UWAGA!

Wakacyjne poluzowanie obostrzeń

 Elbląg, Wakacyjne poluzowanie obostrzeń
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Jak będą wyglądały obostrzenia w wakacje? O tym mówili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej (10 czerwca) konferencji prasowej.

- Pandemia na świecie niestety się jeszcze nie zakończyła – mówił premier, powołując się m. in. na sytuację w Wielkiej Brytanii. - Bardzo proszę wszystkich o przestrzeganie obostrzeń, które obowiązują – podkreślał Morawiecki i zachęcał do szczepienia się.

- Cały czas monitorujemy sytuację epidemiczną – mówił minister Adam Niedzielski. Dodał, że luzowanie obostrzeń w kraju nie wiąże się w tej chwili ze wzrostem liczby zakażeń. - Zeszliśmy do poziomu poniżej 400 przypadków dziennie w ciągu ostatniego tygodnia – komentował sytuację w kraju Niedzielski.

Co się zmieni w najbliższym czasie?

Stadion Narodowy w najbliższych dniach zostanie otwarty jako strefa kibica z zachowaniem dyscypliny sanitarnej w związku z Euro 2020.

Od 13 czerwca zostaną otwarte strefy gastronomiczne w kinach, teatrach i innych instytucjach kultury, a także na koncertach. W kościołach zwiększony zostanie limit wiernych – do 50 proc. maksymalnego obłożenia.

Od 26 czerwca zmienia się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni od zakończenia szczepienia.

 

Także od 26 czerwca:

„- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².

- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.

- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.

- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.

- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

- Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.

- Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia" – podaje strona rządowa.

Inne zasady związane z obostrzeniami nie ulegają zmianie.

Warto zaznaczyć, że powyższe limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych. Dodatkowo w kraju można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, mające ułatwiajać podróże po krajach UE. Certyfikat mogą otrzymać osoby w pełni zaszczepione, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 i ozdrowieńcy.

Podczas konferencji padło pytanie, kto może kontrolować, czy dana osoba jest zaszczepiona. Ma się to odbywać za pomocą specjalnej aplikacji odczytującej kody QR, którą organizatorzy wydarzeń będą wykorzystywać do potwierdzenia zaszczepienia.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo Prawo i Sprawiedliwość, wiwat Jarosław Kaczyński, dziękujemy za wszystkie obostrzenia, które w końcu przyniosły owoce i ludzie mogą nareszcie wrócić do normalności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  42
  DionizyDudawiecki(2021-06-10)
 • Mądre zarządzanie partii rządzącej pozwala na powrót do normalności. Koniec roku szkolnego uczcimy balonem dla każdego dziecka. Niech uczą się, jak dzięki rządowi można dmuchać w społeczeństwie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  26
  TeofilSkorupa.(2021-06-10)
 • Są niestety w Polsce ludzie dla których im gorzej tym lepiej. Zamiast cieszyć się z dokonań rządu patrzą tylko jak mu nogę podstawić. Nie rozumiem tego.
 • Żem z radości zapłakał i gdyby dłoń Onego blisko była, ucałowałbym z radościa i wdzięcznościa. Wiwat Pany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  1
  Stefan Krab(2021-06-10)
 • @TeofilSkorupa - Ty to chyba masz dużo wolnego czasu, jak Robercik. Jeszcze trochę i strach będzie klapę od kibla podnieść, bo z niego wyleziesz.
 • "Warto zaznaczyć, że powyższe limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych ". Czyli handel kodami QR będzie kwitł
 • Nie będzie 7yd pluł nam w twarz!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  11
  Tu jest Polska a nie polin(2021-06-10)
 • Te decyzje rządowe, zresztą jak i poprzednie są kolejnym przykładem tworzenia martwego prawa. Albowiem kto będzie kontrolował fakt prawomocnego zaszczepienia konkretnej osoby. Skoro nie udało się zapewnić egzekwowania nakazu noszenia maseczek to nie wyobrażam sobie, aby istniała możliwość pełnej kontroli faktu zaszczepień. Oceniając te zapowiedzi zmian nasuwa się jednoznaczny wniosek, że jest to zwycięstwo antyszczepionkowców, a uogólniając antycovidowców w szczególności. Ostatecznie należy stwierdzić, że tymi decyzjami Rząd ukarał tą część społeczeństwa, która sumiennie przestrzegała nakazy sanitarne, bo teraz de facto nagrodzeni zostali przeciwnicy tych obostrzeń. To oni triumfują, bo zbierają owoce w postaci złagodzeń mimo, że nie stosowali się do tych nakazów. Czyli nie warto być sumiennym, lepiej być pasożytem społecznym bo bezkosztowo otrzymuje się to o co inni zadbali swoim zachowaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  12
  Pasożyt Victory.(2021-06-10)
 • @Pasożyt Victory. - Bardzo pokrętna i chyba ze złą intencją opinia.
 • a "w pełni zaszczepiony"to co? nie roznosi wirusa? Jakiego lobby jest to nacisk, żeby zmuszać ludzi do wstrzykiwania sobie niewiadomo czego?? Nie biorę udziału w eksperymencie i nikt przez to nie będzie mi ograniczał moich praw obywatelskich!!!
 • @TeofilSkorupa - Nie rozumiesz tego bo wy Pisiory nie potraficie samodzielnie myśleć. Wy wykonujecie tylko nakazy z Nowogrodzkiej.
 • UK statystyki pięknie śrubuje. Zaszczepili 70% pierwszą szprycą i szaleją ze zgonami i zakażeniami. Jest dobrze :)
Reklama