UWAGA!

Czechosłowacki zdobywca Oskara

 Elbląg, Czechosłowacki zdobywca Oskara

W środę 17 września o godz. 18.15 w ramach projekcji czeskiego kina pokażemy czechosłowacki film w reż. Elmara Klosa i Jana Kedara pt. „Sklep przy głównej ulicy”, który w roku 1966 zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Pokaz filmu odbędzie się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7. Wstęp wolny.

W jednej z głównych ról – Rozalii Lutman – wystąpiła w filmie polska aktorka Ida Kamińska, która za tę rolę była również nominowana do Oskara (jako pierwsza aktorka z krajów komunistycznych).
       O filmie:
       Akcja „Sklepu przy głównej ulicy” rozgrywa się w czasie II wojny światowej w roku 1942, w miasteczku na terenie tzw. państwa słowackiego. Miejscowe władze skrupulatnie realizują antysemickie przepisy o „aryzacji” żydowskiego majątku. Komendant Kolkocky proponuje szwagrowi, stolarzowi Brtce, objęcie sklepiku przy głównej ulicy odebranego starej Żydówce. Nieco naiwny Tono i jego żona Evelyna są zachwyceni propozycją. Tono jednak zmienia zdanie, gdy poznaje właścicielkę tego sklepu. W tej roli wystąpiła Ida Kamińska – polska aktorka teatralna i filmowa oraz reżyser żydowskiego pochodzenia, jedna z największych aktorek w historii żydowskiej sceny teatralnej. W latach 1949-1953 dyrektor Teatru Żydowskiego w Łodzi, w latach 1953-1955 Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i następnie w latach 1955-1968 Teatru Żydowskiego w Warszawie.
       W filmie grają: Ida Kamińska, Jozef Kroner, Hana Slivkova, Adam Matejka, Alojz Kramar, Eugen Senaj, Frantisek Bujdak i inni.
       Produkcja: Czechosłowacja
       Gatunek: Komedia
       Data premiery: 1965
       Reżyseria: Jan Kadar, Elmar Klos
       Zdjęcia: Vladimir Novotny
       Scenariusz: Jan Kadar, Elmar Klos
       Muzyka: Zdenek Liska
       Czas projekcji: 128 min
      
       Film udostępniony dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum w Warszawie.

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama