UWAGA!

Chcą przyciągać ludzi muzyką, choć nie tylko

Elbląg, Chcą przyciągać ludzi muzyką, choć nie tylko

To klub, który powstał z pasji. Z chęci stworzenia klimatu, który kiedyś gościł w Fali, Tanku, czy później w Krypcie. Miejsce spotkań ludzi alternatywnych, lubiących muzykę i różne działania artystyczne. I choć w nazwie ma „jazz” to nie tylko taki gatunek proponuje. Dziś (2 czerwca) Mjazzga zaprasza na koncert Tymona Tymańskiego i jego zespołu. A są już plany na kolejne wydarzenia muzyczne.

Pokolenie 30-, 40-latków pamięta wspomniane kluby, które działały w Elblągu. Spotykali się w nich ludzie, których łączyła muzyka, podobne myśli, spojrzenie na życie. Każde z tych miejsc miało swój wyjątkowy klimat, swoich stałych bywalców, wydarzenia artystyczne. Z tęsknoty za tym klimatem Wojtek Minkiewicz założył Mjazzgę: - W Elblągu od bardzo dawna, od czasów Tanku właściwie, nie było takiego miejsca stricte klubowego. Tank nie był tak do końca zorganizowany np. jeśli chodzi o koncerty, ale był na nie nastawiony. My, łącząc tamtą atmosferę, którą pamiętamy, jako bywalcy chcielibyśmy osiągnąć coś podobnego. Stworzyć miejsce, w którym ludzie dobrze się czują. Nie robimy selekcji, po prostu oferujemy pewną muzykę i otoczenie, selekcja jest więc naturalna. Komu to odpowiada – ten przyjdzie.
       Mjazzga powstała z pomysłu Wojtka, ale przy wsparciu jego żony oraz Marcina Jeża i wielu przyjaciół.
       - To jest mój pomysł na życie – mówi Wojtek Minkiewicz. - Robiłem co innego, ale nie do końca się w tym sprawdziłem i nie do końca to sprawdziło się we mnie. Pomyślałem, że czas ucieka, a ja robię nie to, co chciałbym. Ten klub to nasza pasja i albo się uda tak, jak chcemy i wygramy - jeśli znajdziemy wystarczającą liczbę osób, które chcą naszą wizję odbierać, albo … No właśnie, nie chcielibyśmy być zmuszeni do zmiany profilu ze względów ekonomicznych. A ekonomia jest brutalna - przyznaje.
       Mjazzga to klub muzyczny, ale otwarty także na inne wydarzenia artystyczne: teatr, wernisaże itp. Jest tu scena, profesjonalne nagłośnienie. W to najwięcej zainwestowano.
       - Jesteśmy otwarci na wszelkie działania artystyczne, kulturalne, takie, które uznajemy za fajne, które mieszczą się w granicach naszego poczucia dobrego smaku – mówi Wojtek Minkiewicz. - Ludzi chcemy przyciągać przede wszystkim muzyką. Natomiast okazjonalne - i mam nadzieję, że w przyszłości często - będziemy robić różne wydarzenia kulturalne. Mamy dużo pomysłów, ale na razie brakuje czasu na ich realizację. Cały czas bowiem dopinamy kwestie związane z otwarciem klubu.
       - Chcemy zrobić rozpoznawalne cykle, które przypisane będą do dni tygodnia – dodaje. - Już mamy czwartki z piano i Adamem Dampcem. Chciałbym, by to miejsce, gdy nabierze już swojego kształtu, samo się broniło i reprezentowało.
       Jednak Mjazzga to przede wszystkim klub muzyczny. Istnieje od niedawna, a już odbyły się w nim koncerty Wojciecha Grabka i grupy L.Stadt. Dziś zagra Tymon and The Transistors.
       - Do tej pory ci, którzy przyszli byli zadowoleni. Negatywnych opinii nie słyszałem – przyznaje Wojtek Minkiewicz.
       W Bibliotece Elbląskiej, czyli po sąsiedzku (Mjazzga mieści się przy ul. Kowalskiej) trwają Letnie Ogrody Polityki. I też koncerty. A część widzów-słuchaczy chciałaby posłuchać i Tymona, i ParisTetris np.
       - Gdy umawialiśmy się z Tymonem nie było jeszcze ogłoszonego terminu ani składu artystów Ogrodów – wyjaśnia Wojtek Minkiewicz. - Ciężko przychodzi zmieniać termin koncertu. Część ludzi chciałaby być i na tym, i na tym. Część spróbuje. Zobaczymy. W Elblągu dzieje się dużo rzeczy i pewnie – w co wierzę - koordynacja tego gdzieś istnieje – kontynuuje. - Ja starałem się dowiedzieć od wszystkich zainteresowanych, kiedy i co się dzieje. Po to właśnie, by się nie zazębiać. Mieliśmy mieć jeszcze trzy koncerty w czerwcu, ale wszystkie są odwołane. Ciekawsze terminy, zaproponowane przez artystów są nierealne, bo pokrywają się albo z Dniami Elbląga, albo z Elbląg Rocks Europa, albo z koncertem reggae w Galerii EL. Szkoda trochę. Nie chcemy wchodzić innym w paradę, ale burzy nam to koncepcję.
       Plany koncertowe jednak są. W lipcu zagra trójmiejski zespół Milczenie Owiec oraz – również z wybrzeża – Popsysze, które należą do „stajni” Nasiono Records. Jazzowo – bo to „konik” Wojtka Minkiewicza – też będzie, choć…:- Zależy jak będziemy stać finansowo na nogach – zdradza obawy właściciel klubu. – Zaprosiliśmy Wojtka Mazolewskiego.
       Jesienią natomiast ma zagrać Farben Lehre oraz zespół Muchy.
       Wojtek Minkiewicz przyznaje, że ma obawy związane z finansowym aspektem prowadzenia klubu muzycznego, ale jest idealistą i pozytywnie myśli: - Zainwestowaliśmy sporo. Nie robiliśmy tego dla biznesu, ale dlatego, bo to lubimy. Chcielibyśmy dzielić się naszymi pasjami, póki mamy energię i chęć. Zobaczymy. Już było „a”, „b” - idźmy dalej.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Oby tak dalej!. Trzymam kciuki!!!
 • Po prostu - od czasu do czasu sie tam pojawiajmy. my spedzimy przyjemnie czas, a Mjazzge bedzie stac na organizowanie koncertow - czyli tego wlasnie przyjemnego dla nas czasu :) Tez trzymam kciuki. W koncu w Elblagu jest miejsce gdzie mozna posluchac Muzyki :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  aszpen(2011-06-02)
 • świetny pomysł! GRATULACJE!!! Tez trzymam kciuki.
 • Wojtek. .. no, no, gratuluję. Pamiętam i Falę i Tank. Życzę Ci żeby się udało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolega basista:):)(2011-06-02)
 • Kim są "ludzie alternatywni"??
 • Widac że Pan Minkiewicz kieruje się pasją a nie chęcią wielkiego zysku. Mam nadzieję że aspekty ekonomiczne nie przeszkodzą mu w działaniu :). Także trzymam kciuki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  staffan(2011-06-02)
 • a na jakiej ulicy ten klub się znajduje??
 • W jakiej cenie są bilety na dzisiejszy(czwartkowy) koncert?
 • mamba klub przy Kowalskiej. cena biletu 20 zł
 • dobra idea, oby tak dalej. .. trzeba wpadać i wymieniać złotówki na procenty i miłe muzyczne doznania
 • Bywałam w Tanku, choć musialam się prostować, żeby mi piwo sprzedali; ), bywałam i w Krypcie, tak więc wszystko wskazuje na to, że i w Mjazzdze bywać będę (choc juz czasy i "warunki zycia" inne wiec trudno bedzie imprezowac do 7 rano; ))) Super pomysł, mam nadzieje ze stworzymy fajne miejsce, gdzie mając trzydziesci kilka lat nie bede na wejściu słyszała "Dzien dobry pani psor; ) (uroki zawodu nauczyciela:)) Pozdrawiam założyciela - idealiste, oby idea stala się życiem :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pannaanna(2011-06-02)
 • ano, trzaby się zgrać trochę, żeby wesprzeć to przedsięwzięcie, bo warto. Rzeczywiście od czasów Tanku nie było tu za bardzo klubu z prawdziwego zdarzenia. Szacunek!
Reklama