UWAGA!

Festiwal filmów o problemach niepełnosprawności

Elbląg, Festiwal filmów o problemach niepełnosprawności

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną lub problemy osób niepełnosprawnych są ci bliskie, zarezerwuj czas 6 i 7 września. Wtedy właśnie w kinie „Światowid” odbędzie się Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i ja. Wstęp bezpłatny.

Festiwal Filmowy Integracja Ty i ja powstał po to, żeby integrować osoby niepełnosprawne ze społeczeństwem. Mają w tym pomóc filmy o życiu i problemach osób niepełnosprawnymi. Impreza odbędzie się już po raz 9. w kinach studyjnych w całej Polsce.
       W ramach festiwalu Integracja Ty i ja zaprezentowane zostaną następujące filmy:
       1. Najlepsza forma mojego życia, reż. Piotr Sobczak.
       Uparty, ambitny, kochający sport niepełnosprawny biegacz Zbyszek Stefaniak. Dokument pokazuje, jak poruszający się o kulach sportowiec trenuje po to, żeby startować w biegach maratońskich w całej Europie. Trenuje w samotności, żeby nie być samotnym.
       2. Sportowiec, reż. Paweł Słomkowski.
       Prawdziwy sportowiec to człowiek, który staje na linii startu i to, jakie miejsce zajmie zależy tylko od niego, a nie od tego jak mocny jest jego przeciwnik. Portret prawdziwego sportowca Piotra Truszkowskiego.
       3. Ołówek, reż. Joanna Frydych.
       Pani Katarzyna jest ciężko chora. Kiedyś pełna życia kobieta, dziś została uwięziona we własnym ciele. Bez pomocy innych nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności, a jednak nie poddaje się i ciągle walczy o życie.
       4. Cataplexy, reż. John Salcido (USA)
       Sidney Sanders cierpi na katapleksję, rzadką chorobę, z powodu której gdy się zakochuje, jego ciało doznaje nagłego paraliżu. Żeby nie ryzykować, zdaje się na pozbawione głębszych emocji, płatne świadczenia seksualne - dopóki pewnej nocy nie okaże się, że call girl, która stoi u jego progu, jest jego przyjaciółką z dawnych lat.
       5. Imagine the sky , reż. B.Kornetzky.
       Filozoficzny dokument, będący portretem uczniów szkoły Milton Margai dla niewidomych dzieci we Freetown, w Sierra Leone. Akcja filmu rozgrywa się wokół zaimprowizowanego na terenie szkoły sądu. Porywczy, ślepy jak mityczna bogini sprawiedliwości sędzia przesłuchuje uczniów w sprawie domniemanych przestępstw. Głównym tematem okazuje się jedzenie i to czy dany uczeń miał łyżkę. Uczennice opowiadają w dodatku swoje alegoryczne historie, w których główną postacią w opowieści o stworzeniu świata może być pająk, a pawian jest wcieleniem zła. Dowiadując się prawdy i rekonstruując fakty odkrywamy ulotny świat wyobraźni niewidomych nastolatków w zachodniej Afryce.
       6. Przemiany, reż Gondek.
       To poemat dokumentalny opisujący rozmowy, jakie prowadzili ze sobą uczestnicy warsztatów pantomimy dla osób niesłyszących. Do rozmów używali przeróżnych narzędzi: od rąk po krzesła. Rzadziej posługiwali się słowami.
      
       Więcej o festiwalu można przeczytać tutaj.
      
Karolina Śluz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama