UWAGA!

EOK zagra w Dzierzgoniu

2014-07-18
Aktualizowany 2014-07-18 09:50
 
Elbląg, Artyści zagrają w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej,
Artyści zagrają w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej, fot. nadesłana

Wczoraj zainaugurowaliśmy Festiwal ,,Muzyka polska na Żuławach”*. Dzisiaj o godz. 19 koncert w Dzierzgoniu. Ponownie publiczności zaprezentują się - Janusz Wawrowski młody i utalentowany skrzypek oraz Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Maestro Marka Mosia. Przed koncertem głównym (o godz. 15), odbędzie się otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży.

W programie koncertu, dzieła polskich mistrzów kompozycji inspirowane folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. Nie zabraknie utworu Wojciecha Kilara, którego zapamiętaliśmy jako twórcę wspaniałych dzieł muzyki filmowej. To on pisał muzykę do filmów Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Był również wielkim twórcą dzieł symfonicznych. W wielu z nich wraca do korzeni – do polskiej muzyki ludowej, szczególnie góralskiej. Przykładem tego jest prezentowana na festiwalu Orawa, w której dominuje powtarzalność i repetowanie motywów muzycznych z folklorem podhalańskim. Kolejnym z utworów jakie widzowie będą mieli okazję usłyszeć podczas koncertów jest Suita staropolska Andrzeja Panufnika. Wszystkie wykorzystane w niej melodie pochodzą z dawnych polskich tabulatur lutniowych i organowych. Jest to muzyka w swoim brzmieniu łagodna. Poza tym w programie: Nokturn op. 27 nr 2 Fryderyka Chopina, Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, Melodia Ignacego Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Oberek 1 Grażyny Bacewicz, Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego.
      
       Artyści zagrają w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej, ul. Mickiewicza 1. Budowla wzniesiona została w początkach XIV wieku, w stylu gotyckim. Bogate i cenne wyposażenie, pochodzi głównie z okresu po pożarze w 1730 roku. Stanowią je m.in. konstrukcja architektoniczna, cenna snycerska oraz przedstawienia malarskie.
       Jutro (19 lipca br.) kolejny festiwalowy koncert – w Kościele p.w. św. Barbary w Krzyżanowie (Stare Pole).
      
       Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
       Sponsorzy Wspierający: EPEC Sp. z o.o., Meble Wójcik, Toyota Knedler Sp. z o.o.

      

       Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”.
       Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego
      
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co to za namolna reklama. Zwykłe, komercyjne granie. .i tyle. Nad czym tyle piany słownej ?. O co chodzi !. Dajcie już spokój - bo całość nabiera cech komicznych. Tylko czekać a Redaktor napisze, że to najważniejsze wydarzenie artystyczne XXI. wieku !
 • Niesmaczna autoreklama EOK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  uczeń(2014-07-18)
 • Wspaniały koncert w Pasłęku, wielkie gratulacje dla EOK i ich gości.
 • Bardzo fajnie, że na największym portalu internetowym naszego regionu pojawiają się takie informacje. Można sobie zaplanować np najbliższy weekend, wybrać się na sam koncert naszej orkiestry, lub z dziećmi na otwartą próbę generalną, przy okazji poznając piękną okolicę i jej zabytki. Brawo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  gloria(2014-07-19)
 • I znowu władze kulturalne Elbląga dadzą się nabrać na proste zagrywki pewnej Pani !.
 • Ta Pewna Pani, to klasa sama w sobie ! Doskonały pomysł Festiwalu.
 • Drogi " melomanie" , masz prawo mieć własne upodobania muzyczne, ale nikt nie upoważnił Ciebie do lekceważenia kompozytorów i ich dzieł, które są naszym polskim dziedzictwem kulturowym. Nie wolno nam publicznie wygłaszać nieprawdziwych opinii o osobach, które pragną, aby owa muzyka zawitała do wszystkich zakątków naszego ojczystego domu, do ludzi, którzy często - nie z własnej winy - nie mogą uczestniczyć życiu kulturalnym regionu. W Twoim imieniu przepraszam Pomysłodawcę Projektu, Pana Dyrygenta, a nade wszystko WYKONAWCÓW KONCERTU, NADZWYCZAJ ZDOLNĄ MUZYCZNIE MŁODZIEŻ!
Reklama