UWAGA!

Co w kulturze piszczy? – Roman Fus

 Elbląg, Roman Fus
Roman Fus

Co w kulturze piszczy? - pytamy kreatorów elbląskiej sztuki: artystów, literatów, reżyserów związanych z naszym miastem. W tym tygodniu zagadnęliśmy rzeźbiarza Romana Fusa.

W ubiegłym roku Fusowi najbardziej podobały się koncerty zorganizowane przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne na dziedzińcu zamku.
     - Noce poezji, na które trafiłem właściwie przypadkiem uważam za najciekawsze wydarzenie kulturalne ostatnich miesięcy – twierdzi Roman Fus. – Wywarły na mnie bardzo duży, pozytywny wpływ.
     Rzeźbiarz uczestniczył we wrześniu ubiegłego roku w plenerze Dzierzgoń 2000.
     - Na plenerze tym powstało kilka bardzo dobrych prac, które zostały później dostrzeżone na konkursach – wspomina. – Wartościowy okazał się także plener artystów miast siostrzanych, który odbył się w Liepai na Łotwie, gdzie reprezentowałem Elbląg.
     Fus nie ukrywa frustracji:
     - Galeria El nie rzuciła mnie swoimi działaniami na kolana. Owszem, zbliża się Salon Elbląski, ale mimo że termin jest nie odległy, nie znam jeszcze żadnych szczegółów. Organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury benefis na dziesięciolecie pracy dyrektora Jacka Nowińskiego uważam za kompletną pomyłkę. Benefisy organizuje się artystom, poetom, pieśniarzom, ale nie administratorom...
     Fus jest zdania, że wokół kultury w Elblągu wytworzył się - jak to określił - „kiepski klimat”.
     - Ten rok to kolejne „wakacje i pustynia” – ocenia. – Ludzie będą wyjeżdżali z Elbląga, ale nikt nie przyjedzie. Nie będzie ciekawych propozycji kulturalnych w tym roku.
     Nawet warsztaty multimedialne, które odbyły się jesienią ubiegłego roku w Galerii El, nie zaspokoiły apetytu elbląskiego twórcy.
     - Warsztaty skierowane były do bardzo wąskiej grupy odbiorców.
     Co zatem – zdaniem Fusa – potrzebne jest elblążanom?
     - Ludzie potrzebują sztuki, ale w formie bardziej rozrywkowej niż głęboko intelektualnej. Prezentacje plastyczno-muzyczne, które wciągałyby widzów do wspólnej zabawy, byłyby dobrą propozycją.
     
     Zobacz także, co powiedział nam Zbyszek Opalewski, dyrektor Galerii El
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Benefis to przedstawienie teatralne lub koncert, z którego dochód przeznaczony jest DLA CAŁEGO ZESPOŁU LUB DLA JEDNEGO Z WYKONAWCÓW. Moja rada: mniej pić więcej czytać a Fustracja (o przepraszam frustracja) będzie mniejsza.
 • moze cos bardzej zeczowego a nie zarzucanie komus ze pije??
 • Słusznie, taki Van Gogh to dopiero była obrzydliwa postać ale teraz pamiętamy tylko jego malarstwo. Ocenianie artysty wg kryterium ilości wychylonych kieliszków to duze nieporozumienie.
 • WOK organizuje benefis? i ok. Co się czepiacie dyr. Jacka Nowińskiego, nie uważam tego za kompletną pomyłkę. Benefisy organizuje się artystom, poetom, pieśniarzom, ale nie administratorom... a kto i gdzie powiedził, ze nie? Pan Jacek zagra w przedstawieniu teatralnym lub koncercie, a zyskiem podzieli się lub nie. Czyż nie jest artystą, zajmując 10 lat stanowisko dyrektora tego obiektu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2001-02-27)
Reklama