UWAGA!

"Czy tego remontu nie będzie?"

 Elbląg, Filia nr 4 Bibliotek Elbląskiej przed remontem,
Filia nr 4 Bibliotek Elbląskiej przed remontem, fot. Michał Skroboszewski

- Remont miał zakończyć się w tym roku, tak było napisane w informacji wywieszonej na drzwiach biblioteki i w Internecie, a niestety prawda jest taka, że mieszkam na tym osiedlu i ewidentnie nic się w tej bibliotece nie dzieje - pisze Czytelniczka w liście do naszej redakcji. Chodzi o remont filii nr 4 Biblioteki Elbląskiej, która mieści się przy ul. Ogólnej. O wyjaśnienie poprosiliśmy Urząd Miejski w Elblągu. 

1378 mieszkańców Elbląga zagłosowało na projekt modernizacji filii nr 4 Biblioteki Elbląskiej (przy ul. Ogólnej) w ramach Budżetu Obywatelskiego. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 450 tys. zł.

- Z tego projektu wynikało, że będzie to piękna nowa biblioteka z dużą ilością nowoczesnych sprzętów, nowymi komputerami, drukarką, nowymi krzesłami i stołami, podjazdem dla niepełnosprawnych i starszych osób i tak dalej. Remont miał zakończyć się w tym roku, tak było napisane w informacji wywieszonej na drzwiach biblioteki i w internecie, a niestety prawda jest taka, że mieszkam na tym osiedlu i ewidentnie nic się w tej bibliotece nie dzieje. Sąsiedzi mówią, że może wcale nie otworzą tej biblioteki, bo w urzędzie miasta nie ma pieniędzy a urzędnicy uważają, że nikt nie czyta książek, a to nieprawda – pisze w liście do naszej redakcji Czytelniczka.

Jak informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga, umowa na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu filii nr 4 Biblioteki Elbląskiej została podpisana już 25 lutego 2020 roku i uzyskano pozwolenie na budowę.

- 10 lipca br. ukazało się pierwsze ogłoszenie o zamówieniu, a 27 lipca dokonano otwarcia ofert. W postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta, której cena znacząco przekraczała kwotę zamawiającego, postępowanie zostało unieważnione - informuje rzeczniczka.

Urząd Miejski w Elblągu rozpoczął więc wówczas kolejną procedurę przetargową.

- Zakres zadania został ograniczony w celu dostosowania wartości zamówienia do tegorocznych możliwości budżetowych miasta. 9 września br. dokonano otwarcia ofert. W drugim postępowaniu wpłynęły trzy oferty. Wybrana została firma BUD-MAR Usługi Ogólnobudowlane Mariusz Soboń z Elbląga, która zaoferowała wykonanie robót budowlanych za kwotę 420.600,20 zł brutto. Planowany termin podpisania umowy to 26 listopada 2020 r., z uwagi na konieczność przesunięcia dodatkowych środków na ten cel w budżecie miasta (obecnie kwota przeznaczona na to zadanie wynosi 391.000 zł). Planowany termin wykonania robót to trzy miesiące od podpisania umowy – informuje Joanna Urbaniak.

Jak zaznacza rzeczniczka, w związku z „koniecznością dostosowania remontu do możliwości budżetowych miasta” podzielono go na dwa etapy. W realizowanym obecnie pierwszym etapie  planowane jest wykonanie robót budowlanych.

- Są to przebudowa i aranżacja wnętrz, w tym: rozbiórka wybranych ścian działowych, demontaż krat zewnętrznych, budowa nowych ścianek działowych, częściowa wymiana okien i stolarki drzwiowej, montaż siłowników sterowanych elektrycznie, częściowe usunięcie warstw posadzki pod konstrukcję podestu, usunięcie tynków z wybranych ścian działowych, oczyszczenie i wyeksponowanie cegły, naprawa i malowanie istniejących tynków, budowa podestu, przebudowa sanitariatów i aneksu kuchennego – wymienia Joanna Urbaniak.

W pierwszym etapie remontu wykonane zostaną też instalacje: sanitarna, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna. W budynku zainstalowane zostaną alarm, sieć LAN i monitoring. - Wykonanie remontu pomieszczeń biblioteki będzie podstawą do planowania drugiego etapu, który obejmować będzie dostawę i montaż wyposażenia bibliotecznego, w tym między innymi: szaf, regałów, biurek, stolików, siedzisk, a także nowych zestawów komputerowych oraz pozostałego sprzętu biurowego – informuje Joanna Urbaniak.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na budzet obywatelski idzie juz i tak okrojona kasa, a pozniej sie okazuje, ze tej kasy nie ma nawet w polowie, lipa, lipa jeszcze raz lipa. .dać ten budzet dzieciom to chyba lepiej by zaplanowaly i zagospodarowaly, Ooooo Urzedzie Miejski robisz sie juz całkiem wiejski
 • RobertKoliński Proszę remontować biblioteki w trybie priorytetowym, a nie tylko dokładać ignoranckim milionerom-roszczeniowcom, bo skąd indziej dowiemy się np. że: 7 listopada 1918 roku w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, pierwszy niepodległościowy rząd Polski, składający się w większości z działaczy PPS i PSL "Wyzwolenie". Wszystko rozpoczęło się w nocy z 6 na 7,jak przystało na dobrą akcję konspiratorów, przy wsparciu militarnym Polskiej Organizacji Wojskowej, która rozbroiła (w tym jesteśmy zawsze dobrzy), albo przeciągnęła na stronę rządu oddziały podległe Radzie Regencyjnej Królestwa Polskiego. Miesiąc zimny, ale sytuacja międzynarodowa wokół naszych pradziadków stała się niespodziewanie gorąca. 3 listopada wybuchł bunt marynarzy floty niemieckiej w Kilonii, rozpoczęła się rewolucja w Niemczech. 9 listopada abdykował cesarz Wilhelm II Hohenzollern, a z balkonu jego własnego pałacu Karl Liebknecht proklamował utworzenie Wolnej Socjalistycznej Republiki. Nie wspomnę, że od roku trwała rewolucja w Rosji. 12 listopada Niemcy skapitulowały i skończyła się I Wojna Światowa. Na ziemiach polskich też zrobiło się trochę rewolucyjnie. (. .. ) Hashtagi: #lewica, #historia, #takbylo, #RewolucjaJestKobieta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  18
  RobertKoliński(2020-11-10)
 • A może by tak ogłosić się przywódcą strajku i zebrać milion? Remont by był i to jaki!
 • RobertKoliński (. .. )Wyśmienity czas na tworzenie rządu. Władza leżała właściwie "na ulicy". Dla jednych rząd Daszyńskiego był za mało radykalny, a dla drugich za bardzo. Długo nie istniał, bo 11 listopada przekazał dymisję na ręce Piłsudskiego, który dzień wcześniej przybył do Warszawy zwolniony z twierdzy w Magdeburgu. A mógł przybyć, ponieważ w Niemczech wybuchła właśnie rewolucja i sytuacja zmieniła się na tyle poważnie, iż miejscowe władze zgodziły się na jego uwolnienie. Oczywiście liczyły, że zorganizuje jakiś bufor między rewolucją rosyjską i niemiecką. 17 listopada Piłsudski utworzył nowy rząd premiera socjalisty Jędrzeja Moraczewskiego, będący częściowo kontynuacją rządu lubelskiego. 11 dni później dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa kobiety otrzymały prawo wyborcze. #takbyło Hashtagi: #lewica, #postep, #przyszlosc, #NowaPolska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  19
  RobertKoliński(2020-11-10)
 • Proponuję pulę pieniądzy przeznaczoną na nagrody prezydenta przeznaczyć na remont biblioteki. Nagrody prezydenta dostają osoby, które za nagradzaną, wykonywaną pracę dostają co miesiąc pensję. W czasach zamknięcia w domach biblioteka jest niezbędna i jej remont powinien być priorytetem dla władz miasta.
 • A może tak zapytać Dyrektora Biblioteki co on w tej sprawie zrobił?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  6
  Kalander(2020-11-10)
 • Kalander czytaj ze zrozumieniem- Budżet Obywatelski realizuje Urząd Miasta
 • Jest to niemożliwe, gdyż przepisy prawne jednoznacznie precyzują gospodarowanie funduszami celowymi. Tu nie przewiduje się takich operacji. Znam przypadek sprzed kilku lat kiedy przerzucono środki z innych zadań celowych, a była to wielkość 856,80 złotych. Przez prawie trzy lata trwały postępowania kontrolne różnych instytucji, w tym Delegatury Wojewódzkiej NIK. Ostatecznie osoba, która zadecydowała o takim podziale została ukarana karą finansową.
 • Remont muszli koncertowej w Bażantarni rozpoczął się jakieś 2 tygodnie temu a liczenie głosów z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego ma zostać powtórzone. Coś ten wolno mielą żarna urzędowe
 • ale plany robi dyrektor czytać potrafię
 • Dobrze że jest jakiś odzew ze strony Urzędu Miasta i że jest wreszcie jakaś informacja dotycząca tej Biblioteki, bo jak do tej pory to nic nie było wiadomo. Tyle miesięcy i nic się nie dzieje, Biblioteka zamknięta, my jako czytelnicy czekamy z niecierpliwością na jej otwarcie. I choć termin zakończenia remontu wydaje się nieco odległy, to jednak po przeczytaniu artykułu jest nadzieja że Biblioteka będzie otwarta, oby jak najszybciej.
 • Dyrektorowi biblioteki bardziej zależy na zamykaniu bibliotek i podlizywaniu się władzom Elbląga, a nie na dobru czytelników. To człowiek starej daty z poprzedniej epoki który mentalnie nie nadąża za tymi czasami, dawno powinien odejść.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Czytelnik młodej daty(2020-11-10)
Reklama