UWAGA!

W Rychlikach będą rozdawać maseczki

 Elbląg, W Rychlikach będą rozdawać maseczki
fot. Anna Dembińska

Każdy dorosły mieszkaniec Rychlik może dostać w piątek maseczkę wielorazowego użytku. Wystarczy podejść do odpowiedniego punktu w swojej wsi i znaleźć strażaka – ochotnika. W ten sposób gmina chce pomóc swoim mieszkańcom.

Każdy dorosły mieszkaniec Rychlik otrzyma od urzędu gminy maseczkę wielorazową zmniejszającą ryzyko zakażenia się koronawirusem. „Przykład Czech czy krajów azjatyckich pokazuje, że noszenie maseczek ma sens i znacząco spowalnia rozwój koronawirusa.” - możemy przeczytać na stronie internetowej urzędu gminy w Rychlikach.

Maseczkę po „domowej sterylizacji” np. wypraniu w odpowiednio wysokiej temperaturze i wyprasowaniu można używać wielokrotnie. Ich zakup został sfinansowany z budżetu gminy w trybie zapytania ofertowego.

- Mamy taką ilość, że powinniśmy zapewnić maseczkę każdemu dorosłemu mieszkańcowi naszej gminy – mówi Zbigniew Lichuszewski, wójt Rychlik.

„Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.” - informuje Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej.

Maseczki będą rozdawać strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychlikach w najbliższy piątek (10 kwietnia).

 

Harmonogram akcji:
       Dymnik– przy blokach/sklepie w godz. 16.40 – 17.10
       Jankowo – przy świetlicy w godz.16.40 – 17.10
       Jelonki – przed budynkiem remizy OSP w godz.16.00 – 16.30
       Krupin– przy świetlicy w godz. 17.20 – 17.50
       Kwietniewo – przed budynkiem remizo-świetlicy godz. 16.00 – 16.30
       Lepno – przy świetlicy w godz. 17.20 – 17.50
       Marwica – przed sklepem „ZIOMPOL” w godz. 16.40 – 17.10
       Mokajny – w centrum, przed tablicą ogłoszeń w godz. 18.00 – 18.30
       Powodowo – przy bloku w godz. 18.00 – 18.30
       Protowo – przy świetlicy w godz.17.20 – 17.50
       Rejsyty – obok sklepu w godz.16.40 – 17.10
       Rychliki – przed budynkiem remizy OSP w godz.16.00 – 16.30
       Śliwica – przy przystanku w godz.17.20 – 17.50
       Święty Gaj – przed budynkiem remizo-świetlicy w godz 16.00-16.30
       Wysoka – przed budynkiem świetlicy w godz.17.20 – 17.50.

 

Aktualizacja z 9 kwietnia

Urząd Gminy zakupił 3,2 tys. maseczek u trzech dostawców. Ich cena  wahała się (w zależności od dostawcy) w granicach 4 - 5 zł za sztukę.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A jak zgromadzi się powyżej 50 osób to co? Mandat?
 • Pewne jest 2metry odstępu jeden od drugiego
 • W Elblągu nie ma "strażaka ochotnika"to i maseczek nie ma, to tak wykombinował "miejscowy"włodarz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  1
  fiki miki(2020-04-08)
 • A może w Elblągu będą Radni ochotnicy ?? A nie tylko lans w formie "noś maseczkę "Taki płytki, mało kosztowny ale zawsze jest !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  0
  Kryśka 123 głosy .(2020-04-08)
 • Bardzo dobrze, że rozdają maski. Według wielu prof. medycyny maski znacząco zmniejszają transmisję wirusa w kontaktach międzyludzkich. Może warto by było również taką akcję przeprowadzić w Elblągu?
 • Przestańcie robić z ludzi idiotów !!! Media zaczynają manipulować w taki sposób aby ludzie myśleli że to jest naprawdę. Więcej ludzi umierało od zawsze na zwykłą grypę, w wypadkach samochodowych, na inne choroby, a tu piszą o ilości zgonów ale już nie napiszą z jakiego powodu. Nie dajcie się ogłupiać !!!!
 • samorząd Rychlik działa lepiej niż samorząd Elbląga, jednak na takich wsiach ludzie zaczynają widzieć, że samorząd to jest siła, a w takich dziurach jak Elbląg to mamy pełną fasadowość instytucji samorządu, w zasadzie samorzad to listek figowy dla prezydenta, mamy takie mongolskie wairacje na temat samorzadu,
 • Tak wygląda budowanie psychozy. Jakby jakaś owca nie wiedziała - spytajcie znajomego lekarza - chirurg zdejmuje maseczkę max. po pół godzinie - już po 15 minutach wilgotna od oddechu maseczka zaczyna być "rajem"do rozwoju wszelkich fajnych drobnoustrojów. .. nie wiem, czy przez te maseczki komuś nie zależy - poza generowaną sztucznie psychozą oczywiście - na rozprzestrzenieniu grypy i grypopodobnych korona-wirusów (które zresztą każdy z nas miał nie raz, pewnie co roku).
 • Portel widać dobrze "wypełnia misję"i dołącza się czynnie do podkręcania PANIKI w społeczeństwie podczas pLandemii. .. żenada, że nawet lokalne media to łyknęły i tak pięknie szczują owieczki niczym psy pasterskie z TVPolsziTVN. ..
 • "samorząd Rychlik działa lepiej niż samorząd Elbląga "ale jaki samorząd w Elblągu ?? Bez przesady.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Ta z ciekawości .(2020-04-08)
 • Jak może być paniki, skoro na to świństwo ludzie umierają. I bywa, że młodzi bez innych obciążeń ?? To co cieszyć się, udawać, ze nic się nie dzieje ?? A władze miejskie faktycznie mogłyby się postarać o maski dla mieszkańców. Tylko pewnie jak od wielu miesięcy stwierdzi, że nie ma kasy. Bo tak najwygodniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  Witold Wielki .(2020-04-08)
 • No a u Nas TransMisja na CaŁego
Reklama