UWAGA!

„C’est la vie” w Bażantarni

Elbląg, „C’est la vie” w Bażantarni

„C’est la vie” to tytuł ostatniego koncertu w ramach XIX Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2016, na który zapraszamy w niedzielę, 7 sierpnia. Robert Furs (akordeon) i Leszek Mazur (gitara) zabiorą nas w to popołudnie do przepięknej Francji, na ulice starego Paryża. Obaj muzycy są doskonale znani elbląskiej publiczności.

Robert Furs - akordeonista, pianista i dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym, specjalność akordeon u prof. Elżbiety Rosińkiej. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u cenionych wirtuozów akordeonu m.in. prof. M. Stern (Niemcy), prof. A. Zagoriański-Ukraina, prof. F. Palazzo (Włochy), prof. Margit Kern (Bremen), prof. Ivano Battiston (Włochy), prof. Boris Lenko (Słowacja).
       Artysta jest animatorem życia kulturalnego w Elblągu. Jest założycielem i liderem zespołów C'est la vie, De Javu, Acoustic Klezmers i El Jazz-Trio.
       Wykonawca prezentował swój dorobek artystyczny na koncertach w kraju i za granicą. Wykonuje muzykę klasyczną z kanonu muzyki akordeonowej, a także transkrypcje utworów fortepianowych i innych instrumentów. Ulubioną w repertuarze artysty jest muzyka francuska, w której akordeon pełni bardzo ważną rolę i jest traktowany jako instrument wirtuozowski. Akordeonista bardzo chętnie wykonuje kompozycje musette, czyli utwory z okresu międzywojennego przeznaczone na akordeon solo. Robert Furs sięga po utwory takich kompozytorów jak: Tony Murena, Paul Beuscher i Richard Galliano. Kompozycje tego ostatniego łączą w sobie elementy stylu musette z jazzem. Nie stroni także od kompozycji popularnych francuskich pieśniarzy i artystów takich jak: Joe Dassin, Edith Piaf, Charles Aznavour, Dalida, Jacques Brel, Yves Montand, Mireille Mathieu.
       Oprócz muzyki francuskiej Robert Furs często sięga po repertuar jazzowy. Współczesny akordeon jako instrument solowy daje takie możliwości wykonawcze i interpretacyjne, które coraz częściej wykorzystujemy w tej stylistyce muzycznej. Obecnie pracuje na płytą solową, w której zamierza zawrzeć dotychczasowe doświadczenia muzyczne.
       Gra na akordeonie koncertowym włoskiej Firmy Borsini.
       Leszek Mazur gitarzysta klasyczny i elektryczny. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku związany z elbląską grupą Kaszmir, z którą zdobył jedną z trzech pierwszych nagród w debiutach na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę „Nie powiedziała nic". Tuż po Opolu nastąpiły istotne zmiany w składzie, ale zespół nadal koncertował, brał udział w przeglądach i sesjach, m.in. w roku 1990 odbył tygodniową sesję w warszawskim studio „S4”. Po roku 1990 zawiesił działalność i występował tylko sporadycznie. W roku 2006, przy okazji pracy nad pierwszym krążkiem, „Kaszmir” się reaktywował. Płyta ukazała się w 2008 roku. Zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni. Początek o godz. 17.

       Patronem medialnym XIX Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2016 jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama