UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

16. Letnich Ogrodów Polityki dzień trzeci

 
Elbląg, 16. Letnich Ogrodów Polityki dzień trzeci

Jak stosować się do przepisów prawa autorskiego w życiu codziennym? Jak wizualizować swoje myśli? W jakiej kondycji jest polska szkoła? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas wykładu, warsztatów rysunkowych i panelu dyskusyjnego trzeciego dnia 16. Letnich Ogrodów Polityki. Wieczorem mocnych wrażeń muzycznych dostarczą Cyrk Deriglasoff i Arkadiusz Jakubik.

Program:
       godz. 11:00
       Sala „U św. Ducha”, ul. św. Ducha 3-7 (wstęp wolny)
       „Klątwa za kradzież książki. Moralne i prawne przełomy w ochronie twórczości” – wykład dra Krzysztofa Lewandowskiego Dyrektora Generalnego ZAiKS dla bibliotekarzy, nauczycieli i lokalnych mediów
      
       Wykład poświęcony będzie m.in.:
       – Acta 2, czyli unijnej dyrektywie o prawach autorskich, nazywaną też ustawą o cenzurze Internetu, przyjętą przez Parlament Europejski: co oznacza i co zmienia?
       – uregulowaniom twórczości w Unii Europejskiej
       – dystrybucji i redystrybucji dóbr intelektualnych
       – prawu do udostępniania utworów chronionych prawem, włączając Internet
      
       Krzysztof Lewandowski – dyrektor generalny ZAiKS, prawnik, specjalista prawa autorskiego, prawa kultury i własności intelektualnej, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
      
       godz. 16:00
       Narysuj swoje myśli – warsztaty z tworzenia notatek graficznych
       Biblioteka Naukowa, ul. św. Ducha 3-7 (wstęp wolny)
       prowadzenie: Anita Pawlak
      
       Na warsztatach dowiesz się, czym jest myślenie wizualne i dlaczego może pomóc Ci lepiej zapamiętywać i skuteczniej się komunikować. A także:
       – jak w prosty sposób można narysować symbole, postacie, emocje,
       – jak wykorzystać kolory i kształty, by wspomagały przekaz,
       – w jaki sposób planować swoją graficzną notatkę,
       – w jaki praktyczny sposób możesz wykorzystać myślenie wizualne.
       Na koniec stworzysz swoją własną notatkę w ramach prowadzonego wykładu na żywo. Przekonasz się, że każdy rysować może, a nawet powinien.
      
       Anita Pawlak – animatorka, edukatorka i trenerka biznesu, entuzjastka myślenia wizualnego, Design Thinking i rysowania modelu biznesowego. Wspiera i animuje inicjatywy związane z oddolną aktywnością obywatelską i ekonomią społeczną. Inicjatorka stworzenia Spółki non profit Naturalna Żywność. Na co dzień wspiera młody biznes w ramach projektu Chemia Biznesu oraz tworzy nową przestrzeń na pobudzanie kreatywności w biznesie i w życiu codziennym w ramach Manufaktury Kreatywnego Myślenia.
      
       godz. 18:00
       „Szkoła jako metafora” – panel dyskusyjny
       prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA
       uczestnicy: prof. Anna Wiłkomirska, prof. Małgorzata Żytko, Krzysztof Varga
       Kamieniczki Elbląskie, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny)
      
       Anna Wiłkomirska – pedagog, profesor nauk społecznych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w socjologii i polityce edukacji oraz pedagogice społecznej.
      
       Małgorzata Żytko – doktor habilitowany w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowczyni Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Edukacji Szkolnej i Kształcenia Nauczycieli, współkoordynatorka w latach 2006 – 2011 ogólnopolskich badań monitorujących umiejętności językowe i matematyczne trzecioklasistów i ich środowiskowy oraz szkolny kontekst. Członek ATEE (Association for Teacher Education in Europe) oraz PTP (Polskie Towarzystwo Pedagogiczne). Ekspertka w dziedzinie wczesnej edukacji.
      
       Krzysztof Varga – pisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Najnowszą książką autora jest „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim” (2019) – pierwsza biografia Niziurskiego, autora popularnych książek dla dzieci i dorosłych.
      
       godz. 20:00
       Cyrk Deriglasoff - koncert i Arkadiusz Jakubik solo „Diabeł na Kabatach” - koncert
       Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7 (cena biletu: 50 zł)
      
       Arkadiusz Jakubik „Szatan na Kabatach”
       Arek Jakubik tym solowym albumem stylistycznie wyraźnie odcina się od swojego zespołu Dr Misio. Szuka innych środków wyrazu. Fani mogą się poczuć mocno zaskoczeni zwłaszcza, że zaledwie rok upłynął od premiery ostatniej płyty „Zmartwychwstaniemy”. Przy albumie „Szatan na Kabatach” Jakubik ewidentnie odwołuje się do swoich idoli z lat 80-tych: Joy Division, Krafwerk, Bauhaus czy Cabaret Voltaire. Serwuje nam jak zawsze gorzkie, inteligentne, ironiczno-sarkastyczne teksty piosenek: o miłości, śmierci i samotności, wymieszane z celnymi
       obserwacjami współczesnej rzeczywistości. Tym razem bardziej intymne, bo obok Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego, to Arek Jakubik jest w większości współautorem warstwy lirycznej.
      
       Cyrk Deriglasoff
       To nowe „wcielenie” Olafa Deriglasoffa – instrumentalisty i wokalisty, od ponad trzydziestu lat związanego z muzyką alternatywną i ze sceną niezależną. Swoją drogę artystyczną zaczął na początku lat 80. zakładając zespół Dzieci Kpt. Klossa, wraz z którym brał czynny udział w działaniach tzw. Gdańskiej Sceny Alternatywnej. Na przestrzeni z górą trzech dekad działalności zaistniał jako muzyk, kompozytor i twórca tekstów w wielu grupach rockowych i alternatywnych, m.in.: Apteka, Homo Twist, Püdelsi, Kury, Kazik, Yugoton, czy KNŻ. Po latach mocniejszego grania Olaf wraca do źródła – grania energetycznej, melodyjnej muzyki z dodatkiem kpiarskiego tekstu, które to połączenie znają słuchacze choćby z Dzieci Kapitana Klosa – pierwszego zespołu Olafa. Nowe dziecko Olafa prezentuje styl Wodewil Punk, czyli źli chłopcy śpiewają słodkie melodie. Na koncercie zagrają kawałki z płyty „Magia y tresura”.
      

       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nuda wieje z tych spotkań. Gadają, gadają, srednia wieku słuchaczy to 70 lat. Pewna dama, od 20 lat, zadaje te same pytania i tak dalej. .. .. Archaiczna formuła Ogrodów dobiegła końca i dzisiaj mamy biesiady ludyczne z elementami kabaretu.
 • Dyskusje dyskusjami ale muzyczni wykonawcy bardzo dobrzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Robespierre (2019-06-14)
 • Ogólnie bardzo potrzebna impreza w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  Robespierre(2019-06-14)
 • Dobrze że przez cały rok jest Miazzga i Krypta bo totalna susza artystyczna w Elblągu by była.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Robespierre(2019-06-14)
 • Pani Anita, do jej portfolio dodałbym "zrobiła z akademików internaty"
 • Dyrektor Zaiksu pełna kultura i spotkanie ogólnie udane gdyby na koniec jakiś mizogin nie wyskoczył z pytaniem myśląc pewnie, że jest bardzo dowcipny a okazało się że jest zwykłym chamem, który nie szanuje kobiet.
Reklama