UWAGA!

Drugi Tydzień z „Rzeczpospolitą”

2007-01-19
Aktualizowany 2007-01-26 23:03

Podobnie jak przed rokiem, pod koniec stycznia Światowid zaprasza na Tydzień z „Rzeczpospolitą”. Od 30 stycznia do 4 lutego CKiWM wspólnie z dziennikiem „Rzeczpospolita” zaprezentuje elbląskiej publiczności wybrane, najważniejsze wydarzenia 2006 roku w kinie, teatrze i literaturze.

Tydzień z „Rzeczpospolitą” w Światowidzie to przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych inspirowany publikacją „Rzeczpospolitej” „Bilans 2006r. w kulturze. Zachwyty i rozczarowania”. Autorzy „Rzeczpospolitej” wskazywali w niej najwybitniejsze dzieła minionego roku w tych dziedzinach sztuki i największe rozczarowania (tych Światowid nie pokaże). Elblążanie będą mogli je zobaczyć, ale też po mówią o nich ich twórcy i dziennikarze „Rzeczpospolitej”, specjalizujący się w tematyce kulturalnej.
     
     „Wielkie kazanie księdza Bernarda”. Tekst Leszek Kołakowski, reżyseria Krzysztof Jasiński, w roli tytułowej Jerzy Trela. Spektakl został przygotowany na 40-lecie krakowskiego Teatru STU. „To monodram, który ukazuje naturę zła, grzechu, szatana. Jerzy Trela, wcielając się w postać tytułowego bohatera, stworzył przejmującą rolę, którą uwodzi publiczność. Beztrosko naigrawa się z niedoskonałości ludzkich dusz, ślepo brnących w pułapkę, którą zastawia na nich jako wysłannik piekieł. Choć jednocześnie lojalnie przed nią ostrzega” - pisze Janusz R. Kowalczyk.
     
     „Traktat o łuskaniu fasoli”. To najlepsza polska powieść 2006 roku, mistrzowska proza. Wiesław Myśliwski napisał bowiem powieść niemodną, bo… piękną. O zwyczajnych sprawach, o życiu i śmierci, o miłości, a właściwie o niedostatku miłości. O małych ludzkich szczęściach i wielkich człowieczych katastrofach. O łuskaniu fasoli, która - jak się okazuje - jest, być może, najistotniejsza w całej naszej egzystencji” - pisze o tej książce Jerzy Masłoń.
     Urodzony w 1932 r. Wiesław Myśliwski jest autorem wielu wybitnych powieści i dramatów m.in.: „Nagi sad”, „Klucznik”, „Pałac”, „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg”.
     
     „Plac Zbawiciela”, „Z odzysku”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Polskie kino złapało oddech - pisze Barbara Hollender i wymienia te trzy tytuły jako najważniejsze dla polskiego kina w 2006 roku.
     „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze jest opowieścią o tragedii w zwyczajnej, niepatologicznej rodzinie, gdzie nikt nie pije, nie awanturuje się, ale gdzie słowa ranią i zabijają. Wstrząsającym portretem ludzi zbyt słabych, by stawić czoło przeciwnościom losu i polskiego kotła pełnego niespełnionych ambicji” - pisze Barbara Hollender. - „Równie dramatyczny jest obraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Marek Koterski znowu opowiedział o polskim losie i polskich rozczarowaniach. O alkoholizmie przechodzącym z pokolenia na pokolenie, dotykającym nie lumpa, lecz człowieka wykształconego. Ten film boli, wwierca się w duszę.” I: „Sławomir Fabicki, reżyser filmu „Z odzysku” nie boi się trudnych tematów i smutnych historii, nie boi się mówić o beznadziei i problemach zwykłych ludzi. Chce sprowokować widza, wzruszyć go i poruszyć do głębi. Przemawiając swoim filmem, prowadzi dialog z widzem, pokazuje mu problemy, które go nurtują, zadaje pewne pytania. Jak sam mówi: „Robię filmy dla widza, który nie szuka w kinie tylko rozrywki. (...) Chciałbym, aby po wyjściu z kina pomyślał trochę o moim bohaterze. Zastanowił się nad pytaniem, jak on sam zachowałby się w podobnej sytuacji.”
     
     Program Tygodnia z „Rzeczpospolitą”
     
     Wtorek 30 stycznia - dzień CKiWM Światowid
     godz. 19 - film Marcela Łozińskiego „Jak to się robi”, kino Światowid, bilet - 8 zł
     
     Środa 31 stycznia
     godz. 19 - film Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, kino Światowid, bilet - 8 zł
     
     Czwartek 1 lutego - Dzień Teatru
     godz. 19 - spektakl „Wielkie kazanie księdza Bernarda” z Jerzym Trelą w tytułowej roli; po spektaklu spotkanie z Jerzym Trelą i Krzysztofem Jasińskim poprowadzi Janusz R. Kowalczyk z „Rzeczpospolitej”, Teatr Dramatyczny, bilet - 40 zł
     
     Piątek 2 lutego
     godz. 19 - film Joanny i Krzysztofa Krauze „Plac Zbawiciela”, kino Światowid, bilet - 10 zł
     
     Sobota 3 lutego
     godz. 17.30 - film Sławomira Fabickiego „Z odzysku”; przed filmem spotkanie ze Sławomirem Fabickim i Antonim Pawlickim, kameralna sala kina Światowid, bilet - 10 zł
     godz. 19 - film Joanny i Krzysztofa Krauze „Plac Zbawiciela”; przed filmem spotkanie z Ewą Wencel i Wojciechem Staroniem, duża sala kina Światowid, bilet - 10 zł
     oba spotkania poprowadzi Barbara Hollender z „Rzeczpospolitej”
     
     Niedziela 4 lutego
     Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim, autorem „Traktatu o łuskaniu fasoli”; poprowadzi je Krzysztof Masłoń z „Rzeczpospolitej”, Galeria Nobilis, bezpłatne wejściówki na spotkanie do odbioru w kasie kina Światowid po 20 stycznia.
     
     Można też kupić karnet na wszystkie imprezy za 55 zł (karnet nie obejmuje spotkania z Wiesławem Myśliwskim). Rezerwacja CKiWM Światowid - (055) 611 20 68 lub (055) 611 20 76.
     
Sponsorzy

     
     O atrakcjach Tygodnia z „Rzeczpospolitą” Marta Hajkowicz rozmawiała z pomysłodawczynią imprezy Bożeną Sielewicz:
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama