UWAGA!

A z nich największa jest ...

2008-04-16
Aktualizowany 2008-04-18 14:34

Biblioteka Elbląska zaprasza 19 kwietnia (sobota) o godz. 18 do sali „U św. Ducha” na spektakl poetycko-muzyczny w formule rapsodycznej Janusza Grzesza „A z nich największa jest...”. Przed koncertem, o godz. 17.30, w Sali Audiofilskiej gotycka.pl odbędzie się spotkanie z artystą. Wstęp na koncert i spotkanie wolny.

Na koncercie Janusz Grzesz zaśpiewa najpiękniejsze ballady o miłości na podstawie Pieśni nad pieśniami Starego Testamentu i Hymnu o miłości Pawła z Tarasu, utwory poetyckie Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego oraz poetów współczesnych: Agnieszki Kotei, Andrzeja S. Sawickiego, Justyny Trembeckiej, Katarzyny Turaj-Kalińskiej, Zofii Zarębianki, Elżbiety Zechenter-Spławińskiej.
     Janusz Grzesz doświadczenie sceniczne zdobywał w teatrze studenckim lat 70-tych ubiegłego wieku. W 1979 roku założył własny zespół - Teatr w Drodze. Występy miały miejsce głównie w Krakowie, a w okresie wakacji, w miejscach typowych wówczas działań artystycznych „studenckiego lata”.
     Występował samodzielnie lub z zespołem - jako bard i twórca wykonywanych utworów sięgając do tekstów Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana K. Norwida, Stanisława Wyspiańskiego. roku 1981 trafił do Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, gdzie przeszedł najlepszą szkołę szczególnej sztuki oraz techniki aktorskiej. Niestety okoliczności stanu wojennego uniemożliwiały występy przed publicznością i w konsekwencji doprowadziły do samorozwiązania się zespołu. Wyjechał wówczas na dwa lata do Niemiec i występował w kameralnych, niewielkich salach, klubach, czy też prywatnych posiadłościach, jak i przed dużą widownią - od Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim poprzez Stuttgart, Kolonię po Hamburg. Koncertował także we Francji i Holandii, wszędzie śpiewając utwory do tekstów polskich poetów: Kochanowskiego, Słowackiego, Norwida. Ten rodzaj swoich utworów nazwał ballada kontemplacyjną. o powrocie do Polski osiadł z dala od miejskiego zgiełku i zawiesił publiczną działalność artystyczną, by skupić się na pracy o charakterze studyjnym i warsztatowym. Latem 2005 roku wznowił występy przyjmując nazwę Teatr Jednego Rapsoda, który nazwą i charakterem nawiązuje do Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz Teatru rapsodycznego Jerzego Kotlarczyka. Aktualnie Janusz Grzesz ma w programie kilkadziesiąt ballad i pieśni pogrupowanych tematycznie w autonomicznych przedstawieniach.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama