UWAGA!

Do elbląskiego Muzeum nocą

2008-05-15
Aktualizowany 2008-05-17 09:11
Elbląg, Mamut - jeden z gości elbląskiej Nocy Muzeów (rysunek wg M. Cuisina).
Mamut - jeden z gości elbląskiej Nocy Muzeów (rysunek wg M. Cuisina).

W najbliższą sobotę 17 maja we wszystkich muzeach europejskich i w większości muzeów w Polsce odbędzie się niezwykle popularna impreza pod nazwą „Noc Muzeów”. Także elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza na swoje święto w sobotni wieczór - początek o godzinie 20.

Zwiedzanie muzealnych ekspozycji w nietypowych godzinach i niezwykłej oprawie ma już swoich stałych zwolenników. W Elblągu impreza ta ma już swoją trzyletnią tradycję, a w ubiegłym roku zgromadziła rekordową, 2-tysięczna rzeszę zwiedzających. W tym roku elbląskie Muzeum zaprasza na swoje święto w sobotni wieczór, początek o godzinie 20.
     W trakcie imprezy będzie okazja zwiedzania muzealnych ekspozycji w towarzystwie ich autorów, a niezwykły klimat zapewni ekspozycjom blask świec oraz grające na żywo zespoły muzyki dawnej. Na czas trwania muzealnej nocy „ożyje” rekonstrukcja domu znajdująca się na dziedzińcu Muzeum. Zamieszkają w nim dawni mieszkańcy osady Truso i zaprezentują życie osady, łącznie z dawną, wikińską kuchnią.
     Rodziców i ich pociechy Muzeum zaprasza na rodzinne warsztaty plastyczne poświęcone wikingom, rycerzom oraz sztuce prehistorycznej.
     Muzeum przygotowało również niespodzianki. Pierwsza to pamiątki dla gości Muzeum w postaci nowych biletów wstępu z wizerunkami najcenniejszych, elbląskich zabytków.
     Druga to zupełnie wyjątkowa wystawa przygotowana tylko na tę jedną noc, na którą składają się szczątki ssaków kopalnych - mamuta oraz tura. Kości pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a odkryte zostały na polskich stanowiskach w Pyskowicach i dolinie Narwi. Przewodnikiem po krainie mamutów będzie światowej sławy paleontolog dr Gwidon Jakubowski, który pokaże prezentację multimedialną poświęconą ssakom kopalnym i odpowie na wszystkie pytania miłośników wielkich słoni.
     Na godzinę 24 zaplanowano niezwykły, utrzymany w historycznym klimacie pokaz tancerzy ognia z elbląskiej grupy TFT, a elbląską Noc Muzeów zakończy pokaz sztucznych ogni zaplanowany na godz. 0.30.
     W tym roku elbląska „Noc Muzeów” organizowana jest wspólnie z Galerią EL, a w jej przygotowaniu biorą również udział: grupa rekonstrukcyjna Nidhogg z Braniewa, Mieszczańska Najemna Chorągiew Miasta Elbląga, zespoły muzyki dawnej z Pruszcza Gdańskiego oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu a także liczni wolontariusze.
     Wstęp na wszystkie imprezy organizowane w ramach muzealnej nocy jest bezpłatny.
     
     „Noc Muzów” dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Rozwój inicjatyw lokalnych”.
     
     Mówi Ewa Trocka z elbląskiego Muzeum:
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama