UWAGA!

Elbląska Majówka

Elbląg, jedna z imprez podczas majówki 2007
jedna z imprez podczas majówki 2007

Nadchodzi długi majowy weekend, na który, tradycyjnie, władze miasta i placówki kulturalne przygotowały sporo atrakcji. W długi majowy weekend elblążanie będą mogli posłuchać m.in. muzyki klezmerskiej, zaprezentuje się też Elbląska Orkiestra Kameralna. Zobacz szczegóły.

Czwartek, 1 maja
     1 maja przy Bramie Targowej wystąpią trzy zespoły wykonujące muzykę klezmerską. Elblążanom zaprezentują się kolejno: Dikanda (Polska), Polkaholix (Niemcy) i Den Flygande Bokrullen (Szwecja). Koncert rozpocznie się około godziny 18, a zakończenie planowane jest na godzinę 22. Jego organizatorami są Urząd Miejski i Centrum Sztuki Galeria El.
     Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę. Grupa powstała w 1997 r. w Szczecinie i stworzyła własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim - macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach. Wydali cztery płyty, zagrali setki koncertów, wystąpili na wielu znaczących europejskich festiwalach folkowych.
     Koncerty Dikandy to podróż po muzyce świata, żywiołowość i prawdziwe emocje. Zespół tworzą: Ania Witczak (śpiew, akordeon), Kasia Dziubak (skrzypce, śpiew), Daniel Kaczmarczyk (bębny), Piotr Rejdak (gitara), Grzegorz Kolbrecki (kontrabas).
     
     Piątek, 2 maja
     2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej, który ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Uroczyste wciągnięcie flagi na maszt nastąpi o godz. 12 na placu Kazimierza Jagiellończyka. W tym roku w święcie udział wezmą harcerze z elbląskiego hufca a także Stowarzyszenie Elbląg-Europa.
     
     Sobota, 3 maja
     Na 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja - zaplanowano szereg uroczystości upamiętniających uchwalenie pierwszej konstytucji w Europie. O godz. 10 rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny w katedrze św. Mikołaja. Uroczystość uświetni kompania honorowa Wojska Polskiego. O godz. 12 rozpoczną się uroczystości na Placu Kazimierza Jagiellończyka. W programie przewidziano: wciągnięcie flagi narodowej na maszt, odegranie hymnu, wystąpienia władz samorządowych, złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka, pokaz musztry paradnej.
     Organizatorami uroczystości związanych z uczczeniem 217. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są władze samorządowe Elbląga, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana i Centrum Sztuki Galeria EL.
     Natomiast o godz. 18 rozpocznie się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, którą dyrygować będzie Michał Nestorowicz. Na fortepianie zagra znakomity solista Bogdan Kułakowski. Organizatorem koncertu są: Wydział Kultury Urzędu Miejskiego, Elbląska Orkiestra Kameralna i Zespół Państwowych Szkół Muzycznych.
     
     Michał Nesterowicz w 2004 r., mając 29 lat, objął stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, stając się najmłodszym dyrektorem filharmonii w kraju. W opinii wielu znakomitości świata muzycznego uznawany za najbardziej interesującą osobowość artystyczną ostatnich lat.
     Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1997 r. Działalność koncertową rozpoczął już w czasie studiów, występując z założoną przez siebie orkiestrą kameralną Giovanni Virtuosi. Od 2000 r. występuje z wszystkimi orkiestrami polskich filharmonii oraz Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową i orkiestrami kameralnymi. Na stałe współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, Janem A.P. Kaczmarkiem i Grzegorzem Turnauem. W 2005 r. z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej występował z Jeanem Michaelem Jarrem w Stoczni Gdańskiej. Poprowadził też prawykonanie „Kantaty o Wolności” Jana A.P. Kaczmarka, napisanej dla uczczenia obchodów 25. rocznicy powstania „Solidarności” oraz „Oratorium 1956” z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca.
     W 2000 roku był nominowany do nagrody „Paszporty Polityki”, a rok później w plebiscycie „Gazety Wyborczej” wybrany do „Klasycznej Piątki XXI wieku”. W roku 2006 został uhonorowany tytułem Dyrygenta Roku w Santiago w Chile.
     
     Bogdan Kułakowski pochodzi ze Słupska. W r. 1982 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Po studiach podjął pracę w macierzystej uczelni; obecnie jako profesor AM prowadzi klasę fortepianu. Koncertuje zarówno jako solista, jak i kameralista. Występował z orkiestrami symfonicznymi m.in. Słupska, Gdańska, Zielonej Góry. Odbył kilka tounrnées koncertowych w Japonii, USA i większości krajów europejskich. Wraz ze skrzypaczką Natalią Stolarską nagrał doskonale ocenianą płytę CD „Clair de lune”.
     Od 2005 r. jest rektorem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama