UWAGA!

Euroshorts 2007 w Elblągu

2008-05-09
Aktualizowany 2008-05-14 08:48
Elbląg, Przemek Młyńczyk.
Przemek Młyńczyk.

Repliki Festiwalu Krótkich Filmów Niekomercyjnych i Reklamowych Euroshorts 2007 na początku roku ruszyły w trasę po całej Polsce. 14 i 15 maja (środa i czwartek) zagoszczą w kinie Światowid. Spotkania prowadzić będzie dyrektor artystyczny Festiwalu Przemek Młyńczyk.

Poniżej program Festiwalu w Elblągu. Karnety na dwa dni w cenie 20 zł i bilety na pojedyncze bloki filmowe w cenie 7 zł do nabycia w kasie kina Światowid.
     
     14 maja (środa), godz. 17
     
     Filmy animowane
     Il Davos Capetel, 4'39”, Szwajcaria, reż. Carla Hitz. Nic już nie jest jak dawniej.
     Najpierw kozy, 15', Niemcy, reż. Bärbel Haage. Surrealistyczna bajka o miłości matki i lęku dzieci - wszystko w barokowej scenerii Drezna.
     Ważka, 3'44”, Anglia, reż. Gemma Burditt. Na swoim miejscu parkingowym bohater filmu znajduje łódź i płynie ulicami Londynu.
     George rośnie, 2'24”, Niemcy, reż. Martin Schmidt. Mały George ma tylko roczek, kiedy przeżywa szok.
     Zamiatacz, 2'44”, Szwajcaria, reż. Dustin Rees. Historia miłosna w scenerii śmieci.
     Monodram, 3'33”, Polska, reż. Przemysław Adamski. Znana osoba może mieć kilka wcieleń.
     Czarna ręka, 4'50”, Niemcy, reż. Mariola Brillowska. W zimie, kiedy wcześnie się ściemnia, mama nie pozwala córce, wracać do domu obok cmentarza. Tam, w krzakach żyje Czarna Ręka.
     Chirurgia, 2', Hiszpania, reż. Alberto González Vázquez. Nie zwracaj uwagi na drżenie rąk u tego faceta.
     Taki sam, ale lepszy, 6', Anglia, reż. Martin Pickles. Lakoniczna komedia o Neurozie, Katolicyzmie i Prozaku. Ręcznie rysowana ołówkiem animacja porusza się pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym światem głównego bohatera, Clive'a.
     W mgnieniu oka, 5'20”, Niemcy, reż. Maja Nagel. Animowana postać zmienia się pod wpływem własnego wzroku.
     Muzyka wizualna, 4'17”, Niemcy, reż. Jan Schönweiesner. Świat pewnego mężczyzny składający się z bloków z wielkiej płyty zaczyna się rozpadać.
     Exit, 10'35”, Polska, reż. Grzegorz Koncewicz. Historia pewnego zauroczenia i związana z tym historia miłosna.
     
     Dodatek specjalny zorganizowany dzięki pomocy Norweskiego Instytutu Filmowego
     Poeta Duński, 15', Norwegia-Kanada, reż. Torill Kove, narratorka Liv Ullmann. Nagrodzona w 2006 r. Oscarem animowana opowieść o młodym poecie Kasparze, który w poszukiwaniu inspiracji jedzie do Norwegii i chce poznać pisarkę Sigrid Undset.
     
     
     14 maja (środa), godz. 19
     
     Filmy fabularne
     Mama zapaśniczka, 2', Anglia, reż. Mark Withers. Komedia o nietypowej mamie pewnej ośmiolatki.
     Bagaże, 10', Hiszpania, reż. Toni Bestard. Dwoje pasażerów, czekających na swoje bagaże na lotnisku, zakłada się, która walizka pojawi się pierwsza.
     Włączony, 10', Australia, reż. Matthew Lovkis. Keith Donald jest typowym yuppie. Pewnego dnia wszystko, w co wierzył obraca się przeciwko niemu.
     For(r)est in the Des(s)ert 12', Hiszpania, reż. Luiso Berdejo. Mały chłopiec zastanawia się, co się stało z jego przyjacielem, którego już nie ma.
     Współpraca, 4'20”, Szwajcaria, reż. Dustin Rees. Aby w pełni zrozumieć ten film, musisz wziąć w nim udział. Przygotuj się na duży aplauz.
     Banknot, Niemcy, 12'15”, reż. Gil Wiener. Banknot, na którym widać ślady krwi, potrafi szybko zmieniać właścicieli.
     Ząb za oko, 20', Hiszpania, reż. Eivind Holmboe. Pewnej nocy grupa siedmiorga osób zostaje połączona przez łańcuch strasznych wydarzeń.
     Na odludziu, 22', Finlandia, reż. Antti Pirinen. Wszystko wydaje się być przeciwko Janne'owi.
     Trójkąt, część 1. i 2., 19'12”, Austria, reż. Stefan Wolner. Część 1. Więź matki z synem jest wystawiona na próbę, kiedy pojawia się jego pierwsza miłość. Część 2. Nagrodzona na kilku festiwalach poetycka opowieść o miłości.
     Połów, 4’, reż. Asier Altuna. Pseudo-dokumentalny zapis pewnego połowu na Morzu Północnym.
     Spokojny człowiek, 12', Hiszpania, reż. Arantzazu Gomez Bayon. Historia dzieciństwa młodej Hiszpanki, które upływało w cieniu jej ojca, typowego Hiszpana.
     Galerianki, 30', Polska, reż. Kasia Rosłaniec. 14-letnie gimnazjalistki szukają w centrach handlowych sponsorów, 20-30 l. mężczyzn, którzy w zamian za seks kupują im prezenty. Główna bohaterka filmu, Alicja, jest zupełnie inna.
     
     15 maja (czwartek), godz. 17
     
     Filmy dokumentalne
     Stas Perfecki wraca na Ukrainę, 7', Ukraina, reż. Svitlana Oleshko. Dokumentalny teledysk do tekstu słynnego ukraińskiego poety Jurija Andruhowycza, mówiącego o aktualnej sytuacji na Ukrainie i w Europie.
     Szczęśliwy człowiek, 12'', Hiszpania, reż. Lucina Gil. Czy szczęśliwy człowiek istnieje? Naukowcy z różnych krajów odwiedzają hiszpańskiego emeryta, który być może odpowiada temu opisowi.
     Taniec Śmierci, 13', Polska, reż. Krzysztof Żabicki. Klasyczna dokumentalna opowieść o Muay Thai.
     Żyd na codzień, 11'40”, Holandia, reż. Elad Larom. Miniaturka dokumentalna, której bohater rozmawia ze swoimi znajomymi o swoich semickich korzeniach.
     
     Filmy eksperymentalne
     Pająk, 2', Holandia, reż. Corrine Bot. Co zrobisz, gdy na ścianie twojego pokoju pojawi się dziwny pająk?
     Benelux, 4'40”, Hiszpania, reż. Gonzalo Munilla. Przed, w trakcie, po. Teraźniejszość, przeszłość, przyszłość. Do biegu, gotowi... Start!
     Czytając po polsku, 4'30”, Polska, reż. Ludomir Franczak, teksty: Lech i Jarosław Kaczyńscy, Anna Fotyga. Nieudolnie czytane przez Niemców teksty autorstwa naszych polityków oddają charakter wypowiedzi polskich władz z okresu tzw. IV RP i sprowadzają je do właściwego poziomu.
     I stał się nią, 4', Holandia, reż. Corrine Bot. Kiedyś dorosnę i będę piękną kobietą...
     Hond aerobic, 4'30”, Niemcy, reż. Mariola Brillovska. Teledysk z tańczącymi pudlami i treserką śpiewającą o psich dniach, w którym technika filmu rysunkowego jest łączona z fotografiami.
     Mięso, 2'47”, Polska, reż. Katarzyna Kijek. Film inspirowany książką Martina Harnicka „Mięso”. Poszukuje podobieństw między systemem komunistycznym a kapitalistycznym.
     
     15 maja (czwartek), godz. 19
     
     Filmy reklamowe
     Amerykański Film Reklamowy 2007 + Reklamowe karaoke. Nakręcone przez znanych reżyserów i włączone do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku – oto reklamy czyli małe dzieła sztuki. To już 16. edycja słynnej taśmy przygotowanej przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Filmów Reklamowych w USA. Po projekcji widzowie będą mogli śpiewać i wygrać cenne nagrody.
     
     Filmy fabularne
     Moja matka, 10'08”, Anglia, reż. Elaine Wickham. Pogodna historia 80-letniej matki i córki, które mają sobie wiele do przekazania.
     Uratować mamę i tatę, 15', Francja, reż. Kartik Singh. Siedmioletni Ravi Malhotra pragnie, by jego rodzice dostali się do Nieba. Problemem jest, wg jego nauczyciela, że Sikhowie, aby byli zbawieni, powinni się nawrócić. Czy Ravi poradzi sobie z tym zadaniem?
     Taxi?, 5', Hiszpania, reż. Telmo Esnal. Kierowcy taksówek w Hiszpanii ukończyli kurs dobrych manier. Jeśli nie potrafisz rozmawiać z nimi na poziomie, nie dojedziesz do celu.
     Wodny chłopak, 5'20”, Francja, reż. Eric Gravel. Historia o bardzo nietypowym chłopaku.
     Sprzątacz, 13', reż. Noel Kearns. Stefan, imigrant pracujący jako sprzątacz w londyńskim szpitalu, zostaje wezwany do tłumaczenia podczas operacji. Jednak w pacjencie rozpoznaje oprawcę z wojny, która toczyła się w jego kraju.
     McGuffin, 21', Hiszpania, reż. Juanma Pachón. Mężczyzna próbuje odzyskać koszulkę pięknej nieznajomej, przypadkowo porwaną przez wiatr. Tak zaczyna się film przygodowy w stylu Jamesa Bonda.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama