UWAGA!

Elbląg Plastyczny: Janusz Kozak

 Elbląg, Elbląg Plastyczny: Janusz Kozak

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na pierwszą w tym roku wystawę z cyklu Elbląg Plastyczny. Artystą, którego prace będzie można oglądać w Galerii Laboratorium od 14 lutego będzie Janusz Kozak. Zapraszamy na wernisaż 13 lutego o godz. 18. Wstęp wolny.

Janusz Kozak zawodowo związany jest z Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym, gdzie naucza grafiki warsztatowej oraz z Centrum Sztuki Galerią EL, gdzie pracuje jako grafik. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, ilustracją i plakatem. Wielokrotnie wystawiał już swoje prace. Pod pseudonimem GORE77 jest znany jako autor plakatów, okładek płyt i projektant materiałów promocyjnych dla zespołów muzycznych ze sceny alternatywnej.
      
       O swojej wystawie w cyklu "Elbląg Plastyczny" pisze:
       "Na wystawę składają się prace wykonane w latach 2010-2014. Hasłem kluczem jest rysunek. Mimo różnic formalnych łączy on wszystkie prace. Stanowi wspólny mianownik.
       Materia graficzna, kolejne warstwy farby, nawarstwiające się płaszczyzny są nie tylko świadectwem procesu technologicznego, ale również świadectwem czasu. Napięcia między realistycznym rysunkiem, a rysunkiem konturowym; między rysunkiem anatomicznym a elementami geometrii; między wizerunkami człowieka i zwierzęcia. Ingerencja cielesności w geometrię i odwrotnie.
       W warstwie znaczeniowej wystawa poświęcona jest człowiekowi, jego cielesności. Temu co fizyczne, ulotne, piękne, a jednocześnie tak nietrwałe. Poszukiwaniu piękna w skorupie ludzkiego ciała, jego fragmentach, częściach, skrawkach... Piękna odległego od kanonów, stereotypów i norm. Refleksja nad człowiekiem jako istotą fizyczną, „jakością” życia. Głęboka krytyka rodzaju ludzkiego, ludzi jako zbiorowości, gatunku."
      
       Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galerii EL o twórczości Janusza Kozaka:
       "Gdy myślę o tworzeniu przez Janusza Kozaka, to łapię się na tym, że ilekroć mam sposobność obcowania z jego pracami, to każdorazowo jestem zaskakiwany zasięgiem jego zainteresowań, szczególnie ikonograficznych, wszechstronnością i paletą środków po jakie sięga. Być może, gdyby zestawić wszystko co wykonał w jedną wystawienniczą całość, w formie wielkiej retrospektywy, na którą niewątpliwe zasługuje i do której kiedyś pewnie dojdzie, to okazałoby się i to, że tworzących Januszów Kozaków jest co najmniej kilku, a każdemu z widzów oglądających taką wystawę znany jest jedynie wycinek, tego co tworzy. Dlatego też moje słowa mogą równie trafić, jak i nie trafić w sedno działań elbląskiego artysty i być może będę poruszać się swoją refleksją po absolutnych marginesach twórczości Janusza. Właściwie od czasów studenckich – w fascynacjach i odwołaniach, m.in. do sztuki geometrycznej, rysunku architektury niemożliwej, ale też do oryginalnej wizjonerskiej, wpoły surrealistycznej maniery, wypracowywał się indywidualny styl Janusza. Styl, który z trudem dałby się zrekonstruować w obrębie jednego pokazu.(…) Jest bowiem Janusz Kozak uważnym obserwatorem kultury popularnej, „wizualnym erudytą”, celnie hiperlinkującym swą twórczość ze sferą tak filmu, komiksu, jak i internetową, trochę kiczowatą erotyką."
      
       Wystawę będzie można oglądać do 15 marca 2014 r.
      
Beata Branicka, CS Galeria El
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nie wiem kto układał program ale miałem wycinek z gazety w którym napisane było że ta wystawa odbywa się w połowie stycznia, trochę bałaganik
Reklama