UWAGA!

Dokąd idziesz? Do słońca - koncert donacyjny

Elbląg, Dokąd idziesz? Do słońca - koncert donacyjny

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza 19 listopada w gościnne progi Biblioteki Elbląskiej na kolejny Koncert Donacyjny, który jest okazją do podziękowania wolontariuszom, partnerom, darczyńcom, ale przede wszystkim będzie to okazja do wręczenia stypendiów „Promocje 2018". Koncert odbędzie się 19 listopada o godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej.  Wstęp wolny.

W różnej formie stypendia ETK przyznaje od 1966, a pomoc ta polega m.in. na wsparciu finansowym i organizacyjnym różnorodnych działań artystycznych. Wspieramy twórców pomagając w organizacji wystaw, koncertów, wydaniu płyt czy zakupie instrumentów, ale też i wspieramy rozwój artystyczny utalentowanych elblążan. Na fundusz stypendialny składają się wpływy z 1 proc. podatku oraz środki własne Towarzystwa i listopadowy koncert jest też podziękowaniem tym wszystkim, którzy 1 proc. wpłacają na rzecz ETK. W tym roku gościć będziemy znany nam już duet: Sławomir Zygmunt i Krzysztof Domański a uczestniczyć będziemy w koncercie zatytułowanym „Dokąd idziesz? Do słońca”, który przypomni piosenki Edwarda Stachury. Bohater koncertu to przede wszystkim poeta, legenda lat dość odległych. Kto dziś o nim pamięta? Za kilka miesięcy minie 40. rocznica śmierci poety, a koncert będzie okazją do przypomnienia jego twórczości. Usłyszymy utwory z płyty o tym samym tytule, którą Sławomir Zygmunt wydał na początku 2018 roku. Sławomir Zygmunt to muzyk, kompozytor, wokalista, producent, a także dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego). W latach 80. związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor siedmiu płyt CD, dwóch kaset magnetofonowych MC. Jego utwory znajdują się na wielu składankach CD. 30 sierpnia 2017 roku podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat został odznaczony Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To artysta mocno związany z poezją. Śpiewa nie tylko Stachurę. W swoim repertuarze ma także swoje piosenki autorskie, wiersze Tuwima, Leśmiana, a w szczególności Baczyńskiego, którego twórczość przypomniał w sierpniu br. w ramach XXI Letniego Salonu Muzycznego.
       Dlaczego Stachura? Jak mówi Sławomir Zygmunt: „Jego piosenki śpiewam od dawna, zacząłem w czasach szkolnych. Przeczytałem wtedy książkę Edwarda Stachury "Falując na wietrze". To były opowiadania o młodym mężczyźnie, który jedynie z chlebakiem i gitarą przemierza Polskę: śpi, gdzie popadnie, często jest głodny.  To była taka afirmacja wolności, a w tamtych czasach różnie z wolnością bywało. W 1979 roku, po śmierci Edwarda Stachury, napisałem muzykę do jego "Białej lokomotywy". W 1983 roku, "Biała lokomotywa" miała premierę w Programie III (Trójce) Polskiego Radia. W tym samym 1983 roku wystawiłem z moim kumplem Wojtkiem Olańskim w Hybrydach spektakl oparty na Dziennikach Stachury, z moją muzyką, pt. "Sted: opowieść-wiatr", który w tym samym roku Na famie zdobył nagrodę. Czasy się zmieniły, ale myślę, że dla wielu wrażliwych ludzi Stachura wciąż jest ważny. Co istotne: on w ogóle nie pisał o polityce, ale o facecie, który wędrował z gitarą i chlebakiem po Polsce, a potem po świecie. W tekstach mówił o miłości, wędrowaniu...”
       I na to wspólne wędrowanie zapraszamy: 19 listopada na godz. 18 do Biblioteki Elbląskiej. Wstęp wolny.
      
      
Patronem wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama