UWAGA!

Dziś koncert romantyczny

Elbląg, Marta Osowska-Utrysko.
Marta Osowska-Utrysko.

Na koncert zaprasza dziś (4 stycznia) Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Utwory romantyczne, m.in. Edwarda Elgara, Johannesa Brahmsa i Aleksandra Skriabina wykonają Marta Osowska-Utrysko na pianinie i Barbara Misiewicz na wiolonczeli.

Koncert, zatytułowany „Romantyczny Nowy Rok” rozpocznie się o godz. 18 w Galerii Nobilis, na II piętrze CSE „Światowid”. Wykonawczyniami będą Barbara Misiewicz, 23-letnia wiolonczelistka oraz Marta Osowska-Utrysko, pianistka, teoretyk muzyki i pedagog.
      
       Barbara Misiewicz od 2005 roku jest studentką Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow. Naukę gry rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Elblągu w klasie profesora Olega Studnickiego. Ubiegłe lata przyniosły jej wiele sukcesów: nagrodę Ian D Watt I Dunbar Gerber w dziedzinie muzyki kameralnej, finał prestiżowego konkursu Governor’s Recital Prize Królewskiej Akademii, a także nagrodę w dziedzinie „najlepszy muzyk orkiestrowy” za rok 2007/ 2008. W listopadzie Barbara została zaproszona na festiwal wiolonczelowy Cello Biennale w Amsterdamie, gdzie zagrała przed Nathanielem Rosenem (czołowy przedstawiciel gry wiolonczelowej w Stanach Zjednoczonych, uczy w Manhattan School of Music). Była solistką na otwarciu Kelvingrove Museum odwiedzanym przez królową Elżbietę II, jest regularnie zapraszana na Cantilena Festival na wyspie Islay, gdzie gra u boku profesorów z Akademii Królewskiej.
       Młoda wiolonczelistka podnosiła swoje umiejętności i doświadczenia bardzo aktywnie także poza Akademią, co przyniosło jej współpracę z Młodzieżowa Orkiestrą Unii Europejskiej, a także z prestiżową brytyjską orkiestrą Britten Pears. Barbara ma już za sobą praktyki w profesjonalnych orkiestrach brytyjskich: Scottish Ensemble, Scottish Opera, a także Royal Scottish National Orchestra. W ubiegłym roku pojawiła się u boku amerykańskiego rapera Kanye Westa, grając w kwartecie smyczkowym przed ponad 100-tysięczną publicznością w największej sali koncertowej Szkocji – SECC. W sierpniu tego roku zagrała na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Fringe w Edynburgu. W listopadzie miała swój debiut solowy w Edynburgu, gdzie zagrała koncert wiolonczelowy Elgara.
      
       Marta Osowska-Utrysko jest magistrem sztuki muzycznej o dwóch specjalnościach – pianistycznej i teoretycznej. Ukończyła Liceum Muzyczne w Elblągu w klasie Tomasza Stroynowskiego, a następnie z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Tatiany Shebanovej i prof. Jarosława Drzewieckiego. Ponadto jest magistrem teorii muzyki i kompozycji. Po studiach kształciła swoje umiejętności pod okiem prof. Paula Guldy z Austrii. Jest wszechstronnym i aktywnym artystą muzykiem. Bardzo często występuje jako pianistka, kameralistka w wielu miastach Polski, a także za granicą.
       Poza muzyką poważną od kilku lat zajmuje się także muzyką rozrywkową. Jest twórcą, kompozytorem i reżyserem musicalu „Polskie kolory ciszy”, który miał premierę 11 listopada 2009 roku w Światowidzie. Jeszcze w czasie studiów podjęła pracę pedagogiczną. Była asystentką prof. Jarosława Drzewieckiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W późniejszym okresie podjęła pracę z młodzieżą – prowadziła sekcję muzyczną w Światowidzie – a także z dziećmi – w Państwowej Szkole Muzycznej w Malborku. Prowadzi również wykłady dla osób starszych w Uniwersytecie III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Była instruktorem wielu warsztatów muzycznych dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci środowisk wiejskich. Prowadzi działalność na rzecz propagowania muzyki w środowiskach z ograniczonym dostępem do sztuki, przede wszystkim dając liczne koncerty, prowadząc wykłady i pogadanki muzyczne. Współpracowała ze świetlicami terapeutycznymi, Karanem, Domem Dziecka w Elblągu, Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym. Bliska jej działalność społeczna zaowocowała powołaniem Towarzystwa Muzycznego „Eroica”, którego jest prezesem. Od czterech lat organizuje Leśną Akademię Muzyki – międzynarodowe kursy pianistyczne dla młodych muzyków pod kierunkiem prof. Paula Guldy.
       Jako teoretyk muzyki ma na swym koncie kilka publikacji w profesjonalnych wydawnictwach muzycznych. Ponadto jest współtwórcą podręcznika do muzyki dla gimnazjalistów, wydanego przez wydawnictwo Operon.
      
       Wstęp na koncert jest wolny.
      
      
      
Justyna Kozłowska-Dyrla, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama