UWAGA!

Absurdy PRL-u w Elblągu

 Elbląg, Absurdy PRL-u w Elblągu
fot. AD

Każda rzeczywistość ma swój wariant humorystyczny. Stanisław Bareja jak nikt inny potrafił sportretować tę satyryczną wersję świata rzeczywistego, ukazując tym samym absurdy codzienności. W miniony weekend wszyscy ci, którzy z rozrzewnieniem wspominają epokę PRL-u, a także ci, którym po prostu przypadła ona do gustu mogli przenieść się w klimat tamtych czasów.

A wszystko za sprawą Maratonu Filmowego im. Stanisława Barei, który odbywa się od 13 do 14 lipca w Galerii El oraz pod Bramą Targową i na Starym Rynku w ramach cyklu Coolturalna Starówka.
       – Filmy Barei najpełniej oddają klimat tamtej epoki. Pokazują wydarzenia zmyślone, ale w takim kształcie, w jakim wyglądało życie w PRL-u, tę jego „przaśność” i niedoskonałość. Filmy zazwyczaj są o tym jak człowiek, Polak, próbuje się odnaleźć w PRL-u i zorganizować własne życie. Wiadomo, że wielu rzeczy nie było, to nie tak jak jest teraz, że można pójść do sklepu i kupić różne rzeczy. Były pieniądze, były sklepy, ale dostać coś było bardzo trudno. To wszystko było „wychodzone”, wystane w kolejkach, załatwiane przez znajomości – opowiada jeden z organizatorów Maratonu Jacek Borzych. – Moim zdaniem takie rysy ogólne Polaków nie zmieniły się. I tu właśnie leży geniusz Barei, który nie przedstawiał tamtych czasów jako innych czasów, ale zauważył jak Polak wygląda czy zachowuje się. Mówiąc krótko potrafił opisywać zachowania człowieka.
       Wczorajszy dzień Maratonu (13 lipca) chociaż tłumów nie przyciągnął, wszystkim tym, którzy zdecydowali się zajrzeć do Galerii zapewnił rozrywkę w postaci karaoke piosenek rodem z PRL-u, peerelowskiego bufetu, a także dwóch znanych filmów – "Nie ma róży bez ognia" oraz "Brunet wieczorową porą". Szkoda tylko, że do konkursu na przebranie z lat 70-tych zgłosiło się jedynie dwóch uczestników. Niemniej ci, którzy przyszli z uśmiechem przypatrywali się kolejnym atrakcjom.

 


       – Pomysł jest świetny, tylko trochę za mało ludzi. Szczególnie dobrze wspominamy piosenki tamtych czasów, miło było wrócić do nich. W tamtych czasach kobiety musiały same się ubierać, więcej tworzyły. Były na przykład spódnice z podszewki w różnych kolorach, którą w specjalny sposób się wygniatało – opowiada pani Teresa, która przyszła wraz z koleżankami. – Dzisiaj jest taki pierwszy zalążek, dobrze by było jakby organizatorzy to powtórzyli, myślę, że wtedy byłoby nas tutaj więcej.
       – Ja na przykład uszyłam sobie kiedyś sukienkę z…flagi, wybrałam tę czerwoną część. Farbowałam sobie białą koronkę na czerwono i uszyłam sobie z niej spódnicę – dodaje koleżanka pani Teresy.
       Jeszcze jutro od godz. 16 wszyscy odwiedzający elbląską Starówkę będą mogli zobaczyć inscenizację wypadku tramwajowego, realizowany będzie film „Dzień pieszego pasażera” (do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy kręcą), natomiast milicja obywatelska zajmie się łapaniem spekulantów. Od godz. 20 w sali Galerii El odbędzie się otwarty casting na „Wesołego Romka”, rzut kaloszem w Zomowca, a na koniec zostaną wyświetlone kolejne dwa filmy – "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" oraz kultowy już "Miś".
      
       Maraton Filmowy im. Stanisława Barei jest dofinansowany przez Prezydenta Elbląga
       Zaprasza Grzegorz Nowaczyk, Prezydent Elbląga
       Sponsorzy cyklu Coolturalna Starówka
       Sponsor Strategiczny: Grupa ENERGA
       Sponsorzy i Patroni: LOTTO; Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.; Szkoła Języków Obcych REGENT; Meble Wójcik; Grupa Żywiec Browar w Elblągu; Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPEGIEKA Sp. z o.o.
       Wśród patronów medialnych jest Gazeta Internetowa portEl.pl
      


Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • pan Leszek daje zarobić panu Jackowi jak widać na załączonym obrazku, tematyka zgrana do bólu zębów po różnych festiwalach i festynach na terenie województwa pomorskiego teraz wjeżdża z wielką pompą do Nas. może jeszcze przeniesiecie do Nas zakurzony Festiwal Dobrego Humoru?!
  • Czy mogę przyjechać motocyklem WFM z roku 1956 w kasku zwanym " orzeszkiem" ?
  • I dziś w bufecie bułki z salcesonem, paprykarzem szczecińskim, pasztetową i serem salami. No i słone paluszki :-)
  • Dwa dni temu zginął w zamachu terrorystycznym nasz wielki Miś. Został podpalony na środku zbiornika wodnego gdzie jego szczątki spoczęły na wieki.
  • Absurdy PRL-u? Dajcie spokój, jak teraz wspominam PRL, to jawi mi się jako kraina spokoju i bezpieczeństwa. Żyło się skromnie, ale rachunki były niskie i nie było problemów z ich zapłaceniem. W dzisiejszej Polsce absurdów wcale nie jest mniej, niż ich było w PRL, tyle tylko, że są inne. Jednym z dzisiejszych absurdów są blaszki, przyklejone do kopert, żeby list więcej ważył - nawet Bareja by tego nie wymyślił!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    gristaldo(2012-07-14)
  • a mi sie bardzo podobalo, byla oranzada, klimatyczne nagrody, pozdrawiam pania w czerwonym, strasznie falszowala, ale na tym polega zabawa zeby sie dobrze bawic :D
  • dzisiejsze czasy sa absurdem!!! tamte czasy byly spokojne- dopoki jednemu panu ze stoczni nie chcialo sie rozrabiac- i dzis mamy efekt- emerytury glodowe, pensje glodowe, brak opieki lekarskiej i podobno demokracje- no coz? pseudodemokracje- bo co to za demokracje jak na wlasnej ziemi nie ma sie nic do powiedzenia a panstwo nie uznaje prawa wlasnosci? gdzie tu lepiej? to dzis jest absurd!!
  • przestan marudzic!!! zaden system nie jest idealny ale lepsze to co jest niz puste pólki, zakaz wyjazdu, szarośc, nuda, inwigilacja nachalna, mo, zomo, czarne płaszcze i okulary, wrona itp. teraz nie jest idealnie ale sa wieksze mozliwosci kto tego nie widzi to psychol
  • To ten PRL się już skończył?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    BEZ ŚCIEM proszę(2012-07-14)
  • masakra dla kubków smakowych bleee w prl moze nie bylo wyboru (ach ta szynka z londynu) ale teraz takie badziewie jessc?????!!! resztki fuuuu
  • A ciekawe jak smakuje Oranżada Pana Jacka? Czy tak jak słynnej firmy elbląskiej Wiśniewski i S-ka?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obywatel j_s(2012-07-14)
  • Bareja i absurdy są nadal w Polsce aktualne i życie tu u osób trochę inteligentniejszych i wrażliwszych wywołuje ciągły stres, depresję i nieprzepartą chęć opuszczenia tego beznadziejnego i niereformowalnego kraju.
Reklama