UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Być albo nie być, czyli pytanie o tradycję – posłuchaj!

Elbląg, Być albo nie być, czyli pytanie o tradycję – posłuchaj!
(fot. Agnieszka Jarzębska)

Mówiąc o niematerialnym dziedzictwie kulturowym, pamiętajmy, że cała masa tradycji jest zupełnie sprzeczna, nieprzystająca do dzisiejszych oczekiwań oraz rozwiązań prawnych. To słaby punkt, szlachetnej skądinąd, idei utrwalania i zachowania duchowego dziedzictwa – mówi prof. Lech Mróz, szef Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Na światowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości Unesco umieszczono dotąd m.in. francuską gastronomię, hiszpańskie flamenco, dietę śródziemnomorską i chińską akupunkturę. Jakie elementy dziedzictwa ludzi, którzy żyją w naszym kraju, mogłyby znaleźć się na tej liście? To m.in. pytanie do społeczności lokalnych i grup etnicznych.
       Na świecie niektóre tradycje budzą jednak kontrowersje, bo np. nie przystają do dzisiejszych standardów prawnych.
       O identyfikacji i ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego rozmawiano w Węgorzewie. Prof. Lech Mróz mówił wówczas o niematerialnym dziedzictwie Romów. Oto radiowa rozmowa Agnieszki Jarzębskiej.
      
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama