UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzieła przywiezione z Kadyn

2009-09-06
Aktualizowany 2009-09-11 08:32
Elbląg, Prezentacja prac jeszcze w Kadynach.
Prezentacja prac jeszcze w Kadynach.

Efekty pracy uczestników pleneru artystycznego, jaki odbył się w pierwszych dniach lipca w Kadynach, zobaczyć będzie można na poplenerowej wystawie. Jej otwarcie nastąpi w piątek, 11 września o godz. 18 w Galerii Nobilis.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz Stowarzyszenie „Jantar” zorganizowały w lipcu warsztaty z zakresu ceramiki, batiku, malarstwa i fotografii. W plenerze pn. „Kadyny - wioska sztuki” udział wzięła uzdolniona artystycznie młodzież z Polski i Rosji, która pracowała pod okiem specjalistów z Gdańska, Zakopanego i Elbląga.
       Jak zauważyła jedna z prowadzących warsztaty Grażyna Bielska-Kozakiewicz, podczas pleneru panowała atmosfera niesamowitego skupienia i twórczej pracy młodzieży. - Uczestnicy zamieniali swój czas na prace malarskie, formy i rzeźby ceramiczne oraz rysunki piórkiem, a także prace w technice batiku, zawierając we wszystkich swoją spontaniczność i wrażliwość - mówi.
       Ewa Bednarska-Siwilewicz dodaje też, że niewiele jest plenerów przeznaczonych dla tej grupy wiekowej. - Na większości z nich dobiera się uczestników pod kątem umiejętności, bada się ich poziom artystyczny - stwierdza. - Tu młodzież miała możliwość uczenia się od osób doświadczonych, rozwijania zdolności artystycznych, a w przypadku osób początkujących - rozpoczęcia nauki.
       To pierwszy plener z hasłem przewodnim, który brzmiało: „Człowiek, zwierzę, roślina”. W odpowiedzi na zadany temat powstało 70 prac ceramicznych, z czego cztery prace nie wytrzymały próby ognia i rozpadły się w piecu: - Przyczyną takiego rozpadania się prac jest resztka zamkniętego powietrza w ścianie ceramicznej formy lub margiel, czyli tzw. obce ciało, o które nie trudno, biorąc pod uwagę obecny wszędzie piasek plaży - wyjaśnia Ewa Bednarska-Siwilewicz .
       Tematem prac malarskich był pejzaż Kadyn - tu powstało 20 obrazów olejnych, 15 obrazów wykonanych w technice akrylowej oraz 20 rysunków piórkiem i tuszem.
       Osobną kategorią była fotografia. Tutaj młodzież już sama szukała sobie tematu oraz artystycznego wyrazu swoich zdjęć, a podsumowaniem tego działania była korekta Piotra Kajmera, który przekazał młodzieży wiele cennych uwag dotyczących kompozycji zajęcia, światła, odpowiedniego kadrowania, a przede wszystkim ciągłego poszukiwania.
       - Praca twórcza w otoczeniu niezwykłej przyrody sprzyja poszukiwaniom artystycznym, wypracowaniu indywidualnych środków artystycznych - dodają organizatorzy.
       Podczas pleneru dostępne były bez ograniczeń wszystkie materiały plastyczne. Malownicze położenie i bliskość dzikiej przyrody parku krajobrazowego powoduje, że plener jest również wyjątkową formą letniego wypoczynku. Cały czas, od rana do wieczora, poświęcony był pracy w glinie i malowaniu, a także korektom i rozmowom o sztuce. W chwilach relaksu od pracy twórczej młodzież pływała łodzią czy też uczestniczyła w koncercie muzyków w klasztorze Franciszkanów.
       - Jak co roku zaprosiliśmy też do Kadyn dziennikarzy, których prace także zostaną pokazane na wystawie - dodaje Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik Światowida.
       Wystawa otwarta zostanie w Galerii Nobilis, ale oglądać ją można będzie również na holu głównym - tam będzie stelaż ze zdjęciami wykonanymi przez uczestników warsztatów z fotografii cyfrowej.
      
       Zadanie dofinansowane zostało ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama