UWAGA!

Drzeworytnicze „Inspiracje” w Galerii EL

2008-05-21
Aktualizowany 2008-06-05 14:29

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w czwartek 5 czerwca o godz. 17 na wernisaż wystawy Marie-Luise Salden „Inspiracje. Barwne drzeworyty - rysunki - czerpanie papieru. Od roku 1970 do dnia dzisiejszego.”

Marie-Luise Salden urodziła się w roku 1939 w Elblągu. Tutaj także, w ówczesnym kościele Najświętszej Marii Panny (obecnie CS Galeria EL) została ochrzczona. Jest artystką oraz pedagogiem. Studia artystyczne odbyła w Flensburgu, Hamburgu, Kiel i Paryżu. Od 1990 w Käthe-Kollwitz-Museum w Kolonii prowadzi praktyczne kursy muzealne. Jest także członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytniczego XYLON.
     Właśnie w technice drzeworytu - wymagającej dużej technicznej precyzji i stosowanej dzisiaj już niezwykle rzadko, tworzy swoje prace. Warsztat doskonaliła podczas licznych wyjazdów naukowych m.in. do Japonii i Australii, które bardzo wpłynęły na sposób pojmowania przez nią twórczości artystycznej, na poszukiwanie w niej pierwiastka duchowego.
     Wystawa w elbląskiej Galerii EL od lat była jej marzeniem. Ekspozycja, którą od 5 czerwca do 27 lipca będziemy mogli zobaczyć w Galerii, ma charakter retrospektywny. Znajdziemy tu ponad 70 dzieł, wśród których pojawią się te najwcześniejsze - z roku 1970, kiedy artystka poświęciła się technice drzeworytu, a także te powstałe całkiem niedawno. Oprócz najbardziej licznych drzeworytów - barwnych oraz czarno-białych, oglądać będziemy mogli także prace wykonane w technice pastelu, jak również kompozycje z papieru czerpanego ręcznie.
     
     O twórczości Marie-Luise Salden pisze Jarosław Denisiuk we wstępie do katalogu wystawy: „Drzeworyt to rzadka już dzisiaj technika. Zajmują się nim Ci, dla których kwestia wyobraźni i szczerości przekazu ma pierwszorzędne znaczenie w sztuce, ale także i Ci, dla których żmudne ślęczenie nad kawałkiem materiału nie przesłoni tej radości, jaką daje wyryty w nim rysunek, odbijany na papierze. Marie Luise Salden od kilkudziesięciu lat pracuje w tej technice, osiągając w niej zasłużone sukcesy. (…) Duży nacisk kładzie artystka na umiejętne pogodzenie w obrębie kompozycji elementów barwnych i linearnych. Linia, rozumiana jako kontur, przestaje być dla Salden samodzielnym elementem stylizacyjnym. Artystka często wiąże ją z kształtem, z określeniem bryłowatości postaci, przechodząc w ząbkowane kreskowanie lub w szerokie plamy barwne. Innymi słowy, linia staje się zarazem elementem formy, ale i elementem silnie współgrającym i dopełniającym barwę.”
     
     Wystawa czynna do 27 lipca b.r. codziennie od godz. 10 do 18. Bilety w cenie 2 i 4 zł (wstęp na wernisaż bezpłatny).
     
     Wystawa odbędzie się pod honorowym patronatem Niemieckiego Ministerstwa Kultury i Mediów - Den Beauftragen der Bundesregierung für Kultur und Medien oraz pani Ute Minke-Koenig - konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.
     
     Współpraca: Stiftung Gerhardt-Hauptmann-Haus Deutsch-Osteuropäisches Forum, Düsseldorf; Den Beauftragen der Bundesregierung für Kultur und Medien; TRUSO Vereinigung Elbing e.V, Münster; Stadtmuseum w Siegburgu.
     
     Wystawa w Elblągu jest pierwszą w ramach wystawy retrospektywnej. W dalszej kolejności twórczość Marie-Luise Saldem można będzie oglądać w Muzeum Regionalnym na Zamku w Krokowej (sierpień-wrzesień 2008), Stiftung Gerhardt-Hauptmann-Haus Deutsch-Osteuropäisches Forum w Dusseldorfie (październik-listopad 2008) Stadtmuseum w Siegburgu (styczeń-luty 2009).
     
     Mówi pełniący obowiązki dyrektora Galerii EL Jarosław Denisiuk:
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama