UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Białecka i Moskwa w Galerii EL

Elbląg, Białecka i Moskwa w Galerii EL

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza 17 maja o godz. 18 na otwarcie wystawy prac Magdy Moskwy i Beaty Ewy Białeckiej. Wystawa będzie czynna do 24 czerwca. Na wernisaż wstęp wolny.

Beata Ewa Białecka (ur. w 1966 roku w Mikołowie). Ukończyła Wydział Malarstwa Sztalugowego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Jerzego Nowosielskiego oraz prof. Zbyluta Grzywacza.
       Została nagrodzona Złotą Odznaką Primus Inter Pares Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace znajdują się w zbiorach w kraju i zagranicą (Niemcy, Szwecja, Anglia, Australia, Macedonia, Francja, Stany Zjednoczone, Japonia).
       Kurator wystawy, Jarosław Denisiuk:
       Malarstwo Białeckiej wpisuje się, bynajmniej nie wbrew panującym w sztuce współczesnej trendów, w nurt figuracji, który stawia w centrum swoich zainteresowań postać człowieka i jego płciowość. Wśród inspiracji malarstwa Białeckiej zauważalne jest też znaczenie ikonografii chrześcijańskiej. Artystka zaopatruje swoje obrazy w tytuły jednoznacznie identyfikujące przedstawienie z tradycją ikonograficzną, by w ten sposób podkreślać znaczenie, że to właśnie poprzez tradycję ujawnia się sens dziedzictwa przeszłości. Aspekt ten stanowi również o dużym ładunku transgresywnym tego malarstwa, w ramach którego artystka z dużą swobodą i łatwością zestawia motywy podjęte z materii ikonograficznej sztuki dawnej z treściami mogącymi być kojarzonymi ze sztuką feministyczną.
       Artystka od wielu lat bierze udział w Salonach Elbląskich.

      
       Magda Moskwa (ur. w 1967 roku w Poddębicach.) 1990–1996 Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w 1996 w Pracowni Malarstwa prof. Marka Wagnera i Pracowni Druku Dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej.
       W twórczości Magdy Moskwy od lat 90. dominuje portret. Bohaterowie jej prac, najczęściej kobiety, pozostają anonimowi – sposób namalowania ich twarzy łączy w sobie zarówno siłę wyrazu portretu psychologicznego, jak również hieratycznosć i prostotę ikon. Moskwa zapełnia często tła swych obrazów motywami kwiatowymi, tworzącymi niezwykle bogaty i skomplikowany wzór. Innym sposobem ekspresji jest kadrowanie postaci do wycinków, fragmentów anatomicznych, tj. obcięte, nieraz krwawiące ręce czy stopy. Mają w sobie te obrazy coś z atmosfery horroru. Budzi to dreszcz, ale też intryguje. Malarstwo Moskwy to próba oddania specyficznego stanu - namalowane postaci są w stadium na granicy życia i śmierci.
       Kuratorzy: Jarosław Denisiuk, Marta Smolińska
      
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama