UWAGA!

Czas wolny elblążan w XIX i u progu XX wieku

 Elbląg, Zdjęcie z 1916 r., przedstawia imprezę w gronie członków towarzystwa wioślarskiego “Nautilus”. Pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Zdjęcie z 1916 r., przedstawia imprezę w gronie członków towarzystwa wioślarskiego “Nautilus”. Pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

W środę, 23 lutego, o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie online (FB Biblioteki Elbląskiej) w ramach „Wirtualnej Regioteki” poświęcone życiu kulturalnemu w Elblągu w wieku XIX i u progu wieku XX. Działało wówczas wiele towarzystw i instytucji, które swoją bogatą ofertą przyciągały elblążan pragnących się edukować i dobrze bawić. Temat ten rozwinie przed Państwem dr Joanna Szkolnicka, z którą porozmawia Radosław Kubus.

Wiek XIX przyniósł ogromne zmiany w kulturze czasu wolnego mieszkańców Europy i świata. Ogólnie powszechną stała się prasa, w której pojawiały się informacje o charakterze lokalnym, ale także wiadomości ze świata. Na łamach poszczególnych periodyków adresowanych do konkretnych grup społecznych i zawodowych ukazywały się wówczas różnego rodzaju aforyzmy, łamigłówki oraz publikowane w odcinkach powieści. W tym czasie kultura czytelnicza mogła upowszechniać się także dzięki powstawaniu dostępnych dla szerokich grup społecznych bibliotek. Na zainteresowanie czytelnictwem miał wpływ przede wszystkim coraz mniejszy odsetek analfabetów. Poza tym modną rozrywką były w XIX wieku spektakle teatralne i przedstawienia operowe, prelekcje, odczyty oraz debaty, w których uczestniczyły szerokie rzesze ludzi. Także w Elblągu działało w tym czasie wiele instytucji i towarzystw, które animowały lokalne życie kulturalne i naukowe, wypełniając tym samym czas wolny mieszkańców Elbląga. Owe towarzystwa oferowały elblążanom wiele atrakcji, takich jak spotkania towarzyskie z dobrym jedzeniem oraz wycieczki bliskie i dalekie. To wszystko sprawiło, iż towarzystwa kulturalne i naukowe zyskały sobie znaczne grono zwolenników. Wspomniane towarzystwa były także probierzem nowych trentów docierających do Elbląga, jak również upowszechniania się począwszy od II połowy XIX wieku nowych wynalazków, takich jak np. fotografia, radio, czy kino. Już w najbliższą środę, kulturę czasu wolnego elblążan w XIX wieku i u progu XX przybliży nam dr Joanna Szkolnicka. /zapowiedź Radka Kubusa, który poprowadzi spotkanie.

 

Joanna Szkolnicka – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Adiunkt ds. historii najnowszej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Autorka szeregu wystaw, prelekcji, artykułów dotyczących zagadnień z przeszłości Elbląga, a przede wszystkim monografii zatytułowanej „Elbląskie towarzystwa kulturalne i naukowe w latach 1772-1945”. Od wielu lat współpracuje z redakcją czasopisma „Der Westpreuße”.

Aleksandra Buła, dział komunikacji społecznej, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Przepraszam - w tytule wdarł sie błąd. Powinno być niemieckich mieszkańców ELBINGA. Jak chcecie pokazać życie obecnych mieszkańców Elblaga z przełomu XIX i XX wieku to chyba trzeba wstawić inne zdjścia. .. .nie we frakach a raczej sukmanach, boso i na roli. Kto z obecnych mieszakńców tego miasta ma przodka, który należał do elit niemieckiego Elblaga ? Ile osób ma pochodzenie chłopskie, małomiasteczkowe ze wsi i miasteczek leżacych na kresach wschodnich ? Chyba proporcje są jasne. Grzanie sie w słońcu Elbinga to to samo co szcycenie sie mieszkańców współczesnego Elbląga rozwojem cywilizacyjnym, poziomem nauki starożytnej Grecji czy Rzymu. MA SIE NIJAK.
  • Teraz x razy lepiej bawią sie pisowskie jelita, Morawieckie, Obajtki, Sasiny i inne byliny (ziemniaki )pokazywane w cyrku co nazywa sie Sejm, TVP i TV Trwam. .. przy stole pełnym żarcia za które my placimy. .. Naród !!! JPII
  • @Bhima 3211A - Lepiej więcej nic nie pisz, bo to co napisałeś to jakieś "masło maślane"twoja wypowiedź przypomina wypowiedź polityka dużo treści lecz bez sensu i nie na temat - napisałeś: "obecnych mieszkańców z przełomu XIX i XX w. "rozumiem że chodziło ci o "ówczesnych"z resztą i tak bez sensu ta twoja wypowiedź bo fotografia przedstawia właśnie Elblążan z tamtego okresu i nie ma znaczenia czy byli to Niemcy, Polacy czy ufoludki skoro tu mieszkali to byli Elblążanami. Już wolę wpisy Kolińskiego bo chociaż rozmijają się z moim światopoglądem to On pisze składnie i sensownie. a ty lepiej już nic nie pisz ciemnogrodzie. To są skutki przedawkowania TvPis.
  • ohohohh zaraz się odpali obywatel towarzysz :D że kapitalisci w cylindrach bawią się za robotnicze :D i że socjalizm to postęp :D swoją drogą dlaczego biblioteka elblaska nazywa się im cypriana norwida ? przecież to bzdura, skoro założył ją jan mylius, po polsku po polsku. .. .. aaaa nazywa się tak po towarzysze tak nadali że niby tak narodowo polsko bohatersko a ten mylius uuuuu panie nie nie nie poprawny politycznie brzydki jakiś taki nie nasz, pan cyprian norwid pisarz itd ale co ma wspólnego z eg ? nic
Reklama