UWAGA!

Elkamera w Bibliotece Elbląskiej

 Elbląg, Starodruk ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej
Starodruk ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Interaktywne księgi, repliki starodruków, interaktywna makieta Kanału Elbląskiego -  to tylko niektóre elementy wystawy, która do końca listopada powstanie w Bibliotece Elbląskiej. W podziemiach budynku znajdzie miejsce Elkamera pokazująca dzieje miasta i unikatowego zabytku techniki poprzez dokumenty z różnych epok. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie wystawy. 

Kolejnym etapem modernizacji Biblioteki Elbląskiej będzie powstanie Elkamery – interaktywnej wystawy dawnej książki i prasy. Biblioteka Elbląska ma się czym pochwalić, a zapowiada się, że miastu przybędzie jeszcze jeden ważny punkt na mapie turystycznej.

Co będziemy mogli zobaczyć? Wystawa ma być podzielona na dwie części. „Pierwsza opowiadać będzie o bogatej historii budynku. W ramach tej opowieści chcemy skupić się głównie na posiadanych w zbiorach Biblioteki unikalnych, niekiedy nawet w skali światowej, rękopisach i starodrukach. Na przykład, kiedy w wystawie będziemy opowiadać o czasach, kiedy w Elblągu działał Zakon Krzyżacki, a na terenach obecnej biblioteki mieścił się szpital św. Ducha. Sama opowieść o zakonie nie będzie się skupiać na jego działalności politycznej i militarnej. Zakon Krzyżacki chcemy umieścić w szerszym kontekście pokazując działalność również innych zakonów, które w tamtym okresie oprócz ośrodków rozwoju duchowego, były również bardzo ważnymi ośrodkami naukowymi. Druga część będzie poświęcona Kanałowi Elbląskiemu oraz historii żeglugi śródlądowej w Polsce. Opowieść o Kanale Elbląskim ma być pretekstem do opowieści o historii i znaczeniu żeglugi śródlądowej dla rozwoju Polski. Objaśniając motywy stojące za decyzją o budowie kanału można pokażemy, jakie znaczenie przez stulecia miała żegluga śródlądowa. Na mapie Polski zaznaczymy wszystkie sztuczne kanały budowane na terenie Polski już od epoki Jagiellońskiej. Rozbudowana i dobrze utrzymana sieć kanałów była kołem zamachowym gospodarki regionu Warmii i Mazur, Królestwa Polskiego, tak jak i wszystkich innych państw. Kontrola nad szlakami, którymi spławiano towary była jednym z głównych narzędzi do panowania nad danym obszarem.” - możemy przeczytać w dokumentacji technicznej projektu.

Na wystawie znajdą się interaktywne księgi, repliki starodruków, dotykowe monitory, replika ławki szkolnej z zeszytami z czasów Gimnazjum Elbląskiego, interaktywna makieta Kanału Elbląskiego, replika barki pływającej kanałem, historyczne gazety na wieszakach. Planowana jest też część „rozrywkowa”: interaktywna piaskownica, wirtualna charakteryzatornia, stolik do trenowania pisma oraz wirtualna przymierzalnia.

„Konstruując założenia scenariusza doszliśmy do wniosku, iż jednym z zasadniczych celów jest skłonienie zwiedzających (bez względu na wiek i zainteresowania) do maksymalnie aktywnego uczestnictwa w procesie pozyskiwania oraz przyswajania informacji i wiedzy dostępnej na wystawie. Stąd jedna z podstawowych zasad – aktywność zwiedzającego w czasie pobytu na wystawie wymuszana interaktywną formą prezentacji poszczególnych zagadnień. W tym zakresie przewidziano zastosowanie form i metod elektronicznych, a również rozwiązań czysto mechanicznych.” - czytamy w dokumentacji technicznej projektu.

To wszystko ma być gotowe do końca listopada. Obecnie ratusz szuka wykonawców, którzy podejmą się stworzenia wystawy w piwnicy Biblioteki Elbląskiej. Pracy jest stosunkowo dużo: trzeba zaadaptować pomieszczenia piwniczne zabytkowego budynku oraz kupić i zamontować wyposażenie. Jaki będzie koszt inwestycji, dowiemy się 24 marca, wtedy bowiem zaplanowano otwarcie ofert firm, które wystartują w przetargu.

Pieniądze na urządzenie wystawy pochodzą z funduszy unijnych, które Biblioteka Elbląska pozyskała na modernizację placówki.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Urzędowa propaganda w piątkowe przedpołudnie uprawiana tylko po to, aby przykryć prawdę czyli teksty Pani Marii Kasprzyckiej. Słabiutkie to jacku, ale rozumiem, ze taki rozkaz z góry.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    3
    na czesc żolnierzykowi(2020-02-21)
  • A na otwarcie przyjdzie przeciąć wstęgę sam prezydent, oby tylko było już po referendum.
  • Wspierajmy Tramwajarzy, bo dzisiaj to jest ważne. W niedzielę przy ul. Browarnej niech nie zabraknie nikogo, kto czuje, że czas na zmiany w naszym mieście. Pokażmy swoją solidarność w walce o lepsze dla elblążan.
  • A na podwyżki dla motorniczych tramwajów nie ma. Dla administracji szkolnej nie ma. Pieniądze dla wybrańców są.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    2
    Elbląg z TE(2020-02-21)
  • Przeczytaj ze zrozumieniem jeden z drugim "komentatorem"- pieniądze są pozyskane z Unii europejskiej!
Reklama