UWAGA!

Braniewo pierwszym przystankiem Marcina Wyrostka i EOK

 Elbląg, Braniewo pierwszym przystankiem Marcina Wyrostka i EOK
fot. nadesłana

Elbląscy kameraliści rozpoczęli wczoraj V edycję Festiwalu, który stał się ich znakiem rozpoznawczym. Tym razem koncert inaugurujący „Muzykę Polską na Warmii i Żuławach” odbył się w Braniewie.

Słuchacze zgromadzeni w Bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej mogli podziwiać nie tylko kunszt Orkiestry, ale również Marcina Wyrostka i jego zespołu. Jeden z najbardziej cenionych polskich akordeonistów w wywiadach często określa się jako „muzyczny obywatel świata”. Czerpie bowiem inspirację z szeroko pojętej tradycji europejskiej: bałkańskiej, węgierskiej czy szkockiej. Obecnie zwrócił się zaś ku muzyce polskiej i w braniewskim kościele zaprezentował wspólnie z EOK utwory ze swojej płyty POLACC.
       Widzowie mogli więc wysłuchać „rozmaitych motywów POL-skości, połączonych wspólnym ACC-ordeonowym mianownikiem”. Na początku zrobiło się nieco sentymentalnie, gdy muzycy zagrali piosenkę Zabrałaś serce moje. Szybko jednak z instrumentów popłynęły energetyczne dźwięki Mazurcyjka, który, jak stwierdził Wyrostek, „zawiera najważniejsze cechy polskiej muzyki – szybkość, rytmiczność i charyzmę”. Nie zawiedli się także wielbiciele klasyki, gdyż w kościele zabrzmiały utwory Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Melomani nagrodzili występ artystów gromkimi brawami, a ich wrażenia oddają słowa jednej z uczestniczek: Serce wyrywa się z emocji, a nogi chciałyby biec. Niesamowita akustyka i niezapomniane doznania duchowe. Dziś muzycy w ramach Festiwalu wystąpią w Starym Polu, jutro w Elblągu, a w piątek odwiedzą Pasłęk. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19. 
      
       Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
       Wydarzenie dofinansowane z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

      

       Patronem medialnym festiwalu "Muzyka Polska na Warmii i Żuławach" jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Elbląska Orkiestra Kameralna

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama