UWAGA!

Arti Grabowski ponownie w Galerii EL

 Elbląg, Arti Grabowski ponownie w Galerii EL
fot. Anna Dembińska

Galeria El zaprasza w środę, 22 sierpnia od godz. 22 na performance „Poczytaj mi mamo” Artiego Grabowskiego (od razu po spektaklu „Listen to the blue”). Arti Grabowski po raz drugi pojawi się w Galerii El w ramach projektu „Przebudzenie - przed końcem świata”.

W performerskiej twórczości Artiego po raz kolejny pęknie balon… Teraz w Elblągu.
       „Pierwszy raz balon pękł w kultowym krakowskim klubie Piękny pies, w czasie trzydniowej imprezy performerskiej „Wielbłąd w ogrodzie”. Następnie na imprezie „Performance Problem” w Poznaniu w galerii Szyperska, wkrótce potem na festiwalu teatralnym z aneksem performerskim „Apart” w Katowicach w hali starego Dworca kolejowego. Ostatnio, po raz czwarty, w Cafe Iluzjon w Warszawie. Pewnie pęknie jeszcze parę razy...
       Każde wykonanie składało się z kilku elementów, ale zawsze w finale pięknie pękał balon. Balon artysta nakłada na głowę, następnie wsuwa do środka rurę od odkurzacza dmuchającego powietrze. Balon robi się wielki, większy od samego artysty (największy chyba był w Katowicach, tam w przestronnej hali Dworca wydawało się, że to artysta jest podczepiony do balonu. Wtedy też pękał najgłośniej, z echem odbijającym się od sklepienia i drżeniem szyb. Artysta po był wyraźnie oszołomiony. Wielki był też balon w klubie Piękny Pies w Krakowie, ale to wrażenie powstawało też dlatego, że wypełniał niskie i wąskie pomieszczenie. Tam również artysta wychodził oszołomiony, zapewne dlatego, że to był pierwszy raz. Balon robił się wielki, ale i tak nie była to jego granica możliwości. Artysta za każdym razem pomagał mu skończyć performance. Jak wielki może być balon? I co się dzieje w głowie artysty, schowanej w balonie w ciągu długich minut napełniania? Mimo, że zawsze na końcu pęka balon, każde wykonanie jest trochę inne.” (Łukasz Guzek, spam.art.pl, „Czwarte pęknięcie balonu”)
      
       Balon pękał kilka razy również w Świeciu, gdy w 2009r. Arti realizował kilkanaście akcji/performance z kilkudziesięciu przewidzianych w części badawczej swojego przewodu doktorskiego, zatytułowanego „Statyczność (w) akcji”.
       Co zadzieje się z balonem w Elblągu, jak pęknie tutaj?
       Przyjdźmy i przekonajmy się sami.
      
       Informacje o ostatnim performance Artiego Grabowskiego w Elblągu dostępne na stronie.
      
       Arti Grabowski (ur. 1977) - artysta performance, video art, instalacji i frozen image.
       W swoich działaniach performatywnych oscyluje na granicy absurdu i ironii, łącząc je z witalnością i nieprzewidywalnością swojego zachowania; bawi się słowami, skojarzeniami oraz niedosłownością znaczeń; zaskakuje nagłą zmianą nastrojów; gra na emocjach, które z łatwością – w zależności od potrzeb – przeradza w śmiech, strach czy w dezorientację widza, by na koniec, w szczęśliwym finale, zaserwować mu „dobry klimat”. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zrealizował ponad sto działań, sugestywnych, pełnych humoru i zmysłu krytycznego. Ukończył Wydział Rzeźby na Krakowskiej ASP (Pracownia Intermediów, dyplom z performance). Obecnie doktor adiunkt na Wydziale Intermediów na Krakowskiej ASP.
      
Karina Dzieweczyńska, CS Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama