UWAGA!

Cyfrowy Światowid

Elbląg, Cyfrowy Światowid

Digitalizacją materiałów audiowizualnych zajmuje się od niedawna Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Tworzy pracownię, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od stycznia przyszłego roku będzie można nieodpłatnie skorzystać z jej zasobów.

W miejscu, w którym dotychczas funkcjonowała kawiarenka internetowa powstaje pracownia digitalizacji materiałów audiowizualnych wraz z nieodpłatnym publicznym dostępem do zarchiwizowanych w pracowni materiałów.
       - Ma ona funkcjonować jako placówka dbająca o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu Warmii i Mazur, a docelowo innych regionów kraju – wyjaśnia Anna Kleina, rzeczniczka CSE „Światowid”. - Ważną funkcją będzie promocja zgromadzonych materiałów. Pozwoli to na edukację pod kątem dziedzictwa i tradycji oraz upowszechniania wiedzy z tego zakresu.
       Digitalizacja, czyli zapis w postaci danych cyfrowych na dysku komputera, nośniku danych, ale też wykonanie zdjęcia aparatem cyfrowym, czy skanowanie materiałów drukowanych lub rękopiśmiennych dotyczyć ma nagrań wideo w systemie VHS, filmów fotograficznych – klisz i odbitek i dzieł poligrafii dotyczących dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur oraz Powiśla.
       - W ostatnich latach widzimy wśród odbiorców naszych działań zapotrzebowanie na kontakt z kulturą ludową i dostępem do tradycji i zwyczajów naszych przodków – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. - Potwierdzeniem tej sytuacji jest realizacja przez naszą placówkę projektu pt. „Ostatni mistrzowie kultury ludowej”, w ramach którego prezentowaliśmy wybranych twórców i zabytki Warmii i Mazur.
       Dlatego w powstałej pracowni dostępne będą też materiały, które współcześnie pokazują, dokumentują i archiwizują działania promujące i upowszechniające dziedzictwo kulturowe naszego regionu, jak na przykład materiały przygotowywane na potrzeby istniejącego od kilku lat Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl.
       Dodatkowo w pracowni powstaną stanowiska do obróbki materiałów w wersjach analogowych i poligraficznych, które z biegiem czasu tracą swoją jakość, a w niedługim czasie nie będą nadawały się do użytku.
       - Zapraszamy instytucje do współpracy – dodaje Anna Kleina. - W pracowni stworzymy publiczny punkt dostępu do tych materiałów, uruchomiona też zostanie specjalna strona internetowa archiwum, z wyszukiwarką.
       Warto dodać, że dostęp do materiałów będzie dla użytkowników nieodpłatny, a najciekawsze materiały archiwalne rozesłane zostaną nieodpłatnie do 100 muzeów i bibliotek w regionie i kraju. Uroczyste otwarcie pracowni digitalizacji i punktu dostępu do stworzonego archiwum połączone z publiczną prezentacją najciekawszych archiwaliów zorganizowane zostanie w ostatnich dniach grudnia.
      
       Projekt „Cyfrowy Światowid - utworzenie pracowni digitalizacji i publicznego dostępu do materiałów audiowizualnych w CSE Światowid” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
Justyna Kozłowska-Dyrla, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Do pana Czyżyka-MAM POMYSŁA!by zainteresować mieszkanców sztuką, pomysł jest prosty i zarazem ekstrawagancki-TEATR W TRAMWAJU. we Wrocławiu, Krakowie pomysł sie sprawdził.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    florek(2010-11-17)
Reklama