UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Debata nie tylko historyczna

2012-02-07
Aktualizowany 2012-02-10 07:40
 
Elbląg, Debata odbędzie się w Bibliotece Elbląskiej
Debata odbędzie się w Bibliotece Elbląskiej (fot. AD)

Wyzwolenie, zdobycie, powrót do macierzy. To tylko niektóre z określeń, z którymi w Elblągu kojarzony jest co roku dzień 10 lutego. 1945 rok to wkroczenie Armii Czerwonej do miasta. Świętować czy bagatelizować?

Niezależnie od rozstrzygnięć natury historycznej czy politycznej warto pamiętać, bo to ważny fragment najnowszych dziejów naszego miasta. Zapraszamy zatem do debaty z udziałem historyków, publicystów, politologów i wszystkich zainteresowanych tematem.
       10 lutego o godz. 17 w Bibliotece Elbląskiej w sali audiowizualnej będzie można obejrzeć unikatowe zdjęcia Elbląga niszczonego w 1945 roku, utrwalone w propagandowych kronikach frontowych, realizowanych przez żołnierzy radzieckich. Po projekcji będzie można wziąć udział w debacie poświęconej wydarzeniom sprzed 67 lat. W spotkaniu swój udział zapowiedziały osoby, które od lat zajmują się tą problematyką, między inymi Tomasz Stężała, pisarz, nauczyciel; Juliusz Marek, dziennikarz; Tomasz Gliniecki, dziennikarz, muzealnik; Wojciech Paczkowski, nauczyciel historii' Paweł Nieczuja-Ostrowski, politolog. Debatę poprowadzą Piotr Derlukiewicz, dziennikarz, redaktor naczelny portEl.pl oraz Leszek Sarnowski, historyk, dziennikarz, obecnie dyrektor Departamentu Kultury.
       Osoby, które, wzorem lat ubiegłych, będą chciały złożyć kwiaty pod pomnikeim poległych w Elblągu w 1945 roku żołnierzy radzieckich, będą miały taką możliwość. Od godziny 12 pod tym pomnikiem na cmentarzu Agrykola będzie wystawiony posterunek honorowy żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
      
      
Departament Kultury UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • BRAWO! W końcu ktoś odważnie to określił i chce na ten temat rozmawiać. Następny krok to zastanowienie się, czy i kiedy Herman założyciel nie tylko Elbląga wróci na fontannę www.portel.pl Wowka
 • Fragment rosyjskiej kroniki filmowej, dokumentującej zdobywanie Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną. www.youtube.com Wowka
 • dla mnie debata jest bezprzedmiotowa wobec faktow historycznych - nie bylo zadnego wyzwolenia no bo kogo- rosjanie mieliby wyzwolic - tutejszych niemcow?! to przeciez bzdura! zdobycie miasta przez rosjan- to oczywista oczywistosc a powrot do macierzy - na sile i z rozkazu mordercy stalina po teheranie i jalcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ananke(2012-02-07)
 • Faktycznie - co roku zadaje się to samo pytanie, podczas gdy odpowiedź jest oczywista, nie wiem czemu. Ale datę oczywiście należy pamiętać. A tak poza tym - w 1945 roku Elbląg leżał w Prusach Zachodnich, a nie wschodnich :)
 • No cóż, fakty są faktami. Wojnę rozpoczęli Niemcy, a zakończyli Rosjanie. .. Elbing jako miasto i twierdza na drodze do Berlina w tamten czas był jednoznaczny. Czy odprawianie, ,guseł, ,i odkadzanie przeszłości jest celem paru Panów od historii? Nasze przyjażnie i, ,przyjażnie, ,jako Narodu, Państwa, Społeczeństwa są wypadkową różnych chciejstw, polityki, religii, biedy, nieuctwa, fałszu i dobrych chęci, ,którymi wybrukowano. .. , ,. Plac Czerwony, Plac Jedności Narodu, Plac Konstytucji. .. i obok ulica Stalina, Bema, 21 Pażdziernika, Grobla Św. Jerzego. .. i. .. 1Maja alias Adolf H. .. strasse. .. Do tego nieśmiertelny T-34,i nieloty F-16.. .. . Ostatni lot Kukuruzniaka Bieruta- podarunek od Stalina. .. .(i wspomnienie po Iłach i 14 BBL. .. ) jest AN-2 16 Dywizja Pancerna i 16 Dywizja Zmechanizowana (?). .. .. !1 Pułk Czołgów i pustostan po jednostce. .. Z wielkim wysiłkiem budowany Zamech i turbiny od 1MW do 250 MW. .. .i ochłapy do tego co Hindusi nie chcą robić dla ABB i ALSTOMU. .. Poziom nauczania w Technikum Mechanicznym do poziomu obecnego wykształcenia kadłubowego. .. .( najnowszy pomysł-kształcenie hybrydowe. .. ?) Od ciężkiego studiowania w filii PW do, ,marchewingu i zaorania, ,w kilku szkołach podwyższonych. .. Chyba starczy. .. może dosyć iluzji czy wręcz zakłamywania rzeczywistości. .czy to z namiaru czasu, czy to z bufonady, czy zwykłej głupoty? No i takie kwiatki jak Kwiatkowski i BLUM. .. .jeszcze trochę i będzie kolejny wysyp, ,grzybków, ,? Może to posłuży za początek. .. .
 • Elblag należał do Prus Zachodnich. Jednakże w wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego Prusy Zachodnie zostały przecięte polskim dostępem do morza, czyli tzw. korytarzem. Z Prus Zachodnich niemieckie powiaty elbląski, malborski, sztumski, kwidzyński i suski zostały odcięte od Prus Zachodnich, które pozostały w ramach tzw. Republiki Weimarskiej. Włączono je w granice administracyjne prowincji wschodniopruskiej, ale we wszelkich dokumentach, dowodach osobistych pisano Elbing/Westpr. , Rosenberg/Westpr. , Marienwerder/Westpr. Dla tych powiatów utworzono rejencję rządową z siedzibą w Kwidzynie. Przed 1939 r. elblążanin udający się do Republiki Weimarskiej, czy po 1933 r. do III Rzeszy mówił "jetzt fahre ich ins Reich", co podkreślało położenie prowincji wschodniopruskiej jako enklawy. Powiat ziemski elbląski miał granicę z Prusami Wschodnimi w Narusie (na mostku), na Wysoczyźnie Elbląskiej przed Zastawnem (dąb "Gruba Maria") i w Bogaczewie (dzisiaj granica gminy Elbląg i Pasłęk) w przebiegu d. Reichstrasse 130,później E-81,"7-mki" i obecnie drogi lokalnej.
 • erg. to, że Elbląg przed 1918 należał do Prus Zachodnich/Królewskich jest szeroko wiadome, ale ja pisałem o tym że po kampanii wrześniowej Elbląg został przyłączony do prowincji "Gdańsk-Prusy Zachodnie", więc jakby powrócił do dawnego obrębu administracyjnego. Tak więc w 1945 zdobywany był jako miasto w Prusach Zachodnich; ) Warto tu zwrócić uwagę, że Niemcy jednak zawsze wiedzieli gdzie jest miejsce Elbląga i nigdy by nie dopuścili do tak chorego przekłamania jak polscy włodarze - umieszczając Elbląg na "warmii i mazurach". To znieważające.
 • post "no coż. .. " masz w 100% rację, czemu i komu służą te debaty i spotkania towarzystwa wzajemnej adoracji?
 • Mi służą :D
 • Wowka. Na twoje pytanie łatwo odpowiedzieć. Pomnik Hermana wróci na swój piedestał w roku 2045 na 100 lecie pokojowego zycia człowieka na terenie dawnych Prus. To już niedługo, dbaj o zdrowie a na pewno doczekasz. Hero.
 • I chociaż Armia Czerwona popełniła wiele grzechów to jeżeli za każdy rok pokojowego życia na terenie dawnych Prus odpuścimy jeden grzech to odpust całkowity po prostu "należy się". Proszę tylko nie mieszać spraw wojskowych z przyjętym w Polsce po 1945 roku socjalistycznym systemie produkcji. Hero.
 • Na pytanie zawarte w tytule "świętować czy bagatelizować ?" odpowiadam: Przygotowywać się do do jubileuszu 100 lecia bo wstyd bedzie jak 100 lat po wojnie Wyspa Spichrzów bedzie wyglądać jak wygląda, panowie Polacy. Hero.
Reklama