem zachowania dystansu i przestrzegania warunków reżimu sanitarnego – mówił premier. - Maseczki będą jednak obowiązkowe w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kinach, kościołach.

Rząd znosi też od soboty ograniczenia w handlu. Nie będą już obowiązywały limity klientów w zależności od powierzchni, podobnie też będzie w gastronomii.

 

Od 31 maja

Nie będzie już też limitów wiernych w kościołach. - Ale należy zachować dystans – dodawał premier. Rząd też wprowadził od tego dnia możliwość zgromadzeń do 150 osób, również z zachowaniem dwumetrowego dystansu. - Apeluję, by zachować tutaj zdrowy rozsądek. Dla zachowania bezpieczeństwa szczegóły w danych województwach będzie określał dany wojewoda i główny inspektor sanitarny – stwierdził premier.

 

Od 6 czerwca

Zniesione zostaną ograniczenia dotyczące kultury i sportu. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego otwarte będą mogły być kina, filharmonie, teatry, baseny, siłownie, kluby fitness. Będzie można organizować także koncerty plenerowe do 150 osób.

- To nie jest obowiązek, to jest możliwość otwarcia. Jedni chcą jak najszybciej otwierać, niektórzy – np. teatry, które w czerwcu kończą sezon, nie chcą kontynuować przerwanego przez pandemię sezonu – mówił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Otwierać można pod dwoma warunkami: wypełniamy pojemność widowni do 50 procent oraz nosimy maseczki. Niestety nie możemy określić daty pełnego odmrożenia i funkcjonowania jakby tej epidemii nie było

Nadal zamknięte będą dyskoteki i kluby nocne. Można będzie za to organizować wesela do 150 osób.

Rząd nie podał na razie, jakie restrykcje – poza zapewnieniem dezynfekcji, będą obowiązywać na przykład na basenach czy siłowniach. Szczegóły określi rozporządzenie, które powinno ukazać się w najbliższych dniach.

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Drogi rządzie. Jesteśmy we wszystkim lepsi od Europu, ale w biedzie najlepsi w Europie. Brawo!
 • Dokładnie! Wzrost cen jest tak dramatyczny, a wcale nie zarabiamy więcej. Kiedyś 100 zł na zakupy to było coś, jeszcze kilka miesięcy temu było w miarę, a obecnie stówka na zakupy to tak na styk albo za mało i nie chodzi tu wcale o zakup alkoholu, serów pleśniowych, wołowiny argentyńskiej albo hiszpańskiej szynki iberyjskiej; )A będzie jeszcze gorzej, siła nabywcza pieniądza spada. ..
 • koncerty i wesela do 150 osób przy 400 nowych zachorowaniach dziennie. No, to czekamy na boom zachorowań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  20
  aabbbbb(2020-05-27)
 • a w Elblągu żadnych imprez, tu zamrożenie trwa i miasto nic nie organizuje :(
 • Maseczki wyprzedane to i okazuje że są zbędne?
 • Jak wróbelku i reszta funkcjonuje rynek na ul płk dąbka myślę że bardzo dobrze było błędem na tak długi okres zamykać na tzw kłódkę rynek!!!!
 • Kto bez maski ten z TVN(Gertych)Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  19
  Zbyszek1(2020-05-27)
 • Hop, hop, hopGarbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  13
  Zbyszek 1(2020-05-27)
 • A Wróbelek odwołał Dni Chleba i nic u nas nie ma. A Dominikański będzie. Tylko u nas syf i władza do d. ..
 • Powiem szczerze, że nie widze tej biedy na ulicach, wręcz przeciwnie, mnóstwo pięknych, nowych, drogich aut, jeszcze wiecej nowych mieszkań, które schodzą jak na pniu, kupa ludzi jezdzi na wycieczki zagraniczne. .. także biede chyba widzą tylko Ci, którzy jej naprawde, wnikliwie szukają lub sami sobie w życiu nie radzą i oprócz ciągłego narzekania i czekania na kaske plus nic innego nie potrafią
 • Ja tam nie widzę, żeby liczba chorych malała. No gdyby te ten Śląsk i kopalnie. .. Ale jak byk 400 minimum dzisiaj wpadnie in plus. Opowiadają takie kocapały, że żal słuchać.
 • @Optymista - Jasne przecież społeczeństwo to nie tylko plebs. Ludzie mają łeb na karku, inwestują w grunty, mieszkania, jeśli mają z czego. A jak wiadomo tylko biednemu wiatr w oczy, bogatemu to i byk się ocieli; )Jakie wycieczki ? Biura podróży zamknięte, linie lotnicze zamrożone. ..
Reklama