UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elkamera i remont filii na ul. Ogólnej. Ruszają dwie biblioteczne inwestycje

 
Elbląg, Filia nr 4 Bibliotek Elbląskiej przed remontem,
Filia nr 4 Bibliotek Elbląskiej przed remontem, fot. Michał Skroboszewski

W środę (9.12) miasto podpisało umowy z wykonawcami dwóch bibliotecznych inwestycji: remontu Filii Biblioteki Elbląskiej nr 4 przy ul. Ogólnej oraz budowy interaktywnej wystawy dawnej książki i prasy Elkamera.

Na projekt remontu bibliotecznej filii przy ul. Ogólnej zagłosowało w Budżecie Obywatelskim 1378 mieszkańców. Wykona go elbląska firma BUD-MAR Usługi Ogólnobudowlane Mariusz Soboń, która wygrała przetarg. Ma na to cztery miesiące.

- Na inwestycję przeznaczonych jest około 420 tys. zł. Będzie to gruntowna przebudowa, w której zakres wejdą między innymi: rozbiórka ścian, częściowa wymiana stolarki okiennej, wymiana posadzek, przebudowa sanitariatów i wymiana instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. Wyposażenie filii będzie realizowane w ramach odrębnego zadania - mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski tuż przed podpisaniem umowy z wykonawcą.

- Biblioteka Elbląska złożyła projekt do ministra kultury i dziedzictwa narodowego na wyposażenie, tak aby ono i wnętrza były koherentne i służyły mieszkańcom, szczególnie w tych czasach, kiedy już wszyscy bardzo chcą wyjść z domu i spotkać się gdzie indziej, niż w swoich czterech ścianach - dodał Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Interaktywna wystawa dawnej książki i prasy pn. Elkamera powstanie w ramach drugiego etapu projektu „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej - obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym”, z funduszy unijnych. Inwestycję wykona spółka, która wygrała przetarg: TDC Polska z Poznania.

- To przedsięwzięcie za około 2 mln zł realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na jego wykonanie przewidujemy dziewięć miesięcy - mówił prezydent Wróblewski.

Jak podkreślił Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, przechowywanie i konserwacja zbiorów są na bardzo wysokim poziomie, teraz przyszedł czas na ich popularyzację.

- Od 2016 roku Biblioteka Elbląska, jako trzecia w kraju, znajduje się na liście bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny. Jesteśmy jednym z liderów digitalizacji, jeśli chodzi o udostępnianie książek i zbiorów online - jesteśmy w ścisłej krajowej czołówce. Właściwie chronimy i przechowujemy nasze zbiory. Teraz zadaniem jest stworzenie interaktywnej wystawy, jednej z pierwszych w Polsce - podkreślał dyrektor Nowiński.

„Elkamera” to interaktywna wystawa pokazująca dzieje Elbląga i Kanału Elbląskiego. Na wystawie znajdą się interaktywne księgi, repliki starodruków, dotykowe monitory, replika ławki szkolnej z zeszytami z czasów Gimnazjum Elbląskiego, interaktywna makieta Kanału Elbląskiego, replika barki pływającej kanałem, historyczne gazety na wieszakach. Planowana jest też część „rozrywkowa”: interaktywna piaskownica, wirtualna charakteryzatornia, stolik do trenowania pisma oraz wirtualna przymierzalnia.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama