UWAGA!

Efektywność „Polityki”

Elbląg, Efektywność „Polityki”
fot. AD

- Trwa nieustanny spór o to, czy fotografia prasowa powinna być w większej części informacją, czy powinna też służyć pokazywaniu urody obiektu. Czy ma być ozdobą danego pisma, czy ma mimo wszystko nieść jakąś informację? – mówił Tadeusz Poźniak, fotoreporter „Polityki” podczas wernisażu wystawy pt. „Dwa flesze „Polityki”, który odbył się wczoraj (1 czerwca) w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej.

Odpowiedź na zadane pytanie jest dla Tadeusza Poźniaka bardzo prosta: - Ja jestem zwolennikiem tej teorii, że fotografia powinna być jednak w większej mierze informacją. Poprzez zdjęcie chcemy bowiem coś powiedzieć. – mówi fotoreporter. - Najpierw coś zobaczyliśmy i chcemy to w jakiś wymowny sposób pokazać. Obie te tendencje przeplatają się jednak we współczesnej fotografii prasowej i uzupełniają się wzajemnie.
       I rzeczywiście, fotografie Tadeusza Poźniaka taką informację ze sobą niosą. Jest w nich coś wymownego, jakby coś w nich krzyczy. Ludzie niby zastygli, nieruchomi, a jednak jakby w ruchu. Zatrzymani, ale nadal w biegu. Fotografie te stają się obszernym komentarzem do rzeczywistości, szczególnie tej odległej, wypieranej, stopniowo zapominanej. Tadeusz Poźniak w „Polityce” pracuje od 1976 roku. Na dzisiejszy wernisaż przywiózł więc fotografie obrazujące PRL-owską rzeczywistość.
       Mogliśmy na nich zobaczyć, jak spragnieni wiedzy byli kiedyś polscy studenci, jakie „obiecanki cacanki” niosła ówczesna kultura.
       O czym mówią jeszcze fotografie Tadeusza Poźniaka? O poczynaniach akademickiej młodzieży artystycznej minionej epoki, o polskiej rodzinie i „efektywności” siły roboczej lat 70-tych czy też o ostatecznym pojedynku dwóch sił w roku 1989.
       Uwagę zwraca również jedna z najbardziej ulubionych fotografii artysty: fotografia pt. „Bonus”. Przedstawia ona okno wystawowe, a w nim trumnę, obok której widnieje napis: „Wyrób trumien” i jeszcze jeden: „Karawan dodaje się bezpłatnie”. Wymowna jest też fotografia rodziny przestawionej na tle walącego się domu, który nieumiejętnie próbuje reanimować, czy też fotografia rodziny chłopskiej pana Dziobaka z Lubiatowa, ojca szesnaściorga dzieci.
       Któż nie pamięta idoli minionej epoki? Kazimierza Deyny czy Jana Suzina? Postacie również uwiecznione w obiektywie Tadeusza Poźniaka.
       Na wystawie można zobaczyć także współczesne obrazy. Są to głównie portrety: Jacka Żakowskiego, Xawerego Żuławskiego, Marty Kubań. Najbardziej aktualna fotografia uwidacznia Baracka Obamę zmierzającego z wyciągniętą dłonią w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Zdjęcie nie wymaga chyba słownego komentarza.
       Wystawa to także kilkanaście zdjęć Leszka Zycha, również fotoreportera „Polityki”. Jego zdjęcia przedstawiają osoby z życia publicznego, takie jak Manuelę Gretkowską, Aleksandra Kwaśniewskiego, Leszka Millera czy Józefa Życińskiego. Zasadniczą cechą fotografii Leszka Zycha, która ma charakter studyjny, to staranne operowanie światłem.
      

 

W piątek odbędą się warsztaty z fotografii prasowej, podczas których fotoreporterzy opowiedzą, jak robić dobre prasowe zdjęcia.
       Opowiedzą także, jak powstawały zebrane na wystawie zdjęcia oraz przekażą cenne wskazówki na temat sztuki robienia wartościowych zdjęć prasowych.
       Warsztaty odbędą się w piątek, 3 czerwca o godz. 15 w Sali Klubowej. Wstęp wolny.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama