UWAGA!

Etniczne brzmienia na Elbląskich Nocach

Elbląg, E. Geppert podczas OFSS Czy to jest kochanie 2009 r.,
E. Geppert podczas OFSS Czy to jest kochanie 2009 r., fot. nadesłana

Wspólny projekt projekt Edyty Geppert i Kroke, który znakomicie łączy tradycję z nowoczesnością, płyta „Śpiewam życie”, która uzyskała status złotej, melodie żydowskie, cygańskie, bałkańskie – tak zapowiada się sobotni wieczór na Festiwalu Elbląskie Noce.

Na koncert Edyty Geppert i Kroke składają się piosenki mające swoje korzenie w szeroko rozumianej muzyce etnicznej: melodie żydowskie, cygańskie, bałkańskie z polskimi tekstami. Piosenki zostały opatrzone tekstami Andrzeja Poniedzielskiego, Jerzego Ficowskiego, Mariana Hemara, Jacka Cygana i Marka Grechuty. Muzykę skomponowali m.in. Katarzyna Gärtner, Tomasz Bajerski, Zbigniew Jaremko, Roman Ziemlański, Leopold Kozłowski, Jerzy Satanowski i Andrzej Rybiński, wykorzystano też muzykę ludową.
       Z tych utworów powstał program według scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.
      
       Edyta Geppert to niezwykła wokalistka, śpiewa nie tylko spokojne i nastrojowe piosenki, jest wszechstronna - mierzy się także z piosenką dramatyczną, refleksyjną, liryczną i kabaretową. Wykonywała także utwory z muzyką country, hardrockową i heavymetalową oraz rap.
       Jej twórczość klasyfikowana jest najczęściej jako piosenka poetycka lub poezja śpiewana, choć artystka tych klasyfikacji nie lubi. Muzyka etniczna nie jest jej obca, jak sama mówił - Pochodzę z regionu, gdzie splatały się kultury Węgrów, Rumunów, Żydów, Niemców... Płyta „Śpiewam życie” okazała się powrotem do klimatów z dzieciństwa, zwłaszcza że mama artystki była Węgierką.
      
       Nagrana wspólnie z zespołem KROKE płyta uzyskała status złotej, Złotą Płytę otrzymał również w 2009 roku jej album „Nic nie muszę”.
       Na scenie będzie jej towarzyszył zespół Kroke (w języku Jidysz oznacza Kraków), który został utworzony w 1992 roku przez trójkę przyjaciół: Tomasza Kukurbę (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas). Członkowie zespołu przeszli przez wszystkie etapy klasycznej edukacji muzycznej, mają także za sobą eksperymenty z jazzem oraz muzyką nowoczesną. Początkowo zespół kojarzony był z muzyką klezmerską z silnymi wpływami bałkańskimi. Aktualnie w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając improwizacjami - tworzy swój własny, charakterystyczny styl.
       Na koncercie zagrają również: Sławomir Berny - perkusja, Krzysztof Herdzin - fortepian.
      
       Koncert Edyty Geppert z zespołem KROKE w sobotę, 25 sierpnia o godz. 20.
      
       Cena biletów: od 30 zł do 70 zł. Ceny biletów zależą od sektora. Rozmieszczenie sektorów można sprawdzić na stronie internetowej (przy danym wydarzeniu) oraz w kasie CSE „Światowid”.
      
       Szczegółowy program całej imprezy dostępny jest na: www.swiatowid.elblag.pl lub www.swiatowid.elblag.pl/noce
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama