UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

EOK świętuje polską wolność

2018-11-02
Aktualizowany 2018-11-05 13:15
 
Elbląg, EOK świętuje polską wolność

100 lat temu nasi przodkowie, z jednej strony szablą, z drugiej piórem, sprawili, że Polska powróciła na mapę Europy. 9 listopada Elbląska Orkiestra Kameralna, wraz z zaproszonymi gośćmi, przypomni tamte wydarzenia najmłodszym elbląskim melomanom. Koncert 100 lat Polsko! odbędzie się w ramach projektu Muzyka dla ucha malucha III - uczniowie będą mogli posłuchać tego, co w rodzimej muzyce najwartościowsze i przekonają się, że polscy mistrzowie partytury niejednokrotnie wyprzedzali swoje epoki.

Prekursorski charakter miał na przykład Mazurek Dąbrowskiego, który stanowił inspirację dla powstających później hymnów innych narodów słowiańskich. Zwrotkami Mazurka… rozpoczniemy „biało-czerwony” koncert, którego repertuar obejmie także Rotę i kompozycje Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki. W świat polskich tańców narodowych przeniesie nas Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”, natomiast o oprawę wokalną spotkania zadbają Katarzyna Pawłowska oraz Chór Cantata i Chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pod batutą Marty Drózdy-Kulkowskiej. Grono występujących artystów uzupełni Jarosław Praszczałek, który wystąpi w podwójnej roli: dyrygenta i prowadzącego.
       "100 lat Polsko!" - koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędzie się w piątek, 9 listopada o godz. 9 i 11 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
      
       Wykonawcy:
       Jarosław Praszczałek (dyrygent, słowo o muzyce)
       Katarzyna Pawłowska (mezzosopran)
       Elbląska Orkiestra Kameralna
       Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Malbork”
      
       W programie:
       Utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów, m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki.
       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
       Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
      

       Patronem medialnym EOK jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

       Mikołajki pod znakiem trąbki
       Trąbka przez wieki pozostawała nieodzownym elementem królewskich dworów, uświetniając ważne uroczystości państwowe. Do dziś myśliwi nie mogą obyć się bez tego instrumentu podczas polowania, a w XX wieku zyskał on szczególną popularność wśród muzyków jazzowych. Niemniej, trąbka równie dobrze czuje się w świecie muzyki rozrywkowej, co w świecie muzyki klasycznej. Tę prawdę potwierdzi już 6. grudnia Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z Bartłomiejem Łubianem w Sali Koncertowej ZPSM, w ramach koncertu edukacyjnego Dworskie fanfary i myśliwskie sygnały, czyli… trąbkowe czary mary! Przekonamy wówczas małych elblążan, że dialog między smyczkami, a trąbką może zaowocować wyjątkowymi kompozycjami, stanowiącymi inspirację dla kolejnych pokoleń muzyków. Ze sceny popłyną dźwięki takich utworów, jak m.in. Sonata D-dur na trąbkę i smyczki, cz. I i III Henry’go Purcellego i Divertimento F-dur KV 138, cz. III Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas koncertu nie zabraknie również akcentów świątecznych – zaprezentujemy utwór Jamesa Pierponta Jingle bells – kolędę, która od lat przypomina nam o magii Bożego Narodzenia. Kameralistom i Bartłomiejowi Łubianowi będą towarzyszyć Chór Cantata i Chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pod batutą Marty Drózdy-Kulkowskiej, zaś słowo o muzyce wygłosi Jarosław Praszczałek, pełniący również rolę dyrygenta.
       Dworskie fanfary i myśliwskie sygnały, czyli… trąbkowe czary mary!
       6.12.2018, czwartek, 9;00 i 11:00
       Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
      
       Wykonawcy:
       Jarosław Praszczałek (dyrygent, słowo o muzyce)
       Bartłomiej Łubian (trąbka)
       Elbląska Orkiestra Kameralna
       Chór Cantata oraz chór z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych z Elbląga – Marta Drózda-Kulkowska
       W programie:
       W. A. Mozart - Divertimento F-dur KV 138, cz. III
       J. Neruda - Koncert na trąbkę Es-dur, cz. I
       H. Purcell - Sonata D-dur na trąbkę i smyczki, cz. I i III
       P. Czajkowski – Taniec neapolitański
       J. Pierpont – Jingle bells
       E. Morricone – Za garść dolarów
       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
       Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
      
      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama