UWAGA!

Antyfestyn, czyli VI Letnie Ogrody „Polityki”

Elbląg, Dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński zapowiada, że tegoroczna impreza to propozycja dla miłośników inteligenckiej, miejskiej muzyki
Dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński zapowiada, że tegoroczna impreza to propozycja dla miłośników inteligenckiej, miejskiej muzyki (fot. A)

Od 10 do 13 czerwca, już po raz szósty, w Elblągu odbywać się będą Letnie Ogrody „Polityki”. To propozycja antyfestynowa dla bardziej wymagającego odbiorcy. W tym roku, jak zapowiada Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, szykuje się uczta dla miłośników nowych, miejskich dźwięków. Wśród gwiazd koncertowych warto wymienić choćby Marię Peszek, Kasię Nosowską, zespół Żywiołak czy Haydamaky i Voo Voo. Będą też ciekawe panele dyskusyjne.

Letnie Ogrody „Polityki” to kulturalna impreza plenerowa organizowana przez Bibliotekę Elbląską i tygodnik „Polityka”. To antyfestyn, gdzie można wziąć udział w konfrontacji poglądów w trakcie debaty panelowej, obejrzeć wystawę fotografii i posłuchać muzyki, która rzadko bywa ulubienicą najbardziej masowych mediów.
     - W tym roku stawiamy na inteligencką muzykę miasta – mówi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. – Chcemy pokazać elblążanom, ale także turystom, którzy odwiedzając nasze miasto mogą zajrzeć do „Ogrodów”, to, co jest obecnie najciekawsze w muzyce. Oczywiście według mojej subiektywnej opinii (śmiech).
     Każdego dnia, od 10 do 13 czerwca, odbywać się będą podwójne koncerty – to nowość. Na inauguracji „Ogrodów” zaprezentują się panie – Kasia Nosowska i Maria Peszek. Pierwsza otrzymała Paszport „Polityki” 17 lat temu, druga jest tegoroczną laureatką.
     11 czerwca odbędzie się koncert Gabrieli Kulki i Planet L.U.C., czyli Łukasza Rostkowskiego.
     - Planet L.U.C. to inteligentny hip hop – wyjaśnia Jacek Nowiński. – To oferta dla miłośników nowych, miejskich dźwięków.
     12 czerwca zagrają Żywiołak i Morion Trio.
     - Gorąco polecam szczególnie Morion Trio – mówi Jacek Nowiński. – Na trzy akordeony brzmi muzyka z pogranicza muzyki klasycznej, jazzowej, rozrywkowej. To chyba najbardziej znany na świecie polski zespół grający w ten sposób. Ich koncert wraz z Żywiołakiem to mieszanka energetyczna.
     Na zakończenie Letnich Ogrodów „Polityki", 13 czerwca, odbędzie się koncert Haydamaky i Voo Voo.
     - No to jest muzyka świata – dodaje dyrektor biblioteki. – Waglewski jest teraz w szczytowej formie twórczej. Muzycznie, rzecz oparta jest głównie o repertuar ukraiński, czerpiący jednak całymi garściami z korzeni, skal i rytmów bałkańskich, jak i bardzo pojemnej stylistyki rocka. Artyści pokazują tu, co w ich muzyce jest najbardziej nośne – przywiązanie do tradycji, do owej muzyki źródła, połączone z piekielną energią i wielką wyobraźnią.
     Oprócz koncertów w programie Ogrodów znajdą się również ciekawe panele dyskusyjne, wystawy fotografii i komiksów oraz koncert muzyki poważnej Artura Rucińskiego, tegorocznego laureata Paszportu „Polityki”.
     W tym roku biletem wstępu na imprezę nie będzie zakupiony numer „Polityki” czy „Forum”.
     - Jest kryzys i pewne rzeczy muszą ulec zmianie – tłumaczy Jacek Nowiński. – Ogrody nie są imprezą dofinansowywaną ze środków budżetowych jakiegoś urzędu. Pozyskujemy pieniądze od sponsorów, ale tych jest nieco mniej, niż w latach poprzednich.
     - Na panele dyskusyjne wstęp będzie bezpłatny, natomiast na koncerty obowiązują karnety – 40 zł oraz bilety na pojedynczy wieczór w cenie 15 zł – kontynuuje dyrektor Nowiński. – Myślę, że to nie są kwoty wygórowane, a gwarantujemy dobre nagłośnienie, mistrzowskie oświetlenie i oczywiście znakomitych artystów.
     Sprzedaż biletów i karnetów ruszy 6 maja. Będzie je można nabyć w Bibliotece Głównej, a także we wszystkich filiach bibliotecznych na terenie miasta. Warto się pospieszyć, bo karnetów przygotowano tysiąc oraz garść biletów.
     
     PROGRAM „VI Letnie Ogrody Polityki”
     10-13 czerwca 2009
     10 czerwca – środa
     godz. 18 - Panel „Kultura w państwie, państwo w kulturze”
     godz. 19.30 - Wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Pressa, fotoreportera „Polityki”
     godz. 20.30 - Koncert Kasi Nosowskiej i Marii Peszek – laureatek Paszportów POLITYKI
     
     11 czerwca – czwartek
     godz. 18 - Panel „Kino i niezależność”
     - Projekcja filmów kina offowego
     godz. 19.30 - Wernisaż wystawy komiksów „Gadające głowy” Janusza Fajto (rysunek) i Sławomira Mizerskiego (tekst), publikowanych w „Polityce”
     godz. 20.30 - Koncert Gabrieli Kulki i Planet L.U.C., czyli Łukasza Rostkowskiego
     
     12 czerwca – piątek
     godz. 18 - Panel „Wolne słowo w wolnej Polsce”
     godz. 20.30 - Koncert Żywiołak i Motion Trio
     
     13 czerwca – sobota
     godz. 17 - Koncert muzyki poważnej – Artur Ruciński, laureat Paszportu POLITYKI 2008, prowadzenie Dorota Szwarcman (bilety: 50 zł)
     godz. 19 - Panel „20-lecie polskiego dziennikarstwa”
     godz. 21.00 - Koncert Haydamaky i Voo Voo.
     Wszystkie imprezy odbywać się będą w pięknym ogrodzie na elbląskiej starówce.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Sven A może decyzja o biletowaniu imprezy determinowana jest ubiegłorocznym, jednak "festynowym" obrazem Ogrodów?; ) Niemniej: ja jestem za tym pomysłem, oby wypaliło. Cena dla studentów czy licealistów wysoka, ale bynajmniej nie horrendalnie. Tylko szersza promocja imprezy by się przydała. Także na łamach "Polityki".
 • z całym szacunkiem dla p. Nowińskiego. .. powtarzanie tych samych kapel prawie co roku naprawdę obniża rangę imprezy. w Polsce jest wiele innych równie dobrych zespołów i artystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szkodaOgrodow(2009-04-28)
 • a gdzie to się ma odbywać? Czyżby jakiś konflikt między instytucjami że Nowiński nie wpsomina o miejscu organizacji? A może mu odmówiono?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Skiner(2009-04-28)
 • Kryzys, ale chyba w doborze repertuaru. .. w moim goście, nie ma tam nic, godnego posłuchania. W dodatku trzeba zapłacić, kompromitacja. .. żeby przyjechał ktoś kto przynajmniej umie śpiewać, bo schodzimy do poziomu El-Dupy sprzed roku.
 • No i ta sierotka Nosowska, to ona jeszcze śpiewa? A mówili, że śpiewa w jaimś tam kościelnym kółku różańcowym ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hmmm... .(2009-04-28)
 • Proponuje BOJKOTOWAC Festyn ogrody poniewaz dyr ingnoruje elblaskie srodowiska artystczyne a tweirdzi ze je wspiera info z mediow :) takze po co ma na NAS zarabiac hipokryta? - ponoc wspiera lokalne inicjatywy. Przepraszam a JAKIE? repertuar festynu ogrody rowniez ponizej krytyki - stare kotlety oraz ta meszek - co za gniot! ale wiadomo, eehh te media co one z czlowieka zrobia; ) Pewnie polityka wciska tez tzw. gwiazdki z hondurasu i placi za nie w wiekszosci - hipoteza no ale rowniez BE chce wyciagnac od NAS kase - przeprasza a za co? ? nie nie ide!
 • aaa skoro Jacek Nowiński zapowiada, że tegoroczna impreza to propozycja dla miłośników inteligenckiej, miejskiej muzyki to MUSI TO BYC szczera prawda :)) co za TYP, ale ma tupet wciskac na te farmazony; ))
 • Impreza schodzi na " psy ". Trochę gadania o kulturze, nieco muzyki a potem - popiwne pogaduszki. Nic kreatywnego z tego nie będzie. Przy najlepszym obrocie spraw : może jakaś Biesiada. ..
 • a ja bardzo chętnie pójdę, bo cały repertuar mi się podoba i cena też. wszystko byście chcieli za darmo i w rytmach sacro dico polo na poziomie wsi emlonskiej.
 • Kurde, ludzie. Motion Trio to czad w czystej formie. Gaba Kulka właśnie wydała płytę. LUC nominowany do Paszportu. Cena 40 zł za karnet na 3 koncerty (za tyle weszlibyście na koncert Kazika do Stodoły). A wy nosami kręcicie?! We łbach się wam poprzewracało. Albo piszcie petycje do dyrektora kogo chcecie słuchać, kogo brakuje. Kto z Elbląga jest ignorowany na Ogrodach - środowiska literackie czy muzyczne? Prosze o szczegóły. Spróbujcie dialogu, a jak się nie uda to pokrzykujcie. JN w tym sensie powiedział, ze to miejska inteligencka muzyka, bo najbardziej popularna w miastach uniwersyteckich, wśród studentów, ludzi mediów i kultury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fellini(2009-04-29)
 • Dialogu z JN z BE nie bylo i nie bedzie. Przeciez oni nie trawi tego miasta.
 • Frydereyki, paszporty i inne złote głoby - to nie wyczyn. Nie od dzis wiadomo, ze nagrodami manipulje wytwornia i daje swoim. Ich Troje i inni tego dowiedli ze pomimo zprzedania masy płyt iles tam tysiecy potrojna platyna nie dostali fryderyka a dostal ktos inny o mniejszej popularnosci i sprzedazy :) wiec uuuu nie kreci mnie to
Reklama