UWAGA!

Emiter_Ludomir Franczak w Galerii

2008-05-20
Aktualizowany 2008-05-29 22:20

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w piątek 30 maja o godz. 17 na Warsztaty SoundLab/Fabryka Dźwięku, które tego dnia poprowadzi duet artystów: Marcin Dymiter i Ludomir Franczak. Po wartszatach, o godz. 21 rozpocznie się ich koncert.

Wstęp na Warsztaty SoundLab jest bezpłatny, wstęp na koncert kosztuje 8 zł.
     
     Discman, mini disc, joystick, aparat fotograficzny, kamera, radioodbiornik - przy użyciu tych prostych urządzeń i niewielkiej współpracy komputera, Marcin Dymiter i Ludomir Franczak pracują nad obrazem i dźwiękiem. Głównym założeniem projektu jest dialog między przestrzenią dźwiękową i wizualną.
     
     Marcin Dymiter (emiter) (ur. 1971 r. w Słupsku) gitarzysta, instrumenty elektroniczne, wokalista i autor tekstów. Absolwent filologii polskiej i edytorstwa na Uniwersytecie Gdańskim oraz Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Gdańskiego. Porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej i elektroakustycznej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej. Współpracował i grał z muzykami z obszarów jazzu, elektroniki i awangardy: Paulem Wirkusem, Rosą Arruti, Le Quan Ninhem, Johnem Butcherem, Axelem Dornerem, Andrew Sharpleyem, Mikołajem Trzaską, Buniem, poetą Marcinem Świetlickim, Raphaelem Roginskim, Markiem Chołoniewskim, Tomaszem Chołoniewskim, Dagną Sadkowską, Michałem Górczyńskim, Matthiasem Mülerrem, formacją Chlupot Mózgu, Entropy Współpracuje i komponuje dla off'owych teatrów, gra na żywo do niemych filmów, współpracuje z artystami wizualnymi. Jest również producentem muzycznym. Prowadzi warsztaty muzyczne i tworzy instalacje dźwiękowe. Grał w krajach Europy i USA. Wspólnie z Krzysztofem Topolskim tworzył projekt emiter.arszyn. Z pisarzem Danielem Odiją gra w projekcie literacko-muzycznym Daniel Odija_Emiter. Prowadzi oficynę wydawniczą sojuz emiter rec.
     
     Ludomir Franczak (ur. 1974 r. w Słupsku) to artysta poruszający się na wielu płaszczyznach sztuki: teatru, performance, designu, grafiki, malarstwa, instalacji przestrzennej, sztuki video. W swych działaniach łączy on doświadczenie z tak wielu dyscyplin, starając się znaleźć wspólny język z widzem.
     
     Projekt dźwiękowo-wizualny Emiter_Ludomir Franczak jest rozwinięciem współpracy obu artystów. Wcześniej pracowali wspólnie nad spektaklem „Schron” (2005) oraz w ramach projektu Galeria Interdyscyplinarna (2006/07).
     

 


     Mówi Marcin Dymiter:
     „Pomysł na spotkanie, zderzenie poezji dźwiękowej/konkretnej z muzyką elektroniczną i improwizowaną powstał w podróży. Poezja poprzez swoją formę graficzną, rytm staje się substancją muzyki. Z jednej strony funkcjonuje ona w postaci osobnej a muzyka staje się uzupełnieniem dźwiękowym. Z drugiej strony używam języka, słowa jako dźwięku, materiału inspirującego akustycznie. Teksty poezji konkretnej stają się w tym przypadku formą tekstu muzycznego, rodzajem partytury. Graficzna forma tej sztuki urzekła nas.
     W literaturze cytat zastosowany w innym kontekście/tekście nabiera nowych sensów i znaczeń. Dla nas poezja jest inspiracją do improwizacji akustycznych i wizualnych, do wyimaginowanych podróży. Teksty poezji konkretnej stają się materiałem do tworzenia obrazu, dokonywania przekształceń i zderzania go z nowymi kontekstami wizualnymi. Praca nad obrazem to próba uzyskania ciekawej faktury i uwypuklenia dynamiki poezji konkretnej na poziomie graficznym. Dokonujemy wspólnie odczytania.
     Możliwe, że są to działania recyklingowe - odczytywanie fragmentów, tworzenie nowej, zaskakującej jakości. To żywe odczytanie, które przestaje być częścią badań literackich. Teksty stają się żywą tkanką, aktualnym tekstem. Samplujemy dźwięk i obraz, działamy tak, jak chcemy. Litery są ożywione.
     Emisja trwa…”
     
     Opracowano na podstawie materiałów Galerii EL.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama