UWAGA!

Elbląski off na ogólnopolskim festiwalu

Elbląg, "Alter Ego" zaprezentuje w Szczecinie spektakl "Pamięć nie ginie"
"Alter Ego" zaprezentuje w Szczecinie spektakl "Pamięć nie ginie"

Dwa elbląskie teatry offowe – „Alter Ego” i Grupa Warsztatowa „Supeł” - zostały zaproszone do udziału w II Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT 2008, który od 30 maja do 1 czerwca będzie odbywać się w Szczecinie.

Teatralne Studio Młodych „Alter Ego”, działające przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, pod opieką artystyczną Tomasza Walczaka, zaprezentuje przedstawienie pt. „Pamięć nie ginie" w reżyserii T. Walczaka. To opowieść o wojennych losach Żydów.
     - Wstrząsające sceny zaprezentowane poprzez świadomość i plastykę ciała, to ta ze strzyżeniem młodego chłopaka, scena kąpieli kobiet w łaźni i obraz komory gazowej – wyjaśnia Tomasz Walczak. - Nie zostawiamy jednak widza z traumą tamtych wydarzeń, z bólem w sercu. Finał jest kompilacją pantomimy i słowa, jest naszym odniesieniem się do tamtych historycznych wydarzeń, którymi przekonujemy, że nie wolno nam zapomnieć.
     - Teatralne Studio Młodych w tym sezonie obchodzić będzie 15-lecie swego istnienia – zapowiada opiekun grupy. - Przed nami wkrótce kolejna premiera, podczas 5. Elbląskiego Przeglądu Teatrów OFFowych. 19 czerwca zaprezentujemy „Ciszę wzruszoną koniecznością bycia", plastyczną wizję walki dobra i zła. Będzie to poetycka metafora tego, co nas otacza i kształtuje.
     Drugą grupą, która będzie reprezentować Elbląg podczas szczecińskiego festiwalu, jest „Supeł” - Grupa Warsztatowa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 (fot. niżej). Jej opiekunami artystycznymi są Małgorzata Sierek i Anna Hatle.
     „Supeł” działa od września 2005 roku. Skupia młodzież upośledzoną intelektualnie w stopniu znacznym i umiarkowanym. Jest to formacja integracyjna, na scenie wspólnie występują uczniowie ze swoimi nauczycielami. Zespół bierze udział w licznych festiwalach i przeglądach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.
     Grupa zaprezentuje w Szczecinie spektakl pt. „Ulotne szczęście" w reż. Kingi Kacperskiej i Tomasza Walczaka. Premiera odbyła się 5 maja 2007 roku w Rostoku w Niemczech, gdzie grupa przebywała na międzynarodowym festiwalu i warsztatach teatralno-cyrkowych.
     - Spektakl mówi o dążeniu każdego człowieka do szczęścia, choć ona dla każdego z nas może być czymś innym – mówi Tomasz Walczak. - Gonimy, szukamy, dążymy do szczęścia, a gdy nam się już zdarzy, na ogół bywa krótką chwilą i znika jak bańka mydlana. I na nowo zaczynamy dążyć do szczęścia.
     

 


     ***
     W II Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT 2008 weźmie udział 21 grup teatralnych m.in. z Gdańska, Łomży, Piły, Raciborza, Szczecina, Elbląga, Warszawy, Jasła, Bydgoszczy, Łodzi, Inowrocławia i Radomia. Poza prezentacjami przedstawień, uczestnicy będą mieli także okazję do wymiany doświadczeń i nabycia nowych umiejętności podczas warsztatów z pantomimy, akrobatycznych, wokalnych i aktorskich.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Widziałem spektakl "Pamięć nie ginie", sądzę, że naprawdę niezłe przedstawienie. Jedyne co mi się nie podobało, to właśnie jedna z wymienianych przez T. Walczaka scen, scena kąpieli. Współczuję tym biednym dziewczynom, które, jak sądzę z miłości do teatru są wstanie zrobić wszystko, nawet rozebrać się na scenie, a reżyser to wykorzystuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Castro(2008-06-01)
 • Ja rowniez widzialem spektakl "pamiec nie ginie", co do scen kąpieli owszem wstrzasające ale tylko podwzgledem pomyslu aby mlode dziewczyny rozebraly sie na scenie. tylko pan walczak mogl cos takiego wymyslec. .. .; /
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bartolini(2008-06-03)
Reklama