UWAGA!

Dostępne dla wszystkich

W najbliższy czwartek o godzinie 12.00 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Świętego Ducha odbędzie się debata pod hasłem „Biblioteka bez barier”. W programie spotkania oprócz dyskusji przewidziano prezentację działalności Biblioteki na rzecz niepełnosprawnych oraz przedstawienie form i metod pracy w Dziale Zbiorów Audiowizualnych.

Bibliotekarze zaprosili na spotkanie przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych i starszych. Chcą nie tylko przedstawić swoje rozwiązania i propozycje, ale także dowiedzieć się jakie są potrzeby i oczekiwania czytelników.
     Elbląska Biblioteka realizuje program tzw. Biblioteki dostępnej. W budynku na Świętego Ducha wybudowano podjazd dla wózków inwalidzkich, jest podnośnik na schodach i winda na wszystkie kondygnacje. Niepełnosprawni czytelnicy bez przeszkód mogą korzystać z centralnego katalogu, obu czytelni, działu zbiorów zabytkowych, z wypożyczalni czy działu zbiorów audiowizualnych. Nie ma bezpośredniego dojścia jedynie do części zbiorów regionalnych, ale osoba niepełnosprawna będzie mogła z niego skorzystać z pomocą personelu czytelni.
     Jednak czytelnicy korzystających dotąd ze zbiorów książki mówionej w Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych na Słonecznej oczekują z niecierpliwością otwarcia OCN. Od lipca br. ośrodek nie działa, co wzbudziło niepokój szczególnie niewidomych i słabowidzących, a także członków klubów i stowarzyszeń, które w OCN czuły się jak u siebie.
     - Integracja jest częścią naszego programu; funkcja integracyjna biblioteki nie zostanie zaprzepaszczona - zapewnia Jacek Nowiński dyrektor placówki. - Ale takie są światowe tendencje, że wszystko co publiczne, jest dostępne dla wszystkich - bez segregowania na białych albo czarnych, zdrowych czy chorych.
     Książki „mówione”, tzn. nagrane na kasetach magnetofonowych, z OCN zostały włączone do zbiorów audiowizualnych na Świętego Ducha. Łącznie jest to 4100 tytułów. Książką mówioną bibliotekarze chcą zainteresować wszystkich czytelników – nie tylko niewidomych. Np. wiele starszych osób ma problemy z czytaniem drobnego druku. Zaletą takiej książki jest też możliwość jej „czytania” jednocześnie przez kilka osób. Można jej także słuchać jadąc samochodem.
     Na osiedlu Nad Jarem przy ulicy Ogólnej od niedawna funkcjonuje punkt wypożyczania książki mówionej liczący na razie 40 tytułów. Natomiast filia nr 3 przy ul. Piłsudskiego niebawem zacznie dostarczać książki pacjentom szpitala wojewódzkiego.
     - W oparciu o ruch wolontarystyczny chcemy udostępnić nasze zbiory również osobom chorym i niepełnosprawnych uwięzionym w domach – mówi Anna Karpowicz kierowniczka działu zbiorów audiowizualnych.
     Na Słonecznej – po remoncie – również znajdą się książki na kasetach, podobnie jak w innych filiach. Będzie sala wystawowa, spotkania autorskie. Jednak nie będzie to już placówka wyłącznie dla niepełnosprawnych.
      – Nie widzę powodu, by w ten sposób rozróżniać ludzi. Jestem wrogiem getta – mówi Jacek Nowiński. – Chcę, żeby w Elblągu funkcjonowały normalne bezbarierowe obiekty. Nie chcę tworzyć „specośrodków” dla niepełnosprawnych. Jeśli kiedyś stworzę getto... to sam się w nim zamknę – podsumowuje.
ESzC
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama